Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Saadet’den Gümrükçüoğlu’na Cami Derneği suçlaması

Saadet’den Gümrükçüoğlu’na Cami Derneği suçlaması

Saadet Partisi Ortahisar İlçe Başkanı Murat Özcan Protoköl Camisi yapılacağı gerekçesiyle Avrasya pazarı esnafının yerinden edilmesini ve cami derneğiyle ile ilgili dedikoduları gündeme taşıdı. Camiye karşı olmadıklarını ancak burada başka şeyler döndüğünü keydeden Özcan “Cami yaptırma derneği kuruyorsunuz. Kurduğunuz derneğin kuruluşundan beri içinde farklı şeyler dönüyor. Bakan Bey pazarı ziyaret edip esnafa söz veriyor. Bu sorunun takipçisi olacağız.” dedi.

Saadet Partisi Ortahisar İlçe Başkanı Murat Özcan, Avrasya Pazarı’nın yer aldığı bölgede yapılacak camiyle ilgili açıklamada bulunarak “protokol camisi” tanımlamasına ateş püskürdü. Ortahisar İlçe Başkanlığı Ocak Ayı Divan Toplantısı’nda konuşan Özcan, Avrasya Pazarı’nın kaldırıldıktan sonra 356 esnafın durumunun ne olacağının belirsiz olduğunu kaydederek “Camiyi duyduk, Allah’ın evidir. Protokol camisi nedir bilmiyorum. Protokol camisinde cenaze namazı kılınanların çukuru 2 metre değil de 5 metre mi? Ya da orada kılmış olduğunuz namazın sevabı daha mı çok oluyor? Bu ifade İslâmî değildir.” dedi.

BU İFADE İSLÂMÎ DEĞİLDİR

Avrasya Pazarı’nın önünün kapatıldığını kaydeden Özcan, “Dernek Başkan Yardımcısı Mürteza Bozkurt Bey’le görüştük. O bize esnafın çok ciddi sorunlarının olduğunu belirtti. O bölgedeki çalışmalara baktık. Pazarın her tarafı kapatıldı. Giriş kapısı bile kalmadı. 356 esnafımız mağdur edilmiş durumda. Pazar yerine protokol camisi yaptırılacak. Caminin protokolü nerede icat edildi? Camiyi duyduk, Allah’ın evidir. Protokol camisi nedir bilmiyorum. Protokol camisinde cenaze namazı kılınanların çukuru 2 metre değil de 5 metre mi? Ya da orada kılmış olduğunuz namazın sevabı daha mı çok oluyor? Bu ifade İslâmî değildir.” diye konuştu.

DÜKKÂNLARLA İLGİLİ PLANLAMA YOK

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun da “protokol camisi” ifadesine itiraz ettiğini sözlerine ekleyen Özcan, şöyle devam etti: “Ama o caminin yaptırılmasına itiraz etmiyor. Yalnızca ismine itiraz ediyor. Çok şaşırmadık. Çoğu zaman olduğu gibi yine işleri güçleri şekil… Bizim derdimiz şu: Yüklenici firmayla yapılan anlaşma gereği 450 günde bu cami yaptırılacak ve teslim edilecek. Benim sorularım şunlar: 356 esnafımız nereye taşınacak? Bu sorunun cevabı şu anda yetkililerde yok. Dernek Başkanı o gün Balıkesir’de olduğu için Başkan Yardımcısı Mürteza Bey’in bize ilettiği şu: Bir belediye yetkilisiyle konuşmasında kendisine ‘Size tozpembe konuşmak istemiyorum. Sizin dükkânlarınızla ilgili planlanmış herhangi bir alan yok.’ denilmiş.”

SÜRECİ TAKİP EDECEĞİZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun esnafa “Mağdur edilmeyeceksiniz.” sözünü ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in kendilerine yönelik “Ben üzerime düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırım.” dediğini anımsatan Özcan, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “356 esnafın ortalama 4 kişilik ailesi olsa bin 500 civarında kişiyi ilgilendiren bir konudan söz ediyoruz. Bu insanlara yer gösterilmemesini anlayamıyoruz. Bir de ilginçtir, tesadüf müdür bilmiyorum ama bizim pazarı ziyaretimizden bir gün sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu pazara geldi. Ancak ziyaretinde Ortahisar Belediye Başkanı da yoktu, Büyükşehir Belediye Başkanı da yoktu. AK Parti İl Başkanı vardı. Esnafımızdan öğrendiğimiz kadarıyla AK Parti İl Başkanı’na ‘Pazartesi günü meclis toplandığında buradaki 356 esnafımıza yer gösterecek yeni proje hazırlayın.’ demiş. Meclis toplandığında protokol camisi planında bir değişiklik olacak mı? Esnafa yer gösterilecek mi diye takip edeceğiz.”

CAMİYE KARŞI ÇIKMIYORUZ

Özcan, “Yarın derler ki ‘Saadet Partisi camiye karşı çıktı.’ Biz camiye karşı çıkmıyoruz. Hayır, biz camiye karşı çıkmıyoruz. Camiye ihtiyacınız varsa yapın. Okula ihtiyacınız varsa okul yapın. Fabrikaya ihtiyacımız var. Yaptınız mı? Yapmadınız. Biz oradaki esnafa cami ihtiyaçlarının olup olmadığını sorduk. Olmadığını söylediler. Etrafta 50-100 metre mesafeyle birkaç cami olduğunu ifade ettiler. İnsanlarımız ekmek teknesini kaybetmek üzere. Bu konu cami yapılması kadar önemli değil midir? Daha önemlidir demedim ama önemli değil mi? Cami yaptırma derneğini kuruyorsunuz. Kurduğunuz derneğin kuruluşundan beri olayın içinde farklı farklı yorumlar yapılıyor. Bunun ayrıntısına girmiyorum çünkü bununla ilgili kanıtım yok. Zanla konuşmak istemiyorum. Fakat oradaki esnaf bu konudan ciddi şekilde rahatsız... Ben esnafın sorunuyla ilgileniyorum.” biçiminde konuştu.

Berkant Parlak

Haberler