Vali önceliğini açıkladı

TRABZON Valisi İsmail Ustaoğlu, dün basınla kahvaltıda buluştu. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Vali Ustaoğlu, turizm ve sanayiyi önceliği olarak belirtti. Turizmde kaliteyi öne çıkaracaklarını kaydeden Ustaoğlu, sanayi önceliğinde ise istihdama vurgu yaptı. Bu çerçevede DOKA ile yürüttükleri çalışmalardan bahseden Vali Ustaoğlu, TTSO ile tam bir paydaş olarak çalışacaklarını dile getirdi. Ortak akla vurgu yapan Ustaoğlu, “Diğer ilgili STK’larımızla sık sık bir araya gelerek eksikliklerimizin giderilmesi açısından yoğun bir mesai sürecini inşallah burada gerçekleştireceğiz. Ana eksenimizde turizm ve sanayi bizim için önemli.” dedi.

Ustaoğlu: “İlimizde istihdamın artırılmasına yönelik çalışmalar, üzerinde duracağımız en önemli husus. OSB’lerin daha faal hâle getirilmesi adına çalışmalar da yine yapacağımız çalışmalardan biri. TTSO bu anlamda bizim önemli bir paydaşımız, âdeta ortağımız olacak.

Ustaoğlu: “Şu anda tüm ekiplerimiz ve kolluk gücümüzün her kademesindeki arkadaşlarımızla bu şehrin huzur ve güvenliğini sabote etmeye yönelik her türlü eyleme karşı tedbirlerimizi aldık.

Ustaoğlu: "İlk hamleyi yapacağımız alanlar turizm ve sanayi olacak. Burada bizim hedefimiz Trabzon’un yakalamış olduğu bu turizm potansiyeli ve fırsatını daha ileriye taşıma adına ne gerekiyorsa bununla ilgili çalışmalar yapacağız.”

Trabzon'a yaklaşık 1 ay önce Bitlis'ten atanan Vali İsmail Ustaoğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) Trabzon 22. Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. "Bu şehrin hizmetkârıyız." diyen Vali Ustaoğlu, yaptığı konuşmada, Trabzon’da görev yapmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

ORTAK YÖNETİŞİM ÖN PLANDA OLACAK

İlkokulu okuduğu Düzce’de ilkokul öğretmeninin Trabzonlu olduğuna dikkat çeken Ustaoğlu, “İlkokul tahsilimi Trabzonlu bir öğretmenimden aldım. Hâlâ yaşıyor ve görüşüyoruz. Hem kaymakamlık yıllarım hem merkez teşkilatındaki tecrübem ve birikimim ve yaklaşık 2,5 yılın üzerinde yapmış olduğumuz valilik tecrübesiyle birlikte inşallah bundan sonraki süreçte bu kadim şehre güzel hizmetlere vesile oluruz diye temenni ediyorum. Her yerde olduğu gibi göreve başladığım ilk gün vermiş olduğum ilk mesajımda dediğim gibi bu ili yönetme noktasında ortak aklı ön planda tutan, vatandaş odaklı hizmet anlayışını temel prensip olarak edineceğiz ve bu ili böyle yöneteceğiz. Ortak yönetişimi ön planda tutan bir anlayış içinde olacağız. Bu bölgenin diline yabancı değilim. Kökenimiz Ordu’ya dayanıyor. Ailemiz Düzce’ye göç etmişler. Özü itibarıyla bölgenin kültürüne, yaşamına da yabancı olmadığımı ifade etmek istiyorum. İnşallah burada bu kültür şehrine, medeniyet şehrine el birliği ile güzel hizmetler vereceğiz. Çünkü bu şehir bir imparatorluk şehri. Bu şehir ruhu olan şehir, kimliği ve tarihi olan şehir…  Marka bir şehir zaten. Sanatta, kültürde, bürokraside, futbolda ve sporda kendini her alanda ispatlamış bir şehir.” şeklinde konuştu.

İSTİHDAM ODAKLI ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ

Vali Ustaoğlu, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Günebakış Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Müdürü Ali Öztürk’ün, “Sayın Vali’m, kısa zamandır buradasınız. Ziyaretleriniz oluyor. Trabzon’la ilgili olarak kafanızda ilk olarak nasıl bir strateji oluşturdunuz? Hangi sektörlere yoğunlaşacaksınız?” şeklindeki soruya Vali Ustaoğlu, şu cevabı verdi: “İlk hamleyi yapacağımız alanlar turizm ve sanayi olacak. Sanayi hamlesiyle alakalı dün Kalkınma Ajansı’nın ev sahipliğinde Trabzon’un dinamiklerinin de katılım sağladığı bir toplantı yaptık. Burada bizim hedefimiz Trabzon’un yakalamış olduğu bu turizm potansiyeli ve fırsatını daha ileriye taşıma adına ne gerekiyorsa bununla ilgili çalışmalar yapacağız. Birkaç kez hem tanıma hem de bu konuda görüşme adına toplantılar yaptık. Önümüzdeki hafta bunun halkasını daha da genişleteceğiz. Tüm paydaşlarla birlikte ortak akılla yapılması gerekenleri yapacağız. Bunun yanında sanayi de bizim için çok önemli. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın istihdamın artırılmasıyla alakalı ciddi çağrıları var. İlimizde istihdamın artırılmasına yönelik çalışmalar, üzerinde duracağımız en önemli husus. OSB’lerin daha faal hâle getirilmesi adına çalışmalar da yine yapacağımız çalışmalardan biri. TTSO bu anlamda bizim önemli bir paydaşımız, âdeta ortağımız olacak. Diğer ilgili STK’larımızla sık sık bir araya gelerek eksikliklerimizin giderilmesi açısından yoğun bir mesai sürecini inşallah burada gerçekleştireceğiz. Ana eksenimizde turizm ve sanayi bizim için önemli.”

HUZUR VE GÜVENLİKTE EN İYİ DÖNEM

Bölgede sürdürülen terör operasyonlarına da değinen Vali Ustaoğlu, kentin huzur ve güvenlikte en iyi dönemi yaşadığını belirterek, "Evet, terör örgütü bu bölgeyle alakalı zaman zaman stratejik planlarıyla kendine yer bulmaya çalışıyor. Hatırlarsınız ilk görev yaptığım Rize'de de bildiğim kadarıyla kendi varlığını hissettirme adına eylem olmuştu. Ama bu bölge bu noktada duyarlılığıyla Allah'a şükürler olsun bunlara burada mekân oluşturabilecek bir ortamı hiçbir zaman vermedi." ifadelerini kullandı.

Vali Ustaoğlu, terör örgütlerinin son çırpınışlarını yaşadığına işaret ederek şöyle devam etti: "Özellikle bu yıl bölge açısından terörle mücadelede çok anlamlı bir yıl oldu. Birçoğu arananlar listesindeydi, hepsi burada öldürüldü. Bu anlamda turizm kırılgan bir sektör. Özellikle turizmde en önemli şeyler huzur ve güven. İlimizin huzur ve güveni noktasında tesis edeceğimiz iklimin sürdürebilirliği açısından ne gerekiyorsa yapacağız. Turizm sektörümüzün de bu noktada en ufak bir şüphesi olmasın. Tüm illerimizde çok güçlü bir ekimiz var. Allah razı olsun Sayın İçişleri Bakanı’mız Süleyman Soylu'nun nasıl kararlı olduğunu biliyorsunuz, kamuoyu da takip ediyor. Biz de onun talimatları doğrultusunda ilimizde şu anda tüm ekiplerimiz ve kolluk gücümüzün her kademesindeki arkadaşlarımızla bu şehrin huzur ve güvenliğini sabote etmeye yönelik her türlü eyleme karşı tedbirlerimizi aldık."

Aydın GELLECİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108