Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Hainler Çatak’ta pusu mu kuracaktı?

Hainler Çatak’ta pusu mu kuracaktı?

UYGULAMA NOKTALARI UYARILDI

Karadeniz’de PKK terör örgütüne yönelik operasyonlar tüm hızıyla sürerken, Maçka’nın Çatak mevkisinde ormanlık alanda görülen iki terörist, jandarma timlerini alarma geçirdi. Devriye görevi yürütürken jandarma kobra aracından iki teröristin görüntüsünü alan jandarma timleri bölgeye kaydırıldı. Maçka, Düzköy, Tonya ve Şalpazarı’nda teröristlerin uygulama noktalarına yönelik olası eylem ihtimaline karşın tüm birimler uyarıldı.

SAVCIYA NASIL KAÇTIĞINI ANLATTI

Giresun'un Yağlıdere ilçesi kırsalında güvenlik güçlerine teslim olan PKK terör örgütü üyesi Hasan Demir'in, örgütten nasıl kaçtığını savcıya anlattığı öğrenildi. Örgüte İstanbul’dan katıldığını belirten "Agit-Van" kod adlı Hasan Demir, “Tunceli dağ kadrosunda yer aldım. Erzincan'dan başlayan yolculuk 12-15 gün sürdü. Kar yağmaya başlayınca, yaşamın zor olduğunu düşündüm. Teslim olmaya karar verdim.” diye ifade verdiği öğrenildi.

TRABZON’UN Maçka İlçesi Çatak mevkisinde ormanlık alanda görülen iki terörist jandarmayı alarma geçirdi. Birlikler geçen hafta Çatak ve bölgesine kaydırılarak operasyonlar sıklaştırıldı. 

OPERASYLONLARDA HIZ KESİLMİYOR

Karadeniz Açılım Grubu üyesi teröristlerin yakalanmasına yönelik operasyonlar tüm hızıyla sürüyor. Geçen hafta devriye görevi yürüten jandarma timi, kobra aracından iki teröristin görüntüsünü aldı. Alınan görüntünün ardından jandarma timleri bölgeye kaydırıldı. Özel birliklerin katıldığı operasyonlar Giresun, Gümüşhane ve Trabzon üçgeninde aralıksız olarak devam ediyor.

TEPE LAMBASI YAKMAYIN TALİMATI

Bölgede, geve devriye görevini en az iki ekiple yapılması ve tepe lambası yakılmaması istenilirken, uygulama noktalarında kalabalık durulmaması istendi. Özellikle sansasyonel eylem arayışında olan örgüt üyelerinin olası bir eylem ihtimaline karşın Maçka, Düzköy, Tonya ve Şalpazarı’ndaki uygulama noktalarında görev yapan güvenlik güçleri uyarıldı.

TESLİM OLDU SAVCIYA KONUŞTU

Giresun'un Yağlıdere ilçesi kırsalında güvenlik güçlerine teslim olan PKK terör örgütü üyesi Hasan Demir'in, örgütten nasıl kaçtığını savcıya anlattığı öğrenildi. 29 Aralık'ta tutuklanan "Agit Van" kod adlı Demir'in (24), Espiye Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadede, 2015 yılında İstanbul'da katıldığı örgütün Tunceli dağ kadrosunda yer aldığını belirtti. Askeri ve ideolojik eğitimler aldığını söyleyen Demir, Sivas ve Erzincan'da bazı eylemlere katıldığını itiraf etti. Erzincan'dan Giresun'un Yağlıdere ilçesi kırsalına 12-15 gün sürede ulaştığını kaydeden Demir, yolculuğu genelde gece yaptıklarını, yolculuğa çıkmadan önce erzaklarını çantalarında yanlarında götürdüklerini söyledi.

Teslim olmadan önce Yağlıdere ilçesi yaylalarında radyo dinledikleri bilgisini paylaşan Demir, şunları anlattı: "Radyoda kar geleceği haberini duydum. O gece arazide kaldık. Ertesi gün oradan aşağıya doğru indik. Soğuktan ayaklarım yanmıştı. Diğer iki örgüt mensubu ile aramızda 100 metre kadar mesafe vardı. Onlar yürümekte olduğumuz yolun virajını döndükten sonra ben fırsat bularak oradan kaçtım. Yayla evlerine çıktım. Kar yağışının başlaması ve artık yaşam imkanlarının çok zor olması nedeniyle teslim olmayı düşündüm." Demir, bulunduğu bölgede etkili olan kar yağışının durmasını bir hafta süreyle beklediğini ve ardından harekete geçerek teslim olduğunu aktararak teslim olduğu süreçten itibaren askerlerin kendisine çok iyi davrandığını, kötü muamele görmediğini belirtti. Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak isteyen Demir, jandarmaya yardımcı olabilmek amacıyla bütün bilgileri verdiğini söyledi.

Enis YILDIRIM

Haberler