Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzon iki seçim bölgesi oluyor

Trabzon iki seçim bölgesi oluyor

AK PARTİ ve MHP arasında yürütülen seçim ittifakı görüşmelerinde 31 ilde seçim bölgeleri oluşturulması kararlaştırıldı. Trabzon’un da aralarında bulunduğu 31 il birden çok seçim bölgesine ayrılıyor.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı ‘seçim ittifakı’ görüşmesinin ardından kurulan komisyonda toplantılar ve hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. En son yapılan görüşmede masaya sürpriz bir model getirildi. Yeni dillendirilen bu model benimsenirse 2019 seçimlerinde 31 ilde seçim bölgeleri oluşturulacak ve yeni bir harita ortaya çıkmış olacak. Yeni modelde Trabzon iki seçim bölgesine ayrılıyor.

AK Parti ve MHP arasında yapılan seçim ittifakı görüşmelerinde yeni bir formül masaya yatırıldı. Daha önce seçim barajının aynen korunmasının yanında daraltılmış bölge üzerinde çalışma yapılması planlanıyordu. Ancak son görüşmede yeni bir formül dile getirildi. Buna göre; 6 ya da 8'den fazla vekil çıkaran iller birden fazla seçim bölgesine bölünecek. Bu şekilde hangi parti o bölgede etkinse onun adayı öne çıkartılacak. 6 vekil üzerinden bu sistem uygulanırsa Türkiye’de 31 il, birden fazla seçim bölgesine bölünecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 16 Nisan 2017 anayasa referandumun ardından kabul edilen milletvekili sayısının 600’e çıkarılmasının ardından illerin milletvekili sayısı yeniden belirlenmişti. YSK’nın belirlediği yeni listeye göre 31 ilin vekil sayısı 6’nın üzerinde. Daha önce İstanbul, Ankara, İzmir ve son olarak da Bursa seçim bölgelerine ayrılmıştı. Yeni sistemde 6 vekil üzerinde çıkaran iller seçim bölgelerine ayrılırsa 31 ilde yeni seçim bölgeleri oluşacak. İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa dışında bölünmesi muhtemel o iller;

Adana 15, Afyonkarahisar 6, Antalya 16, Aydın 8, Balıkesir 9, Denizli 8, Diyarbakır 12, Erzurum 6, Eskişehir 6, Gaziantep 14, Hatay 11, Mersin 13, Kayseri 10, Kocaeli 13, Konya 15, Malatya 6, Manisa 10, Kahramanmaraş 8, Mardin 6, Muğla 7, Ordu 6, Sakarya 7, Samsun 9, Tekirdağ 7, Trabzon 6, Şanlıurfa 14, Van 8.

Aydın GELLECİ

Haberler