Trabzon raylı sistemde gecikiyor

Metro, tramvay veya banliyö trenlerinden en az birini kullanan kentler şunlar: İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir, Kayseri, Gaziantep, Konya, Samsun, Adana, Antalya ve Sakarya. Bu illere şimdi Erzurum ve Erzincan ekleniyor. Erzincan ve Erzurum’daki iki tramvay hattını ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yapacak.

Karadeniz Bölgesi’nin lokomotifi konumunda olan ve yaklaşık 70 yıldır tren yolu bekleyen Trabzon, hafif raylı sistemde de geç kalıyor. Hâlen fizibilite çalışmaları devam eden ve 2017 yılı bütçesine 252 milyon lira ödenek konulan Hafif Raylı Sistem Projesi ihalesinin bu yılsonuna kadar yapılması hedefleniyor. Ancak Trabzon’daki bazı STK’lar ve TMMOB bileşenleri şehrin bu konuda geciktiğini ileri sürüyor.

Türkiye’deki kent içi raylı sistemlerin uzunluğu 500 kilometrenin, demir yolu aracı sayısı ise 1800’ün üstüne çıkmış durumda ve bu rakam sürekli artmaya devam ediyor. İşte 2014 rakamlarına göre 12 şehrimizin kent içi raylı sistem uzunlukları ve araç filolarının detayları:

İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 632 araçla Türkiye’nin en büyük şehir içi raylı sistem filosuna sahip. Bunlara ek olarak Mitsubishi marka 126 metro aracı için de anlaşma imzalandı. Tüm filo, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iştiraki olan İstanbul Ulaşım tarafından işletilmekte.

İşletmede olan raylı sistem uzunluğu ise 119 km. Buna hâlen inşa edilmekte olan 43 km daha eklenecek.

Mevcut 348 metro aracı ise (144 CAF, 112 Alstom, 92 Hyundai Rotem), 140 hafif raylı (105 ABB, 32 Duewag, 3 RTE), 132 tramvay (55 Bombardier, 37 Alstom, 34 Hyundai Rotem, 6 Gotha) ve 12 diğer araçtan oluşmakta.

Avrupa ve Asya kıtalarını demir yolu tüneli ile birbirine bağlayan Marmaray, ulusal demir yolu ağı üzerine kurulu ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından işletiliyor. Proje tamamlandığında 76 km’ye ulaşacak hattın hâlen 13 km’sinde işletmecilik yapılıyor. Projede kullanılacak 440 araç ise Hyundai Rotem tarafından üretildi.

İZMİR

İzmir Büyükşehir Belediyesinin bir iştiraki olan İzmir Metro, 15,5 km uzunluğa sahip ve 77 araçlık bir filosu bulunmakta. (45 ABB+32 CSR) CSR’den alınan 10 yeni araç bu yıl filoya katılacak. 2017 sonuna kadar 85 aracın daha filoya katılması planlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz günlerde 22 km’lik ve 38 araçlık iki yeni tramvay hattının yapımını başlattı. Araçlar Hyundai Rotem tarafından üretilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD’nin ortaklaşa kurduğu şirket olan İzban, 80 km’lik demir yolu hattı üzerinde 99 araçla (CAF) hizmet veriyor. Anlaşması yapılan 120 araç da (Hyundai Rotem) partiler hâlinde filoya katılmaya başladı.

ANKARA

Ankara Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşımdan sorumlu bölümü olan EGO, 55 km kent içi raylı sistem ağında 141 araçla (108 Bombardier, 33 Ansaldo Breda) hizmet veriyor. 10 km ray hattı ise inşa hâlinde. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çinli CSR firmasından 324 araç daha alacağını duyurdu.

Ankara banliyö hattı 37 km uzunluğunda ve TCDD tarafından işletilmekte. Hatta Hyundai Rotem tarafından üretilmiş 96 EMU seti kullanılmakta. Hattın standartlarının yükseltilmesine ilişkin bir proje bulunmakta. (Başkentray)

BURSA

Bursa Büyükşehir Belediyesinin bir iştiraki olan BURULAŞ, tramvay ve hafif raylılarla 48 km’lik bir hatta hizmet veriyor. Filosunda 111 araç bulunmakta. Bunlar 99 hafif raylı (44 Siemens, 30 Bombardier, 25 Duewag) ve 12 tramvaydan (6 Durmazlar, 6 Gotha & M6 C) oluşmakta.

ESKİŞEHİR

Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin iştiraki olan ESTRAM, yeni açılan hatlarla 36,5 km’ye ulaşan bir ağ üzerinde raylı taşımacılık hizmeti veriyor. Filosunda 33 adet Bombardier marka araç bulunmakta.

KAYSERİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesinin iştiraki olan Kayseri Ulaşım, 33,6 km’lik hat üzerinde Ansaldo Breda firmasından temin edilen 38 araçla hizmet veriyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Bozankaya ile 30 yeni tramvay için anlaşma yaptı. 3,5 km’lik yeni bir hat da açılmak üzere.

GAZİANTEP

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de 26 km’lik bir kent içi raylı sistem ağına sahip. Buna 6 km’lik inşa hâlinde olan bir hat da eklenecek. Gaziantep’te hâlen Frankfurt’tan alınan ikinci el 25 adet Deuwag marka tramvay kullanılıyor. Raylı sistem ağının genişlemesine paralel olarak filoya 28 Alstom aracının eklenmesi için anlaşma yapıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, demir yolu ağının 25 km’lik bölümünde TCDD ile birlikte banliyö hattı işletmeye hazırlanıyor. (GAZİRAY)

KONYA

Konya Büyükşehir Belediyesi ise 22 km’lik bir hatta işletmecilik yapıyor. 14 km hat da inşa hâlinde. İkinci el alınan 60 adet Duewag’a ek olarak anlaşması yapılan 72 adet Skoda, partiler hâlinde teslim edilmeye başlandı.

SAMSUN

Samsun Büyükşehir Belediyesinin iştiraki olan SAMULAŞ, 15,7 km’lik bir raylı sistem ağında 21 araçla hizmet veriyor. (16 Ansaldo Breda, 5 CNR)

ADANA

Adana Büyükşehir Belediyesi, 13,5 km’lik bir hatta sahip ve Hyundai Rotem tarafından üretilen 36 araçla hizmet veriyor.

ANTALYA

Antalya Büyükşehir Belediyesinin iştiraki Antalya Ulaşım, 11 km hat üzerinde 14 CAF aracıyla hizmet veriyor. Ayrıca 6 aracın çalıştığı bir nostaljik tramvay hattı da bulunmakta. Antalya'da inşası devam eden metronun 2019 yılında hizmete girmesi planlanıyor.

SAKARYA

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ulusal demir yolu hattının Adapazarı’nın içinden geçen 10 km’lik bölümünde, Hyundai Rotem tarafından üretilmiş 2 set/6 araç ile hizmet vermekte.

ERZURUM VE ERZİNCAN’I BAKANLIK YAPACAK

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Erzincan Belediyesinin yapacağı raylı ulaşım hatlarını ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı üstlendi. Karar, 28 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı daha önce de İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Yenikapı-İncirli Metro Hattı ile Yeni Havalimanı Raylı Sistem bağlantılarını; Ankara Büyükşehir Belediyesinin AKM-Gar-Kızılay Metro hattını; Antalya Büyükşehir Belediyesinin Meydan-Havaalanı-EXPO Raylı Sistem hattını; Konya Büyükşehir Belediyesinin Kampüs-Beyhekim-Yeni YHT Gar-Gar-Meram Belediyesi Hafif Raylı Sistem hattını, Necmettin Erbakan Üniversitesi Yeni YHT Gar-Fetih Caddesi-Meram Beld. Hafif Raylı Sistem hattını üstlenmişti.

Erzincan Belediye Başkanlığına ait projeler:

Üniversite-Dörtyol-Otogar-Havaalanı Tramvay Hattı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait projeler:

Gar-Atatürk Üniversitesi Kampüs-Tıp Fakültesi-Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi-Şehir Hastaneleri-Yavuz Sultan Selim Bulvarı-Gar Tramvay Hattı.”

Aydın GELLECİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Köseoğlu 1 yıl önce

Onların kini bakanlık yapacaktı biz nereye bağlıyız ki bize lolo...

banner89

banner37