Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Altuntaş’a ağır suçlamalar yaptı

Altuntaş’a ağır suçlamalar yaptı

TRABZON Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Adayı Ömer Hakan Usta, Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde bir basın toplantısı düzenledi. Mevcut Başkan Turan Altuntaş'ın bugün değeri 2 milyon liranın üzerinde olan eski yönetim binasını satarak yerine 46 bin lira değerinde girişi başkasına ait olan bodrum katında bir yer aldığını iddia etti.

Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Adayı Ömer Hakan Usta, Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde bir basın toplantısı düzenledi. Şahsıyla ilgili basında çıkan haberlere cevap veren Usta, mevcut Başkan Turan Altuntaş hakkında ağır iddialar ortaya attı. Mevcut Başkan Turan Altuntaş'ın şahsıyla ilgili yaptığı açıklamaları hayretle izlediğini belirten Usta, Altuntaş’ın 2 milyon liranın üzerinde olan eski yönetim binasını satarak yerine 46 bin lira değerinde girişi başkasına ait olan bodrum katında bir yer aldığını iddia etti.

NE KOLTUK NE MAKAM SEVDASI, AMACIMIZ HİZMET ETMEK

Ne koltuk, ne makam sevdası olmadığını belirten Usta, tek amaçlarının şoför esnafına hizmet etmek olduğunu söyledi. Şahsıyla ilgili basında çıkan haberlere cevap veren Usta, “Mevcut başkan, yaptığı açıklamalarda şahsıma yönelik olarak benim oda başkanlığını yapamayacağımı söylüyor. Bu açıklamasını şaşkınlıkla ve hayretle izledim. Genel sekreterlik görevimden istifa etmeden önce oda başkanlığı için benden başka bir isim düşünemediğini, bu görevi layıkıyla benden başka kimsenin yapamayacağını defalarca telaffuz etmiştir. Ayrıca ifadelerinde, ‘Ben bir dönem veya iki dönem yapıp bırakacağım.’ demiştir. Söylerken mi yalan konuştu yoksa şimdi hafıza kaybı mı oldu da dediklerini unuttu merak ediyorum.” diye konuştu.

RABBİM BANA BÖYLE BİR BAŞKANLIK NASİP ETMESİN

Mevcut Başkan Turan Altuntaş hakkında bazı iddialarda bulunan Usta, elindeki belgelerle konuştu. Usta, “Mevcut başkan, eski yönetimden kalan binayı satıp, üzerine para katıp kurs binası aldığını söylüyor, bununla övünüyor. Hâlbuki bugünkü değeri ile 2 milyon liranın üzerinde olan binayı satmış, yerine 46 bin liraya bodrum katı almıştır. Bu mu yapmış olduğu başkanlık? Rabbim bana böyle bir başkanlık yapmayı nasip etmesin. 2009 yılında ilçelere verilen harf grubu uygulaması şoför esnafından gizlenmiş, sümenaltı yapılmıştır. 2016 yılında da şoför esnafımız için hayati önem taşıyan 10 yaş araç sınırı yönetmeliği sümenaltı edilmiştir. Bu mudur başkanlık, bu mudur şoför esnafının hakkını savunmak?” diyerek tepki gösterdi.

HODRİ MEYDAN

Mevcut başkanın 2018 Yılı Büyükşehir Belediyesi Gelir Fiyat Tarifesi’ni şoför esnafıyla paylaşmadığını belirten Usta, “Sanırım masaya vurarak esnafımızın hakkını arayacak uygun ortam bulamadı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezindeki yapmış olduğu görevinden alınmasına rağmen üyelerimize mesaj çekip 'Görevimin başındayım. Beni ancak Belediye Başkanı ve Esnaf Odası Başkanı görevimden alır.' diyerek yine yalanlarına devam etmiştir. Hodri meydan!.. Varsa böyle bir belgesi çıksın açıklasın biz de öğrenelim. 2009 yılında yapılan Şoförler Odası Olağan Genel Kurulunda, kürsüde ticarî araç almak şart olan, 'Tahsis belgelerinden ücret alınmayacak, eğer alınırsa bu ücreti ben ve yönetim kurulum cebinden ödeyecek.' diyerek yalanlarına ve şoför esnafımızı kandırmaya devam etmiştir. O zamanki tahsis belgesi ücreti 300 TL iken, bugün masaya yumruğunu vurarak mı 6 bin TL olmuştur?” dedi.

BELEDİYE,  ŞOFÖR ESNAFIYLA İSTİŞAREDE NEDEN BULUNMAMIŞTIR?

Belediyenin uyguladığı kararlara saygı duyduğunu belirten Usta, neden bu kararların şoför esnafıyla istişare edilmediğini sordu. Usta, “2018 Yılı Trabzon Büyükşehir Belediyesi Gelir Fiyat Tarifesi’nde yer alan ücretlendirmede güzergâh hat belgesinden alınacak ücret 15 bin TL olmuştur. Çalışma ruhsatı ücreti olarak ilk etapta 300 TL, her yıl vize yenileme ücreti olarak T plakalı taksiler 150 TL, M plakalı minibüsler 200 TL, D plakalı dolmuşlar için ise 250 TL ücret alınacaktır. Biz belediyenin uyguladığı kararlara saygı duyuyoruz. Ancak şoför esnafımız bu konuda niye bilgilendirilmemiş ve neden belediye ile istişarede bulunulmamıştır? İstişare edilseydi fiyatlar aşağıya çekilemez miydi?” diye konuştu.

EVRAKTA SAHTECİLİK YAPMIŞTIR

Oda Başkanı Altuntaş’ı sorumsuzlukla suçlayan Usta, “Belediye ile neden istişare edilmediğini biz biliyoruz. Nedeni belediyeye karşı direnecek ve laf söyleyecek yüzü yoktur. Çünkü sorumsuz oda başkanı, devletin kurumlarını ve belediye başkanlığını sahte evrak düzenleyerek dolandırmıştır. Bu belge Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen Tahsis Belgesi evrakıdır. Bu belgenin mali değeri 3 bin TL’dir. Bu belgeyi düzenleyen, Turan Altuntaş’ın oğlu Emrah Altuntaş'tır. 30.03.2016 tarih ve 2016/032 sayılı kararında ismi olmamasına rağmen evrak üzerinde yapmış olduğu oynama ile sahte evrak düzenlemiş ve bu sahte evrak ile Trabzon 1. Noterinde, Sürmene Dolmuş Durağına kayıtlı olan 61 T 0112 plakalı ticarî taksinin satışını almıştır. Bu taksiyi de 1 yılı aşkın zaman Beşirli Taksi Durağında çalıştırmıştır. Yapmış olduğu bu sahtecilikle beraber başta Büyükşehir Belediyemiz, Trabzon 1. Noterliği ve Trabzon Trafik Tescil Müdürlüğü olmak üzere birçok kurumu da töhmet altında bırakmıştır. Eğer bu insanda biraz onur varsa çıksın istifa etsin. İlgili mercileri göreve davet ediyorum. Dolandırılan belediye ve belediye aracılığı ile tüm Trabzon halkıdır.” dedi.

YÖNETİM KURULU KARARLARININ HİÇBİRİNDE İMZAM YOK

Ortaya attığı iddiaların kendisinin genel sekreterlik görevini yürüttüğü dönemde gerçekleştiği sorulan Usta, “O alınan yönetim kurulu kararlarının hiçbirinde imzam yok. Ama devamında tabii ki işleyişle alakalı evraklarda imzam vardır. Üye evraklarında, muhasebe evraklarında imzam vardı. Ama önemli olan nokta, yönetim kurulu, başkan ve üyelerinin almış olduğu kararlardır. Onların aldığı kararlar doğrultusunda hareket ederiz, onları uygulamakla mükellefiz.” diye konuştu.

Haberler