banner114

Yanlıştan dönüldü

Plana 709 İtiraz Yapılmıştı

TRABZON Büyükşehir Belediyesinin Kanuni Bulvarı kapsamında Ortahisar ilçesi Kutlugün, Gözalan, Düzyurt, Gölçayır ve Çukurçayır mahallelerinde yürüttüğü ve çok sayıda eyleme neden olan 18. Madde uygulaması durduruldu. 709 itirazın yapıldığı uygulamaya ilişkin mağdurların, Büyükşehir Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu başkanlığında yapılan encümen toplantısında alınan karar gereği 18. Madde uygulamasının durdurulmasına karar verildi.

5 Mahalle Rahat Nefes Aldı

KARARDA şöyle denildi: “İmar Kanunu’nun 18. Maddesi uyarınca yapılan Arazi ve Arsa Düzenlemesi (AAD) alanına ilişkin imar planının daha geniş bir alana yayılması amacıyla Trabzon ili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne 12.01.2018 tarih ve 1021 sayılı yazımız ile ilave Tarım Dışı Kullanım İzni talebimiz iletilmiştir. Talebin sonuçlanmasına müteakip planlama çalışmaları neticelenene kadar AAD uygulamasının durdurulmasına karar verilmiştir.”

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Kanuni Bulvarı kapsamında Ortahisar ilçesi Kutlugün, Gözalan, Düzyurt, Gölçayır ve Çukurçayır mahallelerinde yürüttüğü ve çok sayıda eyleme neden olan 18. Madde uygulaması durduruldu. 709 itirazın yapıldığı uygulamaya ilişkin mağdurların Büyükşehir Belediye Başkanı O.Fevzi Gümrükçüoğlu başkanlığında yapılan encümen toplantısında alınan karar gereği 18. Madde uygulamasının durdurulmasına karar verildi. Kararda şöyle denildi: “İmar Kanunun 18. Maddesi uyarınca yapılan Arazi ve Arsa Düzenlemesi (AAD) alanına ilişkin imar planının daha geniş bir alana yayılması amacıyla Trabzon ili Gıda, tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne 12.01.2018 tarih ve 1021 sayılı yazımız ile ilave Tarım Dışı Kullanım İzni talebimiz iletilmiştir. Talebin sonuçlanmasına müteakip planlama çalışmaları neticelenene kadar AAD uygulamasının durdurulmasına karar verilmiştir.”

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Kanuni Bulvarı kapsamında Ortahisar ilçesi Kutlugün, Gözalan, Düzyurt, Gölçayır ve Çukurçayır mahallelerinde yürüttüğü ve çok sayıda eyleme neden olan 18. Madde uygulaması durduruldu. 709 itirazın yapıldığı uygulamaya ilişkin mağdurların Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu başkanlığında yapılan encümen toplantısında alınan kararda şu ifadelere yer verildi: “Başkanlık makamından havaleli İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığından gelen 11.04.2018 tarih ve 98694232-115.01.07.F.836 sayılı yazı ile ekleri tetkik edildi.

Trabzon ili Ortahisar ilçesi Kutlugün, Gözalan, Düzyurt, Gölçayır ve Çukurçayır mahallelerinde yapılan 18. Madde uygulaması hakkında olduğu görüldü.

Yapılan görüşme sonunda; Büyükşehir Belediye Encümeninin 16.05.2017 tarih ve 154 sayılı kararı ile Trabzon ili Ortahisar ilçesi Kutlugün, Gözalan, Düzyurt, Gölçayır ve Çukurçayır mahallelerinde yaklaşık 384 hektarlık alanı kapsayan 1461 nolu düzenleme bölgesinde 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanununun 7. Maddesi uyarınca 2981 Sayılı Yasanın 3290 Sayılı Yasa ile Değişik Ek-1 Maddesinin 3194 Sayılı Yasanın 18. Maddesine göre uygulama yapılmasına karar verilmiştir. Söz konusu imar uygulamasına ait parselasyon planları ve dağıtım cetvelleri Büyükşehir Belediye Encümeninin 28.11.2017 tarih ve 560 sayılı kararı ile onaylanmış olup 04.12.2017-04.01.2018 tarihleri arasında askı ilanına çıkarılmıştır. Askı süresince anılan uygulamaya ilişkin taşınmaz sahiplerince 709 adet itiraz dilekçesi verilmiştir. İmar ve Şehircilik Dairesince yapılan değerlendirmeler sonucunda; İmar Kanunun 18. Maddesi uyarınca yapılan Arazi ve Arsa Düzenlemesi (AAD) alanına ilişkin imar planının daha geniş bir alana yayılması amacıyla Trabzon ili Gıda, tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne 12.01.2018 tarih ve 1021 sayılı yazımız ile ilave Tarım Dışı Kullanım İzni talebimiz iletilmiştir. Talebin sonuçlanmasına müteakip planlama çalışmaları neticelenene kadar AAD uygulamasının durdurulmasına gereği için evrakın İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığına gönderilmesine oy birliği ile karar verildi. 17.04.2018”

Kanuni Bulvarı 18. Madde mağdurlarından Tuna Kurt, “Biz hakkımızı almadık. Mevcut hakkımızı koruduk, savunduk ve elimizde tuttuk. Hayırlı olsun.  Emeği geçenlerden Allah razı olsun.” dedi.

Aydın GELLECİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108