Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzon’da 6 Yılda 88 Kişiye Kelepçe Takıldı

Trabzon’da 6 Yılda 88 Kişiye Kelepçe Takıldı

Kelepçeyi takan gazeteci, hükümlülerin yaşadıklarını hissetmeye çalıştı

TRABZON’DA denetimi serbestlik hükümleri çerçevesinde son 5 yılda 88 hükümlüye elektronik kelepçe takılarak, takip gerçekleştirildi.

HÜKÜMLÜLER 24 SAAT SÜREYLE İZLENİYOR

Adalet Bakanlığı, 1 Şubat 2013 tarihinden itibaren uygulamaya geçirdiği elektronik kelepçeyi gazetemiz yazarı Enis Yıldırım takarak, hükümlülerin yaşadıklarını hissetmeye çalıştı. Trabzon’da elektronik kelepçe takılan hükümlülerin Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Denetimi Serbestlik Daire Başkanlığı Elektronik İzleme Merkezi tarafından 24 saat süreyle takip edildiği öğrenildi. Kelepçenin küçük çocuğu olan FETÖ üyelerine de takıldığı belirtilirken, ihlal suçunu işleyenler hakkında ise yeniden soruşturma başlatıldığı ve dava açıldığı öğrenildi.

KOORDİNATLAR ANKARA’YA BİLDİRİLİYOR

Hükümlülere elektronik kelepçeyi takan uzmanlar, kelepçe takıldıktan sonra hükümlünün bulunacağı yerin dışına çıkarak ihlal suçunu işlememesi için gerekli koordinatları sisteme girdiği ve bu koordinatları Ankara’ya gönderildiği öğrenildi. Trabzon’da 2013’de 10, 2104’de 13, 2015’de 15, 2016’da 20, 2017’de 5 ve 2018’de ise 10 kişinin elektronik kelepçe takılarak takip edildiği açıklandı.

ÜÇ AYRI ELEKTRONİK KELEPÇE BULUNUYOR

Mahkemelerin verdiği karar sonrasında hükümlülere üç ayrı suç grubunda elektronik kelepçe takıldığı öğrenildi. Elektronik kelepçe, konutunu terk etmeme, ev hapsi, belirlenen bölgenin dışına çıkmama, mağdura yanaşmama, mağdurun adresine yanaşmama, evde alkol kullanmama, alkollü eve girmeme gibi suçların infazında kullanıldığı belirtildi. 

Enis YILDIRIM

Haberler