Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Dolmuşlara ceza yağdı

Dolmuşlara ceza yağdı

EMNİYET Genel Müdürlüğü ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında 2014 yılında imzalanan protokol Trabzon’da işlemeye başladı. Polisin yaptığı denetimler sonucu sigortasız çalıştığı tespit edilen dolmuş şoförlerine adeta ceza yağdı. 150’ye yakın sürücüye 2 bin lira ile 10 bin lira arasında ceza kesildi. Bayram dolayısıyla cezalarda geç haberdar olan bazı sürücülerin cezaları ise katladı. Trabzon’da sigortasız sürücü çalıştıran dolmuş şoförlerine ceza yağdı. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında 2014 yılında imzalanan protokol Trabzon’da da işlemeye başladı. Trabzon Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı trafik polisi ekiplerinin yaptığı denetimler sonucu sigortasız çalıştığı tespit edilen dolmuş sahiplerine adeta ceza yağdı. Trabzon SGK İl Müdürlüğü tarafından 150’ye yakın sürücüye 2 bin lira ile 10 bin lira arasında para cezası kesildi. Bayram dolayısıyla cezalarda geç haberdar olan bazı sürücülerin cezaları ise katladı. Bazı sürücüler peşin ödeme indiriminden faydalanırken, bazı sürücüler ise mahkeme yolunu tuttu.

SGK SİGORTASIZ SÜRÜCÜLERİ NASIL YAKALIYOR?

Ticari araçların trafik cezaları, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan trafik denetimleri sonucu, trafik idari para cezası karar tutanağı düzenlenerek sürücünün yüzüne karşı tebliğ edilebiliyor. Bu bağlamda kullanım amacı ticari olan araçların; Aracın plakası, Sürücünün T.C. No ile Adı ve Soyadı, Cezanın düzenlendiği yer, Cezanın düzenlendiği birim ve cezanın düzenlendiği tarih bilgileri elektronik ortamda SGK’ya bildiriliyor. SGK da bu bilgiler üzerinden kaçaksigortalıları yakalıyor.

235 TL TRAFİK CEZASI 8118 TL SGK CEZASI DOĞURABİLİR

Hız sınırını %10-30 gibi aşmanız durumunda trafik polisi 235 TL ceza yazıyor. Aynı zamanda bu ceza tutanağındaki bilgiler SGK’ya gönderiliyor. SGK da ticari araçtaki şoför sigortasız ise SGK kaydı (giriş bildirgesi) olmadığı için ceza işlemini başlatıyor. Bunun için 4.059,00 TL, o ayki prim belgesinin süresi de geçirilmiş ise o ay için de 4.059,00 TL ceza. Topladığımızda 8118 TL SGK cezası. Bu da örneğimizdeki trafik cezasının 34,5 katını aşıyor. Ceza bununla da sınırlı değil! Eğer ki SGK, şoförün daha uzun süreli çalıştığına kanaat getirirse her ay için 4.059,00 TL ceza kesebiliyor.

Aydın GELLECİ

Haberler