Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Büyükşehir’e 2 Milyon Liralık Zimmet Şoku

Büyükşehir’e 2 Milyon Liralık Zimmet Şoku

Bu Kadar İhmal Olamaz

TRABZON Büyükşehir Belediyesi ile ANTKART AŞ arasında 04.06.2014 tarihinde imzalanan Akıllı Kart ile Kullan At Bilet ve Toplu Taşıma işi kapsamındaki hesapların incelenmesi neticesinde Büyükşehir yönetiminin belediyeyi 1 milyon 966 bin 815 liralık zarara uğrattığı ortaya çıktı. 

O Hesaba Göz Yumuldu

BÜYÜKŞEHİR ile ulaşım işinin ihale edildiği ANTKART arasında imzalanan sözleşmeye göre, vatandaşın bilet paraları belediye adına açılacak hesapta toplanacaktı ve ayrıca her 20 günde ödeme yapılacaktı. Ancak ANTKART firması bu sözleşmeye uymayarak hesabı kendi adına açtı. Yıllarca bu hesap üzerinden çalışıldı.

Firma Promosyon Bile Aldı

TEK hesap açılması gerekirken iki ayrı hesap açan firma bir süre sonra Büyükşehir Belediyesine paraları göndermemeye başladı. İkinci hesapta toplanan paraların ne olduğu anlaşılamadı. Yine ANTKART firmasının toplanan bilet paralarının banka hesabından 531 bin lira promosyon aldığı ortaya çıktı.

İkinci Hesap Bilinmiyor

BÜYÜKŞEHİR Belediyesini denetleyen Sayıştay denetçileri, belediye yetkililerinin garip gurebanın ödediği paraların belediyeye zamanında aktarılmamasına rağmen yüklenici firma ile sözleşmeyi iptal etmediğini kaydetti. İdare, iç edilen ve ödenmeyen paralar karşısında sözleşmeyi hemen değil 15 ay sonra 29.06.2016 tarihinde feshetti.

Sayıştay Savcılığa Gidiyor

SAYIŞTAY’IN incelediği iki hesaptan birinde ortaya çıkan bu kamu zararı karşısında belediye yetkililerine zimmet çıkartacağı belirtildi. Sayıştay, yetkililerden savunma isterken verilen savunmalar sonunda işlem başlatılacağı ve konunun Cumhuriyet Savcılığına intikal ettirileceği öğrenildi. Yaşanan skandal şok etkisi oluşturdu.

Haberler