Vatandaşın avukatıyız


 

Konya’da Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından uygulamaya geçirilen Ombudsmanlık Bölgesel Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. Ombudsmanlık hakkında bilgiler veren Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, kurum olarak vatandaşın avukatı olduklarını belirterek, devletle birey arasında sorunları çözmek amacıyla görevlendirildiklerini söyledi. Toplantıda konuşan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, vatandaşın şikâyeti üzerine idareyi denetlediklerini belirterek, “Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumu yeni bir kurum. 4 yılını doldurdu, 5. yıla gidiyor. Kamu kurumları için 5 yıllık süre çok az bir süredir. Bizim görevimizi anayasa ve kanun belirtmiş. İdarenin işleyişini vatandaşın şikâyeti üzerine denetleyen bir kurumuz. Yani idareyi denetliyoruz. Aynı zamanda bir insan hakları kurumuyuz. Temel özelliğimiz, diğer kurumlardan farkımız Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından seçiliyor olmamız. Yani biz herhangi bir bakanın aleyhine denetim sonucu bir karar verdiğimizde bakan arkadaşımız kızıp bizi görevden alamıyor veyahut Başbakanlık’ın bir icraatıyla ilgili bir karar verdiğimizde başbakan bize kızıp, gücenip ‘Niye böyle yapıyorsunuz?’ diyemiyor. Yasa öyle diyor, kanun öyle diyor. İdarede aklınıza ne geliyorsa, mahkemeye intikal etmiş konular hariç, TBMM’de görüşülen konular hariç, askeri operasyonlar hariç; yani Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) El -Bab operasyonuna karar verildi, gidiyor onu inceleyemiyoruz. Ancak o gidiş esnasında astların üstleriyle ilişkisi, yapılan işlerin doğruluğu, yanlışlığı bunlara bakabiliyoruz. Bakamadığımız diğer alanlardan birisi de Cumhurbaşkanımızın tasarruflarıydı, kanunda öyle diyor. Ancak 16 Nisan'da yapılan halk oylamasından sonra sistem değişiyor, dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın da tasarruflarında inceleme imkânı yasa değişikliğiyle olacak.” ifadelerini kullandı.
BİZ VATANDAŞIN AVUKATIYIZ
Kamu Başdenetçisi Malkoç, verdikleri kararlarla idareye de danışmanlık yaptıklarını belirterek, “Biz vatandaşın avukatıyız ama idarenin hasmı değiliz. Verdiğimiz kararlarla idareye danışmanlık yapıyoruz, yardımcı oluyoruz, yol gösteriyoruz. Amaç ne, niçin bu kurum kurulmuş? Çok çeşit hizmetler var. Türkiye’de birkaç milyon kamu görevlisi var. Bu kamu görevlilerinin vatandaşa verdiği hizmet esnasında eksiklik, noksanlık, kusur varsa veyahut vatandaşa yönelik idarenin aldığı kararlarda hukuka aykırılık varsa vatandaş bize şikâyet ediyor. Mahkemeye gidemez mi? Gidebilir ama idarenin eylem ve işlemleriyle ilgili mahkemeye giderse mahkeme süreçlerini biliyorsunuz. Bir de mahkemenin yüzü biraz soğuktur, insan birine kızdığı zaman ‘Mahkeme duvarı gibi yüzü var.’ derler ya bizim kurumun yüzü biraz sıcak. Çünkü müracaatlar kolay oluyor, vatandaş müracaat ettiğinde harç, pul parası gibi paralar alınmıyor. İşlemleri hızlı çözüyoruz.” ifadelerini kullandı.
RAPORLARIMIZI BAKANLARA, BAŞBAKANLIK’A, CUMHURBAŞKANLIĞINA SUNUYORUZ
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ayrıca gittikleri ilin sorunları haritasını çıkardıklarını belirterek, “Gittiğimiz ilin haritasını çıkarıyoruz, sorunlar haritasını. Bunlar nasıl çözülebilir? Vatandaşın idareciyle ilişkisini Ankara’ya döndüğümüzde raporluyoruz, ilgili kurumlara, bakanlara, Başbakanlık’a, Cumhurbaşkanlığı’na rapor olarak sunuyoruz. Amacımız ne? Türkiye daha iyi yönetilsin, hizmetler daha iyi yürüsün, idare şeffaf olsun, idarenin denetimini yapalım. Hukuk devletiyiz, hukuka uygunluk olsun ve bunlar kadar önemli olan vatandaşın hak arama kültürünü geliştirelim. Bu gaye ile çalışıyoruz. Anayasadan gücümüzü alıyoruz. Anayasal bir kurumuz. Özel yasamız var ama kararlarımız tavsiye kararı. Bu kararların uygulanmasında bahsettiğim anayasa ve yasa gücünden daha belki fonksiyonel olarak etkili. Kamuoyu gücü nedir? Sivil toplum örgütleri biz Türkiye’de hatırı sayılır sivil toplum örgütlerinin tümüyle temas hâlindeyiz.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108