Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
İttifak görüşmesi olmadı

İttifak görüşmesi olmadı

YEREL seçimler, milletvekili seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, partilerle ittifak görüşmesi yapmadıklarını, sadece seçim güvenliği konusunda görüşmeler yaptıklarını söyledi. Hamzaçebi, yüzde 5 barajıyla seçime gidilmesi hâlinde Saadet Partisi’nin Meclis’e gireceği iddiasında bulundu. 

YEREL seçimler, milletvekili seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, partilerle ittifak görüşmesi yapmadıklarını, sadece seçim güvenliği konusunda görüşmeler yaptıklarını söyledi. Yüzde 5 barajıyla seçime gidilmesi hâlinde Saadet Partisinin Meclis’e gireceği iddiasında bulunan Hamzaçebi, HDP ile ittifak düşünmediklerini söyledi.

‘Cumhur İttifakı’ tartışmaları gündemdeki yerini korurken, “İttifak yapacak mısınız?” sorusunu değerlendiren Hamzaçebi, “Şu anda siyasî partilerle ittifak görüşmesi yapmıyoruz, seçim güvenliği konusunda görüşmeler yapıyoruz. İttifak hiçbir şekilde konuşulmadı. Bu ileride konuşulmayacak demek değildir. İleride ittifak ya da dayanışma içinde olacağımız partiler elbette bulunabilir. Gerekirse bu tip görüşmeler yapılabilir.” şeklinde konuştu.

“CHP, HDP ile ittifak yapar mı?” sorularını değerlendiren Hamzaçebi, “İttifakı baraj sorunu olan partiler, baraj sorunu olmayan parti ile yapabilir. HDP’nin baraj sorunu yok. HDP ile ittifak gibi bir düşüncemiz yok. AK Parti ve MHP, BBP’yi de katalım, bu ittifak gerçekleşirse 1 Kasım 2015’te alınan oylara göre bu kadar milletvekilini AK Parti kazanır deniliyor. Bu bir varsayım. MHP’nin ve AK Parti’nin aynı oyu alacağı bekleniyor ama aynı oyu almayacak.” diye konuştu.

BARAJ YÜZDE 5 OLSUN SAADET TBMM’YE GİRER

Daha önceki açıklamalarında yüzde 10 barajla Saadet Partisinin Meclise girmesinin engellendiğini iddia eden Hamzaçebi, bu iddialarını sürdürdü. Hamzaçebi, şöyle devam etti: “AK Parti ve MHP dışındaki partilere bakalım. Saadet Partisi çok önemli bir faktör. Üye sayısının bir buçuk katı oranında oy alıyor. Demek ki Saadet Partisi seçmeni, barajın yüksekliği nedeniyle kendisine oy vermiyor. Baraj bugün yüzde 5 olsa Saadet Partisi TBMM’ye girer.”

Filiz YILDIRIM

Haberler