Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Mevzuat izin verdi

Mevzuat izin verdi

Trabzon’un Sürmene ilçesi Çamburnu mevkisinde meydana gelen yangınla ilgili CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen bir takım iddialarda bulunmuş ve yanan alanda usulsüz yapılaşmanın olduğunu ileri sürmüştü.

Trabzon’un Sürmene ilçesi Çamburnu mevkisinde meydana gelen yangınla ilgili CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen bir takım iddialarda bulunmuş ve yanan alanda usulsüz yapılaşmanın olduğunu ileri sürmüştü. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ise bir açıklama yaparak iddiaları yalanlamıştı. Yangınla ilgili yapılan açıklamalarda sular durulmazken ortaya atılan iddiaları Trabzon Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Semi Hamzaçebi ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Trabzon Bölge Temsilcisi Vildan Özmen’e sorduk. Meydana gelen yangınla ilgili yerinde bir inceleme yaptıklarını belirten Trabzon Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Semi Hamzaçebi, orada yapılan yapıların yangınla ilgili olmadığını söyledi. Hamzaçebi, “Bungalov tarzı yapılar yapılıyor, onlar bahsedildiği gibi villa değil. Hancıoğlu Tesisleri vardı, onun üzerinde zaten küçük piknik alanları oluşturulmuştu.  Onları daha da büyütüyorlar, fakat bu durumun yangınla bir ilgisi yok. Yangın alanı daha yukarıda ve bunlar daha önceden başlamış projelerdi. Sadece bu konuyla ilgili mevzuatta bir açıklık var. Orman Mühendisleri Odası Mahmut Bayramoğlu bu konun mevzuatı ile ilgili görüşmemizde şöyle bir şey söylemişti: Yani mevzuatta bir açıklık var. Orman Bakanlığı 10 tane de yapabilir, 20 tane de yapabilir, bir sınırlama getirmiyor.” şeklinde konuştu.

YAPILAN YAPILAR ORANTILI OLMALI

Bu durumun düzeltilmesi, bu yönde yasal bir düzenleme yapılması gerektiğini belirten Hamzaçebi, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Tabii ki orada çok uçuk yapılaşmalar olması, oturma amaçlı bile olsa, vatandaşın piknik yapabileceği zaman geçirebileceği yerler bile olsa bunların adedinin çok olması yine yanlıştır. Çünkü orada bir orman talan olunuyor. Kanunen bu konuda bir düzenleme yapılması gerekir. Bu yapılaşmaların çok fazla olması görüntü kirliliğine de neden olur, her şeyin bir oranı olmalı. Bu yapıların fazla olması heyelana neden olur mu derseniz, alanda detaylı bir inceleme yapılması gerekir. Tabii ki ağaç kesiminin heyelanları tetikleyici rolü olur. Yani küçük toprak kaymaları meydana gelebilir. Yapılan yapılar orantılı olmalıdır.”

2015’TE ONAYLANAN BİR PROJE

Yangının olduğu yerin orman statüsündeki alan olduğunu belirten TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Trabzon Bölge Temsilcisi Vildan Özmen, alanda villaların yapılmadığını, oradakilerin bungalov tarzı yapılar olduğunu söyledi. Özmen, “2015 yılında onaylanan Orman ve Su İşleri Bakanlığının bir projesi var. Projenin yapıldığı yer de tabiat alanı, tabiat parkı. Tabiat parkının yönetmeliğinde de halkın kullanımı için belli bir oranda yapılar yapılabiliyor. Bizim incelemelerimiz doğrultusunda herhangi bir usulsüzlük söz konusu değil.” dedi.

YÖNETMELİKTE SINIRLAMA YOK

Orman bölge şefliğinden kendilerine bilgiler verildiğini belirten Özmen, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Yanan alanda şu an için çalışma yapmadıklarını, alanın kendini yenilediğini, yenilemesini tamamlanmasından sonra bakım çalışmalarının her zamanki gibi devam edeceğini söylediler. Sarıçamın kendini yenileme özelliği var. Yani kendi kozalağından kendini yenilemesi beklenilecek. Yanan ağaçları gördüm, hâlen kesilmemiş durumda duruyor ve hattâ yeşillenmeye de başlamış. Biz ekim ayında tekrar gideceğiz, ne olup bittiğini takip edeceğiz, göreceğiz, gözlemleyeceğiz. Sadece bu bungalov tarzı yapılar yapılırken yönetmelikte bir sınırlama yok. Bizim de endişemiz bu yönde, bu yönde bir sınırlama olmamasıdır. Orası aşağı yukarı 2,5-3 hektarlık bir tabiat parkı. Biz yönetmelikte bir revize düşündük, bir sınırla getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Haberler