Trabzon Büyükşehir Belediyesi kentin kültürel tarihine tarihçi bilim adamları eliyle müdahale etti. Yıllardır tartışılan Trabzon’un fetih tarihi tarihçiler eliyle netleştirildi. Konuyla ilgili  “Trabzon’un Fethi ve Fethin Tarihi Meselesi” konulu paneli düzenlendi. Panele katılan üç tarihçi akademisyen fethin tarihinin 15 Ağustos 1461 olduğunda birleşti. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu panelden çıkan sonucu rapor hâline getirerek Başbakanlık başta olmak üzere ilgili tüm kurumlara ileteceklerini söyledi.

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde gerçekleşen panele konuşmacı olarak KTÜ Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kenan İnan, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Emecen ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan katıldı. Türk Tarih Kurumunu temsil eden Prof. Dr. Mehmet Ali Çakmak’ın da katıldığı panelin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu bu konudaki tüm sözün akademisyenlerde olduğunu ve fetih tarihi tartışmasının artık sonlanması gerektiğini söyledi.

TRABZON Büyükşehir Belediyesince Trabzon’un fethinin 556. yıl dönümünde fethin gerçek tarihini ortaya koyan bir panel düzenlendi. “Trabzon’un Fethi ve Fethin Tarihi Meselesi” konulu panele katılan üç akademisyen tarihçi fethin tarihinin 15 Ağustos 1461 olmasında birleşti. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu panelden çıkan sonucu rapor hâline getirerek Başbakanlık başta olmak üzere ilgili tüm kurumlara ileteceklerini söyledi.

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde gerçekleşen panele konuşmacı olarak KTÜ Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kenan İnan, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Emecen ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan katıldı. Türk Tarih Kurumunu temsil eden Prof. Dr. Mehmet Ali Çakmak’ın da katıldığı panelin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu bu konudaki tüm sözün akademisyenlerde olduğunu ve panelin bu nedenle gerçekleştiğini belirtti.

15 AĞUSTOS TARİHİ TÜM KURUMLARA GÖNDERİLECEK

Trabzon’un fetih tarihinin tam olarak tespit edilebilmesinin ihtiyacının hissedildiğini açıklayan Gümrükçüoğlu “Bu nedenle de 556. fetih yıl dönümü olan bu yılın öncesinde bu konunun açıklığa kavuşmasını Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak bir sorumluluk kabul ederek bu paneli düzenledik. Çıkan netice ne olursa ilgili kurumlara; Başbakanlığımıza, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Türk Tarih Kurumumuza arz edeceğiz. Bu panelin tüm sonuçlarını kaydederek şehir adına arz ve talepte bulunacağız. Böylece bu şehre vefakârlığımızı, bağlılığımızı ortaya koyacağız.” dedi.

15 AĞUSTOS, OSMANLI DÖNEMİNDE DE KABUL EDİLİYOR

Uzun yıllardır Trabzon’un fetih tarihinin 15 Ağustos olduğunu açıklayan ve bu konuda akademik çalışmalar yapan KTÜ Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kenan İnan Türk, konuşmasında Bizans ve Batı kaynakları başta olmak üzere 15 Ağustos tarihine birçok dayanak noktası gösterdi. İnan “Yaptığımız çalışmaların sonuçlarına göre fethin 26 Ekim 1461 değil de 15 Ağustos 1461 olduğunu gösteriyor. Aslında cumhuriyetten önceki dönemde Osmanlı devleti tarihinde, Trabzon vilayeti salnamelerinde 15 Ağustos tarihi geçiyor.” dedi.

OSMANLI ORDUSU 26 EKİM’DE TRABZON’DA OLAMAZ

26 Ekim tarihinin 1960’larda Trabzon’un fethinin kutlanmaya başlanmasıyla ortaya çıktığını ifade eden İnan “26 Ekim tarihini de tespit eden İsmail Hakkı Uzunçarşılı da Batılı tarihçiden aldığı tarihi aktararak vermiş. Burada hataya düşülmüş. Biz bu hatayı bizim kaynaklarımız, Batı kaynaklarımızla doğruyu bulmaya çalışıyoruz. Osmanlı’nın fethe çıkış, ulaşımı açısından ele alarak 26 Ekim gibi geç bir tarihte burada olamayacaklarını tarihî deliller ışığında söylüyoruz. Fethi doğru bir tarihte kutlamayı doğru buluyoruz. İnşallah seneye 15 Ağustos’ta kutlanırsa daha doğru olur.” diye konuştu.

OSMANLI’DA FETHE BAHAR AYLARINDA ÇIKILIR

Prof. Dr. Feridun Emecen ise mantık olarak Osmanlı sefer mevsimlerinin daima bahar ayında olduğunu vurgulayarak “Bahar aylarında tüm hazırlıklar yapılır ve seferlere çıkılır. Mart, nisan ayları hazırlık aylarıdır. İstanbul’un fethi de aynı şekildedir. Bu fethin sonbahara kayması mantıken mümkün değil. Bizim ekim ayını düşünmemiz için herhangi bir neden yok.” dedi. Yrd. Doç. M. Hanefi Bostan da “Artık Trabzon’un fetih tarihi aşağı yukarı kesinleşmiş durumda. 15 Ağustos 1461 en mantıklı gözüken tarih olarak karşımıza çıkıyor.” dedi.

Berkant PARLAK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner37