Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Gümüşhane'de 24 bin yavru alabalık doğaya salındı

Gümüşhane'de 24 bin yavru alabalık doğaya salındı

Gümüşhane'de, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yürütülen "Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi" kapsamında 24 bin kırmızı benekli alabalık yavrusu doğaya bırakıldı.

Maçka ilçesindeki Altındere Alabalık Üretim Merkezi'nden getirilen yavru balıklar, Kelkit ilçesindeki Balahor Deresi ile Sadak Sulama Barajı'nda doğal yaşamlarına salındı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İlbeyi Aydın, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, belirli zamanlarda tutulan anaç balıklardan elde edilen yavruların aynı dereye bırakıldığını söyledi.

Gümüşhane'nin su kaynakları çeşitliliği yönünden önemli biyo-coğrafik bölgeler arasında yer aldığına dikkati çeken Aydın, müdürlük olarak bu projeyle gen kaynaklarının korunması, tabi türlerin tanıtımı ve farkındalığın artırılması ile orman içi sularda sportif olta balıkçılığının geliştirilmesini hedeflediklerini vurguladı.

Aydın, Gümüşhane'nin zengin bir balık faunasına sahip olduğu bilgisini de verdi.

Haberler