banner114

Ali Şükrü Bey’i Selâmladı

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran seçimleri için geldiği Trabzon’da sözlerine yine şehid-i muazzez Ali Şükrü Bey’i yâd ederek başladı. Trabzon’a son 16 yılda 28 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, daha sonra Trabzon’un beklediği mega projelere ilişkin kararlılığını ifade etti. Erdoğan fındıkta yaşanan sorunun farkında olduğunu, seçim sonrası üreticiyi mağdur etmeyecek bir çözüm bulacakları sözü verdi.

Megalara Kararlılık Belirtti

1) ARSİN Yatırım Adası bu yıl ihale olacak. Üç katrilyonluk yatırım Türkiye çapında bir proje. 7 bin kişiye istihdam sağlanacak. 2) Erzincan-Trabzon Demir Yolu ve Hızlı Tren Projesi tamamlanacak. 5.2 katrilyon liraya mal olacak. 3) Millet Bahçesi projesi yapılacak. Avni Aker’in yerine yapılacak olan proje içinde müze ve millet kıraathanesi de olacak. 4) Şehir Hastanesi ihale edilecek. Bin 200 yataklı Şehir hastanesinin ihalesi 2019 yılı içinde yapılacak.

Öğrenciler Yazın Çalışacak

5) Zigana Tüneli tamamlanacak. 12 kilometre mesafeli tünel inşaatı bittiğinde Trabzon Limanı daha büyük önem kazanacak. 6) Sekiz Tabiat Parkı yapılacak. Trabzon’un turizm sektörürüne büyük katkı sağlayacak olan yeni destinasyonlar büyük memnuniyet yarattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere de müjde vererek yaz tatilinde gençlerin öğrenim gördükleri şehirlerde asgari ücretle çalışacaklarını müjdeledi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçimleri için Cumhurbaşkanlığında şahsına, milletvekilliğinde de partisine destek istemek için geldiği Trabzon’da coşkulu bir kalabalığa seslendi.

Sözlerine “Ali Şükrü Beyin şehri Trabzon, Karadeniz gibi coşkulu, yaylaları gibi huzurlu Trabzon” diyerek başlayan Erdoğan, konuşmasının büyük bir bölümünü Trabzon’da gerçekleştirilen hizmetlere ayırdı.

"BUNLAR, DEMOKRASİYE İHANET İÇİNDELER"

"Trabzonlu, adamın hasını, siyasetçinin hasını iyi bilir." ifadelerini kullanan Erdoğan şöyle devam etti:

"Kim bu ülkeye, bu memlekete hizmet etmiş, kim lafla kendisini oyalıyor, Trabzonlu bunu çok iyi bilir. Bu şehir, Trabzon'u seçimden seçime hatırlayanları da, her fırsatta sizlerle omuz omuza yol yürüyenleri de iyi bilir. Biz Trabzon'un karşısına Cumhur İttifakı ile geliyoruz. Onlar, kiminle karşınıza geliyor? Yanlarında, arkalarında, önlerinde kimler var? Milletvekili transferinden, seçmen dağıtmaya kadar yapmadık rezillik bırakmadılar. 15 tane milletvekilini bir yere gönderdiler mi, gönderdiler. Bunlardan bir şey olmaz. Bunlar, siyaseti rezil ettiler, mahvettiler. Bunlar milletin oyunu, milli iradeyi, siyaset mühendisliği masalarında meze yapacak kadar demokrasiye ihanet içindeler."

TRABZON’A 16 YILDA 28 KATRİLYON LİRA YATIRIM YAPTIK

Trabzon’a son 16 yılda 28 katrilyon yatırım yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, yapılan icraatları tek tek anlattı. Erdoğan, “Laf değil icraat yapıyoruz. Trabzon’a 2 bin 751 adet derslik kazandırdık. İkinci Devlet Üniversitesini kurduk. Trabzon Üniversitesi şehrimize hayırlı olsun. 8 bin 880 kişilik yurt binaları yaptık. Birkaç yıla kadar Trabzon, Arsin ve Beşikdüzü’nde 2 bin 800 kişilik yurt binalarını daha faaliyete geçiriyoruz.” Dedi.

MİLLET BAHÇESİNİ VATANDAŞLARA İZLETTİRDİ

Yeni yapılan stadın ardından yıkımı yapılan Hüseyin Avni Aker ve Akçaabat Stadı’nı millet bahçesi yapacaklarını vurgulayan Erdoğan, projeyle ilgili yapılan ham çalışmayı alandakilere izlettirdi. Erdoğan “Projenin ham hali bu. Şu anda proje üzerinde mimarlardan çalışma istedim. İçinde müzesi de millet kıraathanesi de var. Yetmez daha çalışacağız. Trabzon’a en yakışanını yapacağız. Çünkü önce benim beğenmem lazım.” diye konuştu.

 “KIRAATHANE DEYİNCE BUNLAR KUMARHANE ANLIYOR”

Ana muhalefet partisinin kendisinin millet kıraathanesi ifadesinden bir şey anlamadığını kaydeden Erdoğan “Ana muhalefet benim kıraathane ifademden hala bir şey anlamadı. Kıraathane deyince bunlar kumarhane anlıyor. Kıraat okumaktır Bay kemal. Ben biraz bilirim Arapçayı, bay Muharrem. Milletin okuma evi, yeri. Bundan sonra gençleri biz medeniyetimizin asli unsuru olan okuma kültürüne adapte edeceğiz. ‘Bu diyor işsizliğin alameti. Ula burada öğrencilerimiz okuyor, ders çalışıyorlar, üniversiteye hazırlanıyorlar. 24 saat açık. Çocuklarımız elden gidiyor ya. Her ile göre ilçelere göre bu tür millet kıraathaneleri yapacağız” şeklinde konuştu.

ŞEHİR HASTANESİNİ TRABZON’A KAZANDIRIYORUZ

Trabzon’a bin 200 yataklı bir şehir hastanesi kazandırıyoruz. Hastanemizin proje çalışmaları devam ediyor. İnşallah en kısa sürede çalışmalara başlıyoruz. Trabzon’a yardıma muhtaç vatandaşlarımıza, şehit ailelerine toplam 1 katrilyon 300 trilyonluk destek sağladık. TOKİ vasıtasıyla Trabzon’a 80 bin konut kazandırdık. Bugüne kadar 73 km bölünmüş yol yapılmıştı. Biz buna 16 senede 140 km bölünmüş yol ilave ettik. Şimdi 213 km bölünmüş yol var. Ayasofya Kavşağı, Reşadiye Köprülü Kavşağı, Karadeniz Sahil Yolunda da 6 adet olmak üzere Trabzon’da toplam 9 adet tüneli yapıp trafiğe açtık. Maliyeti 4,2 katrilyon lira olan 20 adet yol projemizin yapımı da devam ediyor. Bunların tamamı da 2 yıla kadar Allah’ın izniyle tamamlanıyor. Bu projelerden biri Trabzon biri Şehir Geçişi Devlet Yoludur. Kanuni Bulvarıyla, Akyazı ve sahil bağlantı yollarından oluşan 24 km uzunluğundaki bu projede 12 adet köprülü kavşak, 17 adet tünel ve 55 adet köprü bulunuyor. Tamamlanan kesimleri etap etap trafiğe açıyoruz. İnşallah 2 yıla kadar Kanuni Bulvarını da tamamlıyoruz.

 ZİGANA TÜNELİ VE HIZLI TREN DEMİRYOLU

Yapımı süren Zigana Tüneli’nin Doğu Anadolu Bölgesi’ni Karadeniz’e bağlayacağını ve Zigana Dağı’nın aşılmaz olmaktan çıkartılacağını kaydeden Erdoğan “Zigana Tüneli ve bağlantı yollarını da önümüzdeki yıl inşallah bitiriyoruz. Bu tünelle rakımı düşürüyor, dolayısıyla güzergahı 10 km kısaltıyoruz. Tünel Trabzon Limanı’nı Türkiye’nin önemli limanlarından biri olmasını sağlayacak. Buradaki mitingin ardından Ovit’e gidiyor İkizdere İspir Yolu Ovit Tüneli ve bağlantı yollarını bugün açıyoruz. Bu aynı zamanda Trabzon’un da projesidir. Hızlı tren olur da biz Trabzon’u mahrum bırakır mıyız ? Trabzon- Erzincan hattında bir hızlı tren planlıyoruz. 5,2 katrilyon liraya mal olacak bu projenin etüdüne başlıyoruz. Trabzon Havalimanı’nı modernize ederek büyüttük. 2003 yılında 429 bin olan yolcu trafiği 2017 yılında 4 milyon 153 bine ulaştı. Nereden nereye” ifadelerini kullandı.

8 TABİAT PARKI İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ

Erdoğan, Trabzon’a yapılanlarla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni balıkçı barınakları yaptık. Trabzon Yat Limanını inşa ettik. Trabzon Limanını yeniden ele alarak onardık. İnşa ettiğimiz Atasu Barajıyla Trabzon’un 2045 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşıladık. Şehir merkezi ile Yomra arasındaki yerleşim yerlerinin içme suyu ihtiyacını karşılamak için 92 km uzunluğunda içme suyu isale hattıyla modern bir içme suyu tesisi inşa ediyoruz. Dere ıslah çalışmaları yapıyoruz. Solaklı Vadisinde 20 km uzunluğunda bir projeyi hayata geçirdik. Trabzon’un güzelliklerini tabiat turizmine kazandırarak hem bölge insanımızın hem de bölgemizin gelişmesine katkı sağlayacağız. Bunun için Altındere Milli Parkı ile Sera Gölü Tabiat Parkı ve Uzungöl Tabiat Parkı ile birlikte toplamda 8 tabiat parkı için de gerekli çalışmaları yapıyoruz. Trabzon’a 1,7 katrilyon lira tutarında tarımsal destek verdik.”

74 BİN KİŞİ İŞKUR KANALIYLA İŞ SAHİBİ OLDU

“2002’den bugüne 74 bin Trabzonlu kardeşimizi İŞKUR kanalıyla iş sahibi yaptık. Verdiğimiz 614 trilyon lira tutarındaki teşviklerden Trabzon’da 326 bin işveren ve sigortalımız istifade etti. Trabzon’a bir teknokent, bir araştırma geliştirme merkezi kurduk. Pazarkapı’da 26 dönümlük bir alanda 7 bin 700 kişilik kapasiteyle toplantı ve konferans salonuyla, derslikleriyle, kurs, atölye ve aşeviyle şehrimize büyük bir külliye kazandırılıyor. Bunları takip edin. En kısa sürede bitirilip hizmete sunulacak.”

ARSİN YATIRIM ADASININ İLANI BU YIL YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon’da yatırım adası ve endüstri bölgesiyle Türkiye’nin ilk deniz dolgulu sanayi alanını oluşturacaklarını da vurgulayarak “Burada 3,6 kat trilyonluk yatırım yapılacak. Ayrıca 7 bin kişiye istihdam sağlanacak. İnşallah bölgenin ilanını bu yıl içerisinde gerçekleştiriyoruz” müjdesini verdi.

“TURİSTLERİ ATLA VE EŞEKLE Mİ TAŞIYACAKSINIZ?”

Konuşmasında cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin turist sayısı ile ilgili vaatlerine göndermede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Birileri meydan meydan gezerek turist sayısını şu kadar artıracağız diyor ama aynı kişiler havalimanı inşaatlarına karşı çıkıyor mu? Bunların kim olduğunu biliyorsunuz bay Muharrem ve diğerleri öyle. Aynı kişiler yeni yollar, tüneller, köprüler yapılmasına da karşı çıkıyor mu? Aynı kişiler inşaat sektörünün gelişmesine yani oteller tesisler yapılmasına karşı çıkıyor mu? Bu nasıl iş ülkeye gelen turistleri dağlardan bayırlardan atla ve eşekle mi taşıyacaksınız. Bunlar hala atla, eşekle insanların geldiği dönemi yaşıyor. Ülkeye gelen turistleri sokakta mı yatıracaksınız? Ülkeye gelen turistleri hangi standardı, hangi hizmeti sunacaksınız. Bunlar şaşkın. Bunlar öyle şaşkın ki birinin söylediğini öteki yalanlıyor. Biz latife olsun diye bir şey söylüyoruz. Onlar arkasına düşüp meydan meydan dolaşıyorlar. Çünkü kendilerinin söyleyecekleri sözü yok. Bunlar yıkım ekibi. Yıkmayı iş yapmak sanıyorlar. Eserleri olmadığı gibi hayalini bile kuramıyorlar.”

GENÇLERE MÜJDEYİ TRABZON’DA AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisince Trabzon'da düzenlenen mitingde öğrencilere yönelik bir müjdeyi açıkladı.

Eğitimde yaptıkları atılımlara işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere yaz döneminde asgari ücret karşılığında çalışma imkanı getireceklerini bildirdi.

Erdoğan, "Gençlerimize yeni bir müjdemiz var. Önümüzdeki dönemde her yıl, 100 bin gencimize eğitimlerini sürdürdükleri şehirde yaz tatilinde 3 aylık dönemde asgari ücret karşılığında sosyal çalışma imkanı getiriyoruz." ifadelerini kullandı.

'FINDIKTA MAĞDUR ETMEYECEK BİR ÇÖZÜM BULACAĞIZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fındıklA ilgili sorunlara da değindi. "Fındıkla ilgili bazı sıkıntılar olduğunu arkadaşlarım iletti." ifadesini kullanan Erdoğan, "Üreticilerimizi mağdur etmeyecek bir çözümü de inşallah seçimin ardından bulacağız." diye konuştu.

Erdoğan, "Geçmişte üniversiteleri terör yuvalarına dönüştürmek, gençlerimizi birbirine kırdırmak dışında ne yapmış bu CHP zihniyeti." dedi.

Erdoğan, konuşmasının ardından AK Parti Trabzon milletvekili adaylarını tanıttı ve Rize’ye doğru yola çıktı.

Aydın GELLECİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108