Derebaşı virajları ıslah ediliyor

ÇAYKARA Belediye Başkanı Hanefi Tok, yeni bir turizm destinasyonu olarak öne çıkan Derebaşı Virajlarıyla ilgili Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün ıslah çalışması başlattığını söyledi.

Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, yeni bir turizm destinasyonu olarak öne çıkan Derebaşı Virajlarıyla ilgili Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün ıslah çalışması başlattığını söyledi. Derebaşı Virajlarının tarihi bir kimliğe sahip olduğunu belirten Tok, “Karaçam’dan virajlarla kadar olan bölgede 5 km’lik bir asfaltlama çalışması yaptık. Ancak virajlara dokunmayacağız.” diye konuştu.

Karaçam- Derebaşı arasındaki yolun asfaltlama çalışmalarını tamamladıklarını belirten Başkan Tok, “Karaçam- Derebaşı yolu asfaltlama çalışmasını hayırlısıyla tamamladık. Karaçam’dan virajlarla kadar olan bölgede 5 km’lik bir asfaltlama çalışması yaptık. Ancak virajlara dokunmayacağız. Verdikleri destekten dolayı MGK Genel Sekreteri Sayın Seyfullah Hacımüftüoğlu’na, Trabzon Valimiz Sayın Yücel Yavuz'a, Karayolları Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş'a ve 105. Şube şefliği çalışanlarına ilçemiz adına teşekkür ederim.” dedi.

DEREBAŞI

VİRAJLARI

Ziyaretçilerine dünya genelindeki tehlikeli ve zorlu yolların tanıtımını yapan "www.dangerousroads.org" adlı site tarafından 3 yıl önce "dünyanın en tehlikeli yolu" seçilen Trabzon'un Çaykara ilçesindeki Derebaşı Virajları, Trabzon ile Bayburt'u, en kısa mesafe olan 3 bin 500 metre yükseklikteki Soğanlı Dağı üzerinden birbirine bağlıyor. Bazı bölümleri Bolivya'daki "ölüm yolu"ndan daha tehlikeli olduğu belirtilen yol, arazisindeki sarp kayalıkları ve 13 keskin virajıyla, sürücülere zor anlar yaşatıyor. İlk olarak 1914 yılındaki Rus işgali sırasında yöre halkının çalıştırılmasıyla inşa edildiği bilinen yolda, özellikle kış aylarında sis, yağmur, heyelan, kar ve çığ gibi doğa olayları sık sık yaşanıyor.

Aydın GELLECİ

Haberler