banner114

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ni 504 milyonluk bir borçla devraldığını açıklayan Büyükşehir Belediyesi Zorluoğlu, “Belediyemiz bütün birimleri ile tasarruf sürecine girmiş oluyor.” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Murat Zorluoğlu, Ramazan ayı etkinlikleri ile ilgili bilgi vermek için dün basın toplantısı gerçekleştirdi. ‘Trabzon’da Ramazan Bir Başka Güzel’ sloganıyla 30 gün boyunca etkinlikler düzenleyeceklerini aktaran Başkan Zorluoğlu, tüm Trabzon’a hizmet vereceklerini kaydetti.

BELEDİYELERE VERİLEN PAY MEVZUATI DEĞİŞİKLİĞİNİ TALEP ETTİK

Yönetim ve mali konularında yapılan çalışmalara da değinen Başkan Zorluoğlu, “Yeni yönetim yapısı oluşturmaya çalışıyoruz. Bazı değişiklikler yaptık. Önümüzdeki günlerde bu değişiklerle yeni yönetim yapısı ortaya çıkmış olacak ve herkes bundan sonra önünü daha rahat görebilecek. Bir diğer önemli konu mali yapının güçlendirilmesidir. Trabzon’da belediyemiz zengin bir belediye değil. Bu konuda da çalışmalarımızı yürütüyoruz. Geçtiğimiz hafta Ankara’ya gittik. 9 tane Büyükşehir Belediye Başkanı ile Türkiye Belediyeler Birliği’nde bir araya geldik. Pay dağıtım sisteminde bir değişiklik önergesi hazırladık. Hazırlamış olduğumuz öneriyi ilgili bakanlarla görüştük. Partimizin Genel Başkanvekili Numan Kurtuluş Bey’e arzımız oldu. Yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye çalışmamızı izah ettik. Konuyu Cumhurbaşkanlığı Bütçe ve Strateji Başkanlığı Naci Ağbal ile görüştük. Son olarak Kızılcahamam’a gitmeden önce Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Bey’le konuyu değerlendirme imkanımız oldu. Yoğun bir temas süreci yaşadık. Görüştüklerimiz yaptığımız bu çalışma hakkında bizlere hak verdi.” şeklinde konuştu.

Kızılcahamam’da düzenlenen toplantıdan detaylar aktaran Zorluoğlu, “Kızılcahamam’da Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle AK Partili Belediye Başkanları olarak bir araya geldik. Orada Cumhurbaşkanımız ile iki sefer yüzyüze temas etme imkanı bulduk. Bakanlarımız ve büyükşehir belediye başkanlarımızın katılımıyla Cumhurbaşkanımızla bir araya geldik. Hem belediyecilik önündeki sorunları dile getirme imkanı bulduk hem de genel bütçe vergi gelirlerinden belediyelere pay göndermesi ile ilgili mevzuattaki değişiklik önerimizi orada bizzat Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Bu konuda ilgili bakanlıklar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye ve Hazine Bakanlığı bir arada çalışma yürütüyorlar. Resmi Gazete’de bu değişikliği görmeden de bu işi garanti görmemek lazım. Önümüzdeki günlerde tekrar Ankara’ya gidip bu çalışmanın sonuçlandırılması için çabalayacağız.” diye konuştu.

Öz gelir boyutunda alacak düzenlemesi yapılacağını anlatan Zorluoğlu, “Gelir boyutunun başka ayağı da öz gelirler. Sadece Ankara’dan gelecek gelirlere bel bağlayarak belediyemizden beklenen hizmetleri süreci içinde gerçekleştirmemiz zor görünüyor. Bazı çalışmalarımız var. Alacaklarımız da var. Bunların takibini yapabileceğimiz yeni mekanizma kuruyoruz.” ifadelerini kullandı.

CARİ HARCAMALARDA TASARRUFA AZAMİ DİKKAT EDİLECEK

Belediyeye gelir anlamında katkı sağlayacak projelere ağırlık verilirken tasarrufa da önem verileceğini dile getiren Zorluoğlu, “Bize finansman sağlayacak birtakım projelerimiz var. Çok katlı otoparkın içerisinde hatırı sayılır sayıda dükkanlar var. Onları değerlendireceğiz. Öz gelir anlamında birtakım çalışmalarımız var. Yine öz gelir anlamında gayrimenkuller, gerek satılıp gerek kiralama anlamında birtakım çalışmalar var. TRABRİTAŞ üzerinden işlettiğimiz veya ihale yoluyla 3.taraflara işlettirdiğimiz belediye mülkleri var. Bunların daha fazla gelir getirmesi şeklinde çalışmalarımız var. Geride kalmışsa kiralama bedelleri günün şartlarına göre onları mağdur etmeden güncelleyeceğiz. Biz de belediye olarak en uygun fiyatlarla, rekabete azami dikkat ederek işlerimizi en iyi şekilde yapmaya gayret edeceğiz. Belediyemiz bütün birimleri ile tasarruf sürecine girmiş oluyor. Cari harcamalarda tasarrufa daha fazla önem vereceğiz.” açıklamalarında bulundu.

5 YIL BOYUNCA PROJELER ÖNEM SIRASINA GÖRE HAYATA GEÇİRELECEK

Projelerin öncelikli sıralamaya göre hayata geçirileceğini ifade eden Zorluoğlu, “Devam eden projelerimiz var. Bu projelerin süratle tamamlanması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bunların bir çoğunun ödemeleri var. Kaynak bulmaya çalışıyoruz. Kurumsal kapasite ile ilgili çalışmalar yapıyoruz Diğer taraftan çok yoğun ‘hayırlı olsun’ ziyaretleri sürecine girdik. Seçimden önce bahsettiğimiz proje çalışmalarına başladık. Bir önceliklendirme yapmaya çalışıyoruz. 5 yıllık perspektifle en öncelikli konuları yıllara göre sıralıyoruz. Kaynak planlamasıyla beraber başta ulaşım, trafik olmak üzere diğer altyapı meseleleriyle turizm alanında söylediğimiz çalışmaları tek tek hayata geçirmek için bir süreç başlattık.” dedi.

TRABZON’DA RAMAZAN BİR BAŞKA GÜZEL

Ramazan ayında görünür bir Büyükşehir Belediyeciliği ortaya koymaya çalışacağını söyleyen Zorluoğlu, “Ramazana az bir süre kala göreve başladığımızdan bizim arzu ettiğimiz ölçekte bir program olamadı. Ancak geçen senelere göre daha iyi organize edilmiş 30 gün sürecek bir Ramazan etkinliği hazırladık. İpekyolu Fuar Alanı’nda 4 bin metrekare kapalı alanda sahnemiz olacak. İftar programımız olacak. Ramazan sokağı yanında çocuklar için ücretsiz oyun alanları olacak. İftar öncesi ve sonrası özel programlarla vatandaşlarımıza keyifli bir Ramazan yaşatmak istiyoruz. Etkinlikler makul bir sürede devam edecek. Bu bir eğlence programı değil. Ramazanın ruhuna özüne uygun sanatçılarımızı davet ettik. Ben de zaman zaman iftara gideceğim. Musiki ve sohbet programları gerçekleşecek. Hacivat Karagöz, Kuran tilaveti, Mesnevi’den hikayeler, ney dinletileri, tasavvuf musikisinden örnekler, tiyatro oyunları ve mehteran gibi özel etkinlikler olacak.” diye konuştu

ESKİ TRABZON’A DEĞİL TÜM TRABZON’A HİZMET EDECEĞİZ

Seçim döneminde belirttikleri “Eski Trabzon’a değil tüm Trabzon’a hizmet edeceğiz” sloganını hatırlatan Zorluoğlu, şunları kaydetti: “Sadece merkezde değil ilçelerimizde de etkinliklerimiz olacak. Her ilçemizde bir iftar düzenleyeceğiz. Ve yine özel etkinlikler olacak. Ben de bu iftarlara ilçe belediye başkanlarımızla katılacağım. Hem teşekkür mahiyetinde hem de iftarda halkımızla beraber olup sorunlarını dinleme imkanı bulacağız. Şimdiden Ramazan ayınızı tebrik ediyorum.”

TRABZON YÜZÖLÇÜMÜNDE DEZAVANTAJLI

Genel bütçeden payın nasıl aktarıldığını paylaşan Zorluoğlu, “Genel bütçeden Büyükşehirlere pay, her ilin kendi sınırlar içerisinde toplanan genel bütçe aylık vergi gelirlerinin yüzde 6’sı ayrılıyor. Trabzon’da 100 lira toplanıyorsa 6 lirası Trabzon için ayrılıyor. Bu 6 liranın yüzde 60’ı doğrudan Trabzon’a geliyor. Kalan yüzde 40, ortak havuzda birleşiyor. O yüzde 40’ı dağıtırken yüzde 70’i nüfusa göre, yüzde 30’u yüzölçümüne göre. Trabzon’un dezavantajı yüzölçümündedir. Bizim önerdiğimiz Yüzde 25 doğrudan ile, yüzde 90 nüfusa göre, yüzde 10 yüzölçümüne göre gönderiliyor. En fazla alan ile en az alan Büyükşehir Belediyesi arasındaki makas daralıyor. Yüzölçümü dezavantajı ortadan kalıyor. Nüfus belirleyici oluyor.” açıklamalarında bulundu.

TRABZON’U 504 MİLYON BORÇLA DEVRALDIK

Geçmişe bakarak vakit kaybetmek istemediğini bildiren Zorluoğlu, “Seyir Terası projesini inceledim. Bazı değişikliklerle önümüzdeki günlerde onu ihaleye çıkacağız. Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştireceğiz. Üzerinde bir marka kafe olsun istiyoruz. Önünde vatandaşlarımızın ücretsiz kullanabileceği bir alan düşünüyoruz. Biz geçmişe bakarak zaman kaybetmek istemeyiz. Geleceğe dönük planlarımızı hayata geçirmek durumundayız. 250 milyon Büyükşehir’in, 250 milyon lira da TİSKİ’nin olmak üzere toplam 504 milyon borç devraldık. Vatandaşlarımız rahat olsunlar, bizim en çok üzerinde durduğumuz husus sağlam bir mali gelir yapısı ve kurumsal anlamda iyi bir mali yönetim. Dünya Bankası’ndan dün arkadaşlar geldiler. Belediyelerin Mali Yönetim Yapısının güçlendirmesi. Trabzon Büyükşehir Belediyesi bu anlamda pilot belediye oldu. 4 tane büyükşehir belediyesinden bir tanesi. Eylül ayına kadar gereken teknik desteği verecekler. Onların da desteğiyle Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde sağlam mali yapı oluşturacağız. Borç yönetilebilir bir borçtur.” değerlendirmelerinde bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108