Yeni bir müfredata ihtiyaç var

Eğitim-Bir-Sen Trabzon İl Başkanı Mehmet Kara, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının öğrenciler için yeni bir heyecanın başlangıcı olduğunu belirterek “Eğitimde yeni bir müfredata ihtiyaç var.” dedi. Eğitim-Bir-Sen Trabzon İl Başkanı Mehmet Kara, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ile ilgili bir açıklama yaptı Kara, “2017-2018 eğitim-öğretim yılı, öğretmenlerimiz için yeni fedakârlıklar ve özveri dönemi, milletimiz için de geleceğe yönelik daha büyük adımlar atabilme hedefiyle başlıyor. Yaklaşık 18 milyon öğrencimize, 900 bini aşkın öğretmenimize, diğer eğitim çalışanları ile birlikte 20 milyonluk bu büyük ailenin tüm fertlerine başarılar diliyoruz.” Hayatın her alanını etkileyen olumsuzlukların eğitimin bıraktığı boşluklardan kaynaklandığını belirten Kara, yeni bir müfredata ihtiyaç olduğunu söyledi. Kara, “Bugün toplumsal bir ihtiyaç hâline gelen yeni bir müfredat olgusu hepimizin gerçeğidir. Çocuklarımızın çağın gereklerine göre yetişmesi, gençlerimizin evrensel nitelikteki normlarla donanması, milletimizin geçmişten devraldığı medeniyet değerlerinin yarınlara aktarılması için tarihimizi günümüze bağlayan değerlerimizle bezenmiş yeni bir müfredata ihtiyaç vardır.” şeklinde konuştu.

KÖKLÜ SORUNLARA KÖKLÜ ÇÖZÜMLER GETİRİLMELİ

Köklü sorunlara köklü çözümlerin getirilmesi gereken bir dönemin eşiğinde olduğumuzu belirten Kara, açıklamasına şu şekilde devam etti: “İyi bir müfredatla başarı sağlayacağımız iyi bir eğitim sistemini hayata geçirmek, doğrudan istiklal ve istikbalimizle ilgilidir. Millî Eğitim Bakanlığının bu kritik dönemlerde her anlamda sürdürülebilir politikalar benimsemesi, belirleyeceği politikalar öncesinde eğitimin paydaşlarıyla istişare etmesi, eğitimin sorunlarının çözümü için çok önemlidir.”

Atama bekleyen öğretmenler konusuna değinen Kara, “Eğitim konusundaki başlıca sorunlardan biri olan 100 bine yakın öğretmen ihtiyacı, atama bekleyen 300 bin öğretmen adayının varlığı, insan kaynaklarının yerli yerinde kullanılmasını engelleyen alışkanlıklar, uzun vadeli planlama gerektiren önemli hususlardır. İlimizin son yıllarda sayısal başarıda elde ettiği ivmenin devamı için üst düzey motive edici yaklaşımların benimsenmesi kaçınılmazdır. Başarının karşılığı bir belgeyle de olsa takdir edilmektir. İdarenin bu konuda daha eli açık davranmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

2017-2018 eğitim-öğretim yılına dair bazı beklentileri olduğunu kaydeden Kara, “Mülakatlı sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının yeniden hayata geçirilmesi, erkek kamu görevlilerine dayatılan kılık-kıyafet zorunluluğu, çerçeve yönetmelikteki bazı antidemokratik yaptırımlar yüzünden kamu görevlilerinin yaşadıkları mahrumiyetler, öğretmenlerin kariyer basamaklarına ilişkin yaşadıkları belirsizlik, ek ders esaslarındaki adaletsizlikler, öğretmen açığı, eğitim çalışanlarının atama ve yer değiştirme süreçlerinde yaşadıkları sorunlar, yönetici görevlendirme süreçlerinde mahkeme kararlarının doğurduğu sıkıntılar gibi, çözüme kavuşturulması gereken hususların 2017-2018 eğitim-öğretim yılı içerisinde aşılmasını ümit ediyoruz.” dedi.

​​​​​​​Filiz YILDIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108