banner114

Hayatın etrafında dolaştığı kavramlardan birisi de güvendir. Ekonomi, siyaset, hukuk, teknoloji, toplumsal ve kişisel ilişkiler ve daha birçok kavram güven duygusunun yansımalarına göre şekil alır. Güven ortamı oluştuğunda ekonominin aktörleri orta ve uzun vadeli düşünebilirler, yatırım yapabilir. Siyaset güven ortamında etkili icra edilebilir. Hukuka güven olduğunda kişisel yöntemlerle hak koruma, adalet sağlama ortadan kalkar. Teknoloji güvenilir olduğunda tercih edilir. Toplumsal barış, kişisel ilişkiler ve her iletişim güven üzerinden yapılandırılır.

Güven söz verilenin, vaat edilenin, tarifi yapılanın, meşru ve ahlaki olanın dışına çıkılmayacağı, gizli dümen ve dolapların çevrilmeyeceği, tuzak kurulmayacağından emin olmaktır. Açık, şeffaf, ilkeli, etik, sözünde durma, samimi, mert olmaktır. Nasıl emin olabilirsiniz?  Söz evet derken göz hayır derse, hal nasıl yapayım, şartlar olmaz diyorsa... Sadece söze bakılmaz, kimin ne dediği toplamın bir sonucudur. İdeali bütün bileşenler evet veya hayır desin, ama bazen istese de olmaz, bazen mümkün olsa da istenmez.

Siyah beyaz düşünenler için evet veya hayır vardır. Bir insan, bir kurum, bir araç, bir ürün ya güvenilirdir, ya da güvenilmez. En ufak bir aksaklık veya hatada güvenilmezlik ilan edilir. Aslında yüzde yüz güvenilir veya yüzde yüz güvenilmez çok az şey vardır. İyi ile güzelin, kötü ile çirkinin, doğru ile yanlışın birlikte harmanlandığı bu dünya da… Nefisle, vicdanın aynı bedende, melekle, şeytanın aynı evrende olduğu bir zamanda... Gerçek çoğu zaman siyahtan beyaza ara tonlarda vücut bulur. Güvenilir görülenin güvenilmez bir yönü, güvenilmez görülenin güvenilir bir hali olabilir. Kediyi ciğerle, öğrenciyi kopyayla, ateşi barutla baş başa bırakıp güveni ölçmeye kalkmamak gerek. Böyle ağır imtihanlar zor geçilir. İnsan beşerdir şaşar. Şaşınca ya tövbe eder, ya devam eder… Ya kazanır, ya kaybeder…

Demek ki, güven duygusunu da bilinçli bir şekilde yapılandırmak ve yönetmek gerekir. Hangi kişiye hangi konuda, hangi firmaya hangi üründe, hangi çalışana hangi noktada, hangi yöneticiye hangi emirde ne kadar güvenilir? Bu soruya cevap vermek çok zordur. Ancak tecrübeli olmak –ki o yenilen kazıkların toplamıdır- yaradılışın dilini, doğasını, varlık ve kişilerin hallerini bilmek, iradenin zaafını keşfetmekle mümkündür. Yine de emin olunamaz.

O zaman ne yapabilir? Belki, insana ve hayata başka bir pencereden bakmak işe yarayabilir. “İnsanın pek yüksek bir kıymeti olmasaydı, semavat ve arz onun istifadesine muti ve musahhar olmazdı. Ve keza, insan ehemmiyetsiz olsaydı, mahlûkat onun için halk edilmezdi.” Evet insan, iyilikler ve güzellikler ikram edilmiş bir varlıktır. Onun onurlu, manevi ve insani yönüne hitap edilmeli Onu tanımak için ona fırsat vermeli... Bu bir tür kontrollü iletişim veya iş yapmak anlamına gelir.

Tevilsiz, açıkça aksini ispat edip göstermedikçe, insan her zaman hakkında güzel zanlarda bulunmayı hak eder. Bu bir tür hukuktaki masumiyet karinesidir. İnsana iyi ve güzel sıfatlar üzerinden yaklaşmak, onure etmek onu sorumlu kılar. İçindeki iyi ve güzel yetenekler, özellikler ve duygular harekete geçer.

İş konusuna gelince, iş sadece güven ifadeleri üzerinden gitmez. Borç alıp vermede yazmak veya şahit tutmak, görev vermede, görevi tanımlamak, sınırlarını belirlemek ve bir takım teminatlar almak gerekir. Hatta önce dar alanda işler verip, iş yapış biçimini gördükçe çalışma alanını genişletmek daha doğru olabilir.

Esas, söylemler üzerinden değil,  deneyim ve somut veriler üzerinden güveni yönetmektirHer insan veya kurumun bir güven kapasitesi vardır. O kapasitenin üzerinde güven beklentisi sukutu hayal olabilir. Sonsuz güven yalnızca Allah’adır

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatih TÜR 6 ay önce

yılbaşında petrol fiyatları 3 kat artacak...kur değerleri 25 tl.nin üzerine çıkar...

Avatar
Gönül Gözü 6 ay önce

1974 yılında dünya petrol fiyatları aniden 3 kat artmıştı.
1980 yılında da petrol fiyatları aniden yüzde yüz artmıştı...
bölgemiz kaosa doğru gidiyor...
yaşayanlar çok şeyler görecek....

banner108