Ticareti konuştular

Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Zurab Pataradze, Artvin ve Rize’deki temaslarını tamamlayarak Trabzon’a geldi.  Acara Başbakanı Zurab Pataradze ve beraberindeki ekonomi ve maliye bakanı gibi hükümet temsilcileri Trabzon'da ihracatçılar ile bir araya gelerek onların sorun, görüş ve önerilerini dinledi. TTSO toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya,  Trabzon Ticaret Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz İhracatçılar Odası Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, İş adamları ve Gürcü temsilcileri katıldı. Başbakan Zurab Pataradze, “Bizim için Trabzon’da bulunmak çok önemli. Burada işadamlarıyla bilgi alışverişinde bulunmak çok önemli… Öncelikle ülkelerimiz arasındaki stratejik ortaklık ve işbirliğinin altını çizmek istiyorum. Türkiye her zaman Gürcistan’ın toprak bütünlüğünün destekçisi olmuştur. Bunun en iyi örneklerinden biri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır.  Güçlü bölge güçlü ülke, güçlü ülke güçlü bölge demek… Güçlü ülkeler olacak ki güçlü ticaret ortaya çıkacak. Önemli noktalardan biri de Karadeniz’deki işbirliği… Artvin, Trabzon, Rize ile Acara Bölgesindeki işadamlarının iş hacminin artırılması bizi daha güçlü yapacaktır.  Bölgesel olarak işbirliği yapmalıyız. Biz her zaman hazırız. Ekonomik anlamda her türlü desteğe hazırız. Ticaretin artırılması konusunda İpekyolu’ndan söz etmek istiyorum. Bu yolun Türkiye ve Gürcistan transit koridorunu en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor. Ticaret ekibimi de bunun için Türkiye ziyaretimde yanımda bulundurdum ve gerekli görüşmeleri yapıyorlar. Daha fazla yatırım konusunda çalışmalarımızı artırmalıyız. İki gündür çok ciddi ziyaretler gerçekleştirdik. Bu çok önem arz ediyor. Ticaret adamlarıyla bir araya gelmek önümüzü görmemizi sağladı. Direk işe geçmek istiyorum. Öncelikle iş konuşmak istiyorum.” şeklinde konuştu.  Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Zurab Pataradze, “Öncelikle ilişkilerimizde değindiğimiz ilk nokta Sarp sınır kapısıdır. Sarp da yaşanan sıkıntılardan dolayı Artvin Valimiz ile görüşmemiz oldu ve bu görüşme neticesinde de aylık olarak sorunlar ekseninde toplantılar düzenleme kararı aldık. Tabi ki oradaki inşaatlarda bazı aksaklıkların yaşanmasına neden oluyor ancak bu sorunların ortadan kaldırılması en temel hedefimiz. Sarp sınır kapısındaki sıralarda çok bekleme sorunu da elektronik sisteme geçilmesiyle birlikte azalmış durumda. Devletimiz bu manada önemli adımlar atmıştır. Bundan sonra da sorunların çözümünde en başta yer alacağız. Ayrıca Muratlı sınır kapısı ile ilgili Gürcistan hükümeti gerekli çalışmaları yapıyor. Bu çalışmaların sonucunda da en hızlı sonucu en yakın zamanda alacağımızı bilmenizi isterim. Tabi çalışmaların olduğu yerde sorunlarda oluyor. Burada insan faktörü de var. Biz sorunları çözmek için çalışmaları devam ettirmeliyiz.” dedi.

HACISALİHOĞLU: “TİCARETİ  GELİŞTİRMELİYİZ”

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesini istedi. Hacısalihoğlu, “İki ülkenin de yüzde 5 büyüme oranı var. Buradan yola çıkarak iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılmasını istiyoruz. Gelecekte bu manada çalışmalar yapılmalı. Sizin başlatmış olduğunuz bu ziyaretler iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılmasının için önemli adımlardır. İşte tüm bunları dikkate aldığımızda 6 ay da bir işadamları toplantılarını gerçekleştirmekte fayda var. Diğer yandan da ticaretin kolaylaştırılması konusundaki adımlarınızı olumlu gördüğümü belirtmek isterim. Bu adımlar iki taraf işadamları içinde çok önemlidir. Elbette bu kadar yakın ilişkilerde bulunması zaman zaman iş adamlarımızın karşılaştığı sorunları gün yüzüne çıkartıyor. Bu gerek Türkiye gerekse de Acura bölgesinde çıkabilecek sorunların çözümünde elimizden geleni yapacağız. İşadamlarımızın ticaretleri ve yatırımları manasında gerekli kolaylıklar yapılmalıdır. İki ülke arasındaki işbirliği ülkelere çok büyük katkı sağlayacaktır. Hepimizin üzerine büyük görev düşüyor. Biz sorumluluk almaya hazırız.” dedi.

GÜRDOĞAN, “ÇALIŞMALAR BAŞLATMALIYIZ”

DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, “İki ülke arasındaki ticaret faaliyetleri çok önemli. Bizler işadamları olarak güvenli bir ortam sunulmasını istiyoruz. Bu da ticaret için çok önemlidir. Hız ve istikrar önemlidir. Bu istikrar ve güvence sağlandığı takdir de işadamlarının yatırımları artacaktır. Her türlü iş birliğine hazırız. Yeni İpekyolu’nun yaratacağı iş hacminden de yararlanmamız gerekiyor. Bunun içinde çalışmaları başlatmamız gerekiyor. Bunu iki ülke olarak planlamalıyız. Bunun için birçok kolaylık sağlanmalıdır. Başlıca kolaylıkta transit geçişlerin Muratlı sınır kapısına alınması olacaktır. Gerekli çalışmalar hükümetimiz tarafından da yapılmıştır. Çünkü Sarp kapısı turizm odaklı birçok gecikmeyi gün yüzüne çıkartmakta ve yavaşlamaya neden olmaktadır. Yeni İpekyolu’nun kazandıracağı tüm koşullardan yararlanmamız gerekiyor. Lojistike yatırım yapmamız yararımıza olacaktır. Bu zorunludur. Bu imkânları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bunların dışında yük taşıyan ya da boş dönen araçların parkta bekletilme sorunlarına da çözüm istiyoruz.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108