banner114

Trabzon kadın konusunda baskın

TRABZON İnşaatçılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ayhan Taflan Türkiye’de kadınlara düşen gayrimenkul oranını yüzde 35 olmasına karşın Trabzon’da bu oranın yüzde 42 olmasını değerlendirdi. Taflan, “ Trabzon kadınının ülke geneline oranla baskın bir yapısı var. Bu durumda Trabzon’un istatistiksel olarak gayrimenkulde kadınların ülke genelinden fazla çıkmasına neden oluyor.” dedi. Gayrimenkul sahipliğinde kadınların öneki yıllara oranlar artış göstermesinin çeşitli nedenleri olduğunu söyleyen Taflan, değişen aile yapısının bu durum üzerinde etkili olduğunu belirtti. Taflan, “Genelde tapuda işlemler yapılırken hanımlar adına da işlem yapılıyor. Bunu iki sebebi var. Birincisi erkeklerin yapmış olduğu ticaretten dolayı her hangi bir sıkıntı olması halinde kendi üzerine tapu olmaması. İkincisi ise hanımlar biraz baskın olduğu için Trabzon’da tapu taleplerinde bunun takdirini alabiliyorlar. Öncelerden bu oran bu kadar değildi. Bölgemizde şu algı vardı paylaşımlarda kadınlara tapu pek düşünülmezdi. Geçen yıllar sürecinde baktığımız zaman kanunlarda kadın ve erkek ayrımı yapılmaz. Herkes mirasta hak sahibidir. Bu intikalin gereği de tapu tescilleri vardır. Erkekler istemese de eşlerini mirasçısı olarak tahsis ederler. Veya malik dediğimiz baba belli bir yaşa gelmişse hayattayken evleri bir taraf yapmak istiyor. Bunu yapması içinde satış yoluyla yapması gerekiyor.  Çocuklarda olsa da yabancıya satılıyormuş gibi çocuklarına satış yoluyla ev verebilir.  Bu anlamda kadınlar artık göz ardı edilmiyor. Önceden ediliyordu.  Şimdi otomatikman adlarına tapu yapılabiliyor.  Veriler baktığımızda satış yoluyla tescil yapıldığı için bu oranda yüzde 42leri buluyor.  Üçüncü bir sebep göstermek gerekirse çok az oranda etkisi olsa da yapılan evliliklerde artık tapular isteniyor.  Gelinin adına tapu tescili isteniyor. Haliyle evlenecek olan damat adayları velayet usulünde gelin adaylarının üzerine satışları yapabiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

EV KADININ TERCİHİNE

 GÖRE ALINIR

Trabzon’un Türkiye genelinden yüksek oranda olmasının nedenin kadınların ağırlığından kaynaklandığının üzerinde duran Taflan ev alımlarında da kadının belirleyici olduğu üzerinde durdu. Taflan, “Şu da bir gerçek ki Trabzon hanımları baskın bir yapıya sahiptir. Önceden aile bireyleri bu konularda daha baskındı. Artık insanlar bu konuları aile içinde daha rahat konuşabiliyor. Yetişen neslimizde bu konularda daha eşitlikçi yaklaşıyor. Buda oranların geçtiğimiz yıllara göre fazla olmasını açıklıyor. Piyasalarda müşteriler gayrimenkul alırken genelde erkekler bakar beğenir ama erkekler işin ekonomik tarafından sorumlu olur. Burada karar kılıcı mevkii her zaman kadınındır. Eğer bir kadın bir evi beğenmiyorsa o ev erkek ne kadar beğense de alınmaz. Eğer hanım beğenmişse o ev kesinlikle alınır. Ev alımlarında sözü kadınlar belirlediği için tapu tescillerinde de kadınlar baskın olabiliyorlar.” açıklamasında bulundu.                                      

Fatoş Batman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108