Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Esnaf seçimleri kıran kırana...

Esnaf seçimleri kıran kırana...

En çok merak edilen iki odada seçimler yapıldı. Şoförler haftasonu yarışıyor

Fırıncıları Kazanan Davut İlik  TESOB’a Yöneldi 

TRABZON’DA esnafın seçimleri kıran kırana yarışa sahne oluyor. Bir yanda Şoförler Odasının 3 adaylı iddialı yarışı devam ederken diğer yanda TESOB Başkanlığına göz diken Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik’in seçimi vardı. TESOB Başkanı Metin Kara ise kendi odası olan ayakkabıcılardan rakipsiz seçildi. 

 Rakibini Kongreden Silerek Fark Attı

TRABZON Fırıncılar Odası Olağan Kongresi dün yapıldı. Geçerli 153 oyun 116’sını alan Davut İlik yeniden ve rakipsiz başkan seçilirken TESOB Başkanlığı için mesaj verdi. İlik, “Mayıs ayındaki TESOB kongresinde adaylığımı buradan ilan ediyorum. Metin Kara’nın karşısına var gücümle çıkacağım.” dedi. 

TRABZON Fırıncılar Odası Olağan Kongresi gerçekleştirildi. 2 adayın yarıştığı seçimde başkanlığa Davut İlik yeniden seçildi ve güven tazeledi. Geçerli 153 oyun 116’sını alan İlik başkanlığa seçilirken, diğer aday Yahya Baş ise 34 oy aldı. 3 oy ise geçersiz sayıldı. Trabzon Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, kongre sonrası yaptığı açıklamada TESOB’un mayıs ayında yapılacak kongresinde de aday olacağını belirterek, mevcut başkan Metin Kara’nın karşısına var olan gücüyle çıkacağını ifade etti.

BAŞ, “YAPACAĞIM DEDİN YAPMADIN”

Trabzon Fırıncılar Odasının dün gerçekleştirilen kongresinde 2 aday yarıştı. Mevcut başkan Davut İlik ve eski başkan Yahya Baş’ın yarıştığı seçim oldukça sert diyaloglara sahne oldu. İlk olarak kürsüye çıkan eski başkan Yahya Baş’ın mevcut başkan Davut İlik’i hedef alan sözleri konuşmasının, dinleyiciler tarafından sık sık kesilmesine neden oldu.  Mevcut Bakan İlik’i 4 yıl önce yapılan kongrede vaat ettiklerini yapmaması üzerinden eleştiren Yahya Baş, “4 yıl önce kongrede konuştuklarımız tekrar aklıma geliyor. Genel Kurulda değerli başkanımız mütevazılık örneği göstermiş yapabilecek olduğu şeylerle ilgili belli taahhütlerde bulunmuştu. Bunlardan bir tanesi dışardan şehrimize gelen ekmek. Bunla ilgili bir şeyler yapabileceğine bende inanıyordum.  Sayın Başkanın açıktan pazar yerinde satılan ekmeklerle ilgili projelerine bende inanmıştım. Dışardan açıkta pazar yerinde satılan ekmeklerle ilgili sıkıntılarımız vardı bunlarla biz baş edemedik kardeşimizin baş edeceğine inanıyorduk ancak hüsrana uğradık. Bir de sık sık toplantılar yapılacak esnaf arasında kaynaşma sağlanacak diye konuşmaları vardı.  Ucuz ekmek satılmayacağına dair belli şeyleri vardı. Başaracağına inanıyorduk. Bunları konuşmuştuk.  Biz orada sizden 4 ay süre istemiştik.  Dışardan gelen ekmekle ilgili kaçak geliyordu, doğrudur. Ben Vakfıkebirliyim, Vakfıkebir’den gelen ekmek reyonları aldı başını gitti. Trabzon’da fırından daha çok ekmek satış reyonu oldu... Dışardan gelen ekmeği kesemediniz. Ben o zaman bağırıyordum yasal bir engeli yok. Adam vergi levhasını aldı, makbuzu kesti o zaman demiştik yasal engeli yok.  Pazar yerlerinde ekmek satılmıyor mu? Pazar yerlerinde maalesef aynı şekilde bu satışlar devam ediyor.” dedi.

İLİK, “SENİ BURAYA YOLLAYANLARI BİLİYORUZ”

Mevcut Başkan İlik ise, eski başkan Yahya Baş’ı suçlayarak, “Seni buraya yollayanları biliyoruz. Odadaki birliği dirliği bozmak için seni kim yolladı çok iyi biliyoruz. Buraları babalarının malları gibi kullanıyorlar. Şu fırıncıların hepsini egolarına sebep şikâyet ettin, ceza yazdırdın. Şehrin düzenine hiçbir zaman uymadın.  Sen hiçbir zaman düzen kuran olmadın.  Dışardan gelen ekmekle ilgili bizim bir sözümüz var. Mücadele edeceğiz ve ettik! 2014’den sonra Trabzon Büyükşehir hüviyeti kazandı. Elimiz bağlandı. Biz gerekli çalışmaları yaptık. 2 defa kestik. Biz büyük mücadeleler verdik.  Trabzon Fırıncılar Odasının ismini Türkiye’de herkes biliyorlar.  Bu salonda bulunan herkes birbirini tanıyor. Bu fırıncılar geçmişte neler çekti herkes bilmiyor.  Bu salonda ki insanların tamamı sizin neden aday olduğunuzu kim gönderdiğini biliyor.  Trabzon’da sürekli esnafa çomak sokmak isteyenler var, bunların sayısını azalttık ve karşımızdakilerde yolumuzdan çekilecektir. Esnaf rahat edecektir. Yahya Baş sen bizim yaptıklarımızı hayal edemezsin.” şeklinde konuştu.

 Gültekin SADIKOĞLU

Haberler