banner114

Pakistan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Muhammad Pervaiz Malik ve beraberindeki milletvekili heyeti, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. Türk iş adamlarını Pakistan’a davet eden Malik, “Dostluğumuz kadar iş hacmimiz de gelişmeli. Daha kuvvetli iş birliği yapmalıyız. Karşılıklı ziyaretlerle iş ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz.” dedi. Pakistan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Muhammad Pervaiz Malik, 18 Pakistanlı milletvekili, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Türkiye-Pakistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, Trabzon Milletvekilleri Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar ve Salih Cora, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasında iki ülke ticaret hacminin geliştirilmesiyle ilgili düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda TTSO meclis başkanlık divanı, yönetim kurulu ve meclis üyeleri de hazır bulundu.

HACISALİHOĞLU: AMACIMIZ İPEK YOLU ÜLKELERİYLE TİCARETİ GELİŞTİRMEK

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon’un tarih boyunca bir ticaret şehri olduğunu hatırlatarak, iki ülke arasındaki iş birliğinin artması dileğinde bulundu. TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, konuşmasında, “4 bin yıllık tarihiyle Trabzon, şu anda dünyada yaşayan en eski şehirlerden biridir. Bu şehrin yaşamasının ana nedeni, sürdürülebilir bir ticaret merkezi olmasındandır. Tarihî İpek Yolu’nun Karadeniz’e uzanan bir kolu da Trabzon’a gelmiştir. İpek Yolu nedeniyle Trabzon tarih boyunca lojistik merkezi olmuştur. Günümüzde de Trabzon gerek deniz gerekse hava limanıyla Türkiye’nin önemli lojistik merkezlerinden biridir. Afganistan’dan çekilmekte olan Alman Silahlı Kuvvetleri, malzemelerini uçakla Trabzon’a getirmiş buradan da deniz yoluyla ülkelerine götürmüştür. Bu durum Trabzon’un önemli ve bölgesinde güvenilir bir lojistik merkez olduğunu bize göstermiştir. Geleceğe tüm bunların ışığında bakmak gerekiyor. Trabzon’dan doğuya bakınca bizler sizi görebiliyoruz. Amacımız Trabzon’dan İpek Yolu ülkeleriyle ticareti geliştirmektir. Girişimi öncelikle karşılıklı ziyaretlerle başlatmak gerekiyor. Bugün parlamenterlerle başlayan bu ziyaret inanıyorum ki gelecekte iş adamlarına dönük de olacaktır. Sayın Bakan’ımızdan istirhamımız, iş adamlarına dönük organizasyonlara katkı sağlaması ve yardımcı olmasıdır. Bizim coğrafyamız sizin için ilginçtir. Aynı şekilde sizin coğrafyanız da bizim için ilginçtir. Öncelikle turizm hareketi başlatmak suretiyle ilişkiye başlayabiliriz. Devamında toplantılar düzenleyerek ticari faaliyetlere geçebiliriz. İhtiyaca göre de ileride karşılıklı yatırımlar yapabiliriz. Bunun en güzel örneklerinden biri de Sayın Ahmet Albayrak’tır. Bize güzel örnek oldu. Trabzonlu iş adamları bunları dikkate alarak iş birliği imkânlarını değerlendirir. Her toplantının bir sonucu olması gerekiyor. Pakistan’daki ticaret ve sanayi odaları ile karşılıklı iş görüşmesi gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz. Pakistan’la başlayacak olan bu ilişkimiz o bölgedeki Afganistan gibi diğer ülkelere de geçebilir.” ifadelerini kullandı.

MİLLETVEKİLİ BALTA: TİCARET HACMİMİZ İKİ ÜLKE ARASINDAKİ SEVGİYE YAKIŞMIYOR

Türkiye-Pakistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, toplantıda yaptığı konuşmada, “Ticaret ve Sanayi Odamız Trabzon’un önemli dinamiklerindendir ve her zaman şehrimize ışık tutmaktadır.” dedi. Balta sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye ile Pakistan arasında çıkar ilişkisine değil, gönül ve kardeşlik ilişkisine dayanan bir bağ vardır. Pakistan’ı görmeden onları sevdik. En zor zamanlarımızda bizimle oldular. Biz de onların en zor zamanlarında yanlarında olduk. Bu güzellik, bu beraberlik bu kardeşliğin yanında ticaret hacmimiz çok az. Biz birlikte kalkınmalıyız. Yıllık 600 milyon dolar civarındaki ticaret hacmi iki ülke arasındaki sevgiye yakışmıyor. İşimiz şimdi daha kolay. Kardeşim Muhammet Pervaiz Malik Ticaret ve Tekstil Bakanı oldu. Şimdi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızın söylediklerini daha rahat gerçekleştirebiliriz. Bu şehrin insanlarının müteşebbis ruha sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Çok zeki, akıllı, dürüst ve taştan su çıkaran iş adamlarımız var. Rahatlıkla Pakistan’da iş yapabilirler. Pakistan’daki yatırımcılarımızı da cazibe merkezi olan Türkiye ve Trabzon’a bekliyoruz. Pakistanlı kardeşlerimizi Türkiye’ye ve Trabzon’a bekliyoruz. En kısa zamanda Pakistan’da iş adamlarımızı bir araya getirerek ilk toplantıyı yapacağız. Bunu başarabileceğimize inanıyoruz. Türkiye ve Pakistan’ın ilişkilerinin güçlenmesi için bizlere yorulmak yasak. Türk milleti sizi gönülden seviyor.”

VALİ YAVUZ: ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ

Trabzon Valisi Yücel Yavuz ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Dünya üzerindeki ülkelerin bulundukları coğrafya gereği karşılaştıkları tabii ve coğrafi bazı zorluklar vardır. Sıkıntı ve zorluk anında insan dost arar. Devletler de canlı varlıklardır ve onların da dosta ihtiyacı vardır. Biz Türkiye olarak ‘dost ülkeler’ dediğimizde en başa Pakistan’ı yazarız. Son 15 Temmuz olayında Pakistan bizim yanımızda olan ilk ülkelerden birisiydi. Pakistan’da meydana gelen doğal afet ve bazı sıkıntılarda ilk yetişen ülke de Türkiye olmuştur. Bu anlamlı dostluğu ve kardeşliği geliştirmek her iki tarafın da görevidir. Bu tür ziyaretler de buna katkı sağlayacaktır. İşadamları heyetleri bir an önce karşılıklı ziyaretler yapmalı. Bu konuda da ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.”

BAKAN MALİK: DAHA KUVVETLİ İŞ BİRLİĞİ YAPMALIYIZ

Pakistan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Muhammad Pervaiz Malik ise konuşmasının başında, birçoğu iş dünyası temsilcisi de olan beraberindeki milletvekillerini tanıttıktan sonra şunları söyledi: “Biz 15 Temmuz’daki darbe girişimini kınıyoruz ve Türk halkını selamlıyoruz. Türk halkı kendi liderinin söylediğini kabul ederek bir direniş gösterdi. Bu savaşı kazanmak için demokrasiye sahip çıktı. Darbe girişiminden sonra olan referandumda da yine demokrasiye olan tutkunuzu gösterdiniz. Pakistan ve Türkiye birbirine ne zaman ihtiyaç duysa yardıma koşar. Yaşadığımız deprem ve sel felaketlerinde Türkiye yardıma koşan ilk ülke oldu. Henüz biz istemeden yardımlarla dolu uçak yollamıştır. Asıl dost zor günlerde belli olur. Sıkı ilişkilerimize rağmen ticaret rakamlarımızı soru işareti oluşturuyor. Daha kuvvetli iş birliği yapmalıyız. Bu ziyaret bizim için büyük fırsattır. Faydalı olabilecek şirketlerimizi birbirimize tanıtmalıyız.”

Konuşmaların ardından Pakistan’ın İstanbul Başkonsolosu Yousaf Junaid, iki ülke ekonomik ilişkileriyle ilgili bir sunum yaptı.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren ile TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu tarafından Bakan Malik ve konuk milletvekillerine günün anısına plaket takdim edildi. Eren ve Hacısalihoğlu ayrıca Pakistan’da yatırımları bulunan iş adamı Ahmet Albayrak’a da plaket takdim etti. Malik ve beraberindeki heyet, TTSO Özel İpek Yolu Müzesi’ni de gezerek sergilenen eserler hakkında bilgi aldı, müze defterini imzaladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108