Beşikdüzü’nde seçim bıçak sırtında

AK Parti’nin 2014’te CHP’den aldığı iki ilçeden biri olan Beşikdüzü’nde nefes kesen bir yarış olacak

Trabzon’da seçimleri en çok konuşulan ilçelerinden biri de Beşikdüzü… 2001’de kurulan ve 2002’de iktidar olan AK Parti, Beşikdüzü’nü ne 2004’te ne de 2009’da kazanabilmişti. Ancak 2014’te eski bir MHP Milletvekili olan Orhan Bıçakçıoğlu’nu belediye başkan adayı olarak gösterince AK Parti zor da olsa zafere ulaşabilmişti.

Beşikdüzü’nde genelde son yıllarda CHP ile MHP arasında bir yarış oluyordu. 2004’te MHP, 2009’da CHP seçimleri kazandı. Bu yarış şimdi üçlü bir yarışa dönüştü. Yarışa şimdi son seçimin galibi AK Parti de katıldı. Ancak yeni kurulan İYİ Parti’yi de es geçmemek lazım. 2014’te AK Parti kazandı ama son yapılan referandumda tek ‘Hayır’ diyen ilçe yüzde 52 ile Beşikdüzü oldu. Seçimin ne denli zor geçeceğini işaret eden verilerden biri de bu… Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, siyasetteki tecrübe ve deneyimlerini zekâsıyla da birleştirince ilçeye önemli yatırımlar kazandırdı. Kazandırmaya da devam ediyor. Her ne kadar bazı icraatlarında eleştirilse de ilçeler arasında en iyi hizmet üreten belediye başkanlarının başında gösteriliyor. Beşikdüzü Teleferik başlı başına bir başarı hikâyesi zaten. Trabzon’da 10’a yakın teleferik projesi konuşuldu. Ama tek başarıp hizmete sokan Bıçakçıoğlu oldu. Dedik ya Beşikdüzü’nde seçimler hep kıyasıya bir yarışa sahne oldu. 2004 Yerel Seçimlerinde adayını gösteremeyen AK Parti, bir sonraki seçimde iddialı bir isimle yola çıktı ancak başarıya ulaşamadı. 2009’da CHP’nin belediye başkan adayı Ramis Uzun, 2 bin 966 oyla seçimi kazanırken MHP’nin adayı eski belediye başkanı Mehmet Kalay 2 bin 357 oy aldı. AK Partinin adayı Cengiz Demir ise 2 bin 72 oyda kaldı. 2014’te ise AK Parti çok daha güçlü bir isim olan MHP kökenli Orhan Bıçakçıoğlu ile yola çıktı. Bıçakçıoğlu, 5 bin 87 oy alarak zafere ulaşırken, rakibi CHP adayı Ramis Uzun ise koltuğunu koruyamadı ve 4 bin 882 oyla seçimi kaybetti. MHP’nin adayı Mehmet Kalay ise 2 bin 349 oyda kaldı. Şimdi bu tabloya bakınca bile 2019 Yerel Seçimlerinin partiler için ne kadar zor geçeceği ortaya çıkıyor.

Peki, partilerin adayları kimler olacak? Şu anda kulislerde kimler konuşuluyor? Biraz da bunlara bakalım.

AK Parti: Her ne kadar “Aday olmayacağım.” dese de AK Partinin en güçlü adayı Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu’dur. Bıçakçıoğlu, kim ne derse desin Beşikdüzü’ne önemli hizmetler kazandırdı, kazandırmaya da devam ediyor. Çevredeki bazı ilçelerde yaşayanlar “Keşke bizim de Orhan Bıçakçıoğlu gibi bir belediye başkanımız olsa…” diye boşuna sitem etmiyor. Bıçakçıoğlu’nun aday olmaması ya da aday gösterilmemesi durumunda AK Parti İlçe Başkanı Harun Demirci’nin ismi öne çıkacaktır. Demirci oldukça disiplinli bir isim. İlçe teşkilatını bir okul yönetirmiş gibi yönetiyor. Disiplin ve düzen en üst seviyede. Demirci, Bıçakçıoğlu ile de iyi anlaşıyor. AK Partide konuşulan bir başka isim ise 2009 seçimlerinde belediye başkan adayı olan ancak seçimleri kaybeden Eski İlçe Başkanı Cengiz Demir. Demir’in yeniden şansını deneyeceği gelen bilgiler arasında.

AK Partinin muhtemel belediye başkanı aday adayları arasında geçen bir başka isim de Eski Yeşilköy Belediye Başkanı Zülküf Dilli... Dilli, belediye başkanlığı yaptığı için önemli bir oy potansiyeline sahip. Bu avantajını kullanmak isteyecektir. AK Partinin eski ilçe başkanlarından Ahmet Gün’ün de belediye başkan aday adayı olarak ismi geçiyor. Gün, 2004’te aday olamamıştı. Şimdilerde “Aday değilim.” dese de adayın değiştirilmesi durumunda ismi ön plana çıkacaktır.

CHP: Beşikdüzü’nde geçen seçimleri kaybeden CHP, 2019’da rövanşı almak istiyor. CHP iddialı ancak oyların bölünme riski de var. CHP’de Eski Belediye Başkanı Ramis Uzun 2009’da kazandığı, 2014’te kıl payı kaybettiği seçimleri yeniden kazanmak istiyor. Bu nedenle de yeniden göreve talip olduğunu ilan etti. Ancak parti içinde güçlü rakipleri var. CHP’nin bir diğer aday adayı ise Şakir Yenigün. Kapatılan Oğuz Belediyesinin son belediye başkanı... Hâlen CHP’nin Beşikdüzü İlçe Başkanı olarak görev yapıyor. Yenigün de aday gibi çalışıyor. Teşkilattan da kendisine yoğun baskı var. CHP’nin Ortahisar ilçesinden seçilen Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Cahit Erdem, ismi başkan adayı olarak geçen bir diğer isim. Beşikdüzülü olduğu için Meclis’te sık sık Beşikdüzü’nün sorunlarını dile getiriyor. Erdem ayni zamanda ASKF Başkanı olduğu için oldukça tanınan bir isim. Uzun ve Yenigün’ün uzlaşamaması durumunda şansı daha da artacaktır. CHP’den milletvekili aday adayı olan emekli öğretmen Cemil Bozbaş’ın da aday adayı olacağı kamuoyuna yansıyan gelişmelerden.

MHP: Beşikdüzü’nde 2004 seçimlerinde elde ettiği başarıyı yeniden yaşamak isteyen MHP, ittifak olmaması durumunda yeniden seçimlere asılacaktır. Eski İlçe Başkanı Ümit Yaylı, ismi öne çıkan ilk isim. 2017 yılında görev alan, başarılı çalışmalar yapan ancak dönemin il başkanı Nihat Birinci ile sorun yaşayınca istifa eden Yaylı, belediye başkan adaylığı için önemli destek görüyor. MHP’de ismi ön plana çıkan bir diğer önemli isim Eski Belediye Başkanı Mehmet Kalay. 1999-2004, 2004-2009 yılları arasında iki dönem Beşikdüzü'nde Belediye Başkanlığı yapan Kalay hem 2009 hem de 2014’te aday gösterilmesine rağmen kaybetti. Kalay şansını yeniden deneyebilir.

Beşikdüzüspor’un yeni başkanı olan Önder Öztürk, MHP’de konuşulan bir diğer isim. Öztürk ilçede çok seviliyor ama yakın dostu Orhan Bıçakçıoğlu aday olmazsa ancak adaylığı düşünür.

İYİ Parti: Beşikdüzü İYİ Partide şimdilik sessizlik sürüyor. Yerel seçimlerde elbette İYİ Parti’nin Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Aydın’ın işareti etkili olacak. Partinin CHP ile ittifak yapacağı da konuşuluyor. İYİ Parti, belediye başkanlığı için aday gösterecekse ilk akla gelen isim İlçe Başkanı Fuat Gözaçan olacaktır. Bir diğer isim ise Eski İl Genel Meclisi Harun Çetinkaya olabilir.

Saadet Partisi: Beşikdüzü’nde bugüne kadar umduğunu bulamayan Saadet Partisinin bu seçimde de şansı yok gibi. Ancak teşkilat disiplini gereği adayını gösterecektir. Geçen dönem aday gösterilen Eşref Nuri Usta yeniden aday gösterilebilir.

Haberler