banner114

THY’ye çağrı yaptı

3 Milyon Turist Hedefi Var

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Karadeniz Bölgesi olarak 2018 yılı için 3 milyon turist hedeflediklerini belirterek, hava yolu ulaşım şirketlerinden destek beklediklerini söyledi. Hacısalihoğlu, “THY’nin Suudi Arabistan’ın Cidde şehri ile Trabzon arasında charter seferlerini artırması konusunda girişimleri desteklemesini arzu ediyoruz. Aktarmalı ve tarifeli seferlerin yanı sıra karşılıklı charter seferlerinin de özellikle desteklenmesini arzu ediyoruz.” dedi.

Charter Seferleri Desteklenmeli

HACISALİHOĞLU, turizmde ulaşıma büyük görev düştüğünü belirterek, “3 milyon turist hedefi ancak Karadeniz ile Körfez ülkeleri arasındaki hava yolu ulaşım bağlantılarının güçlendirilmesi ile sağlanacaktır. Bugün artan talep mevcut uçaklarda yüksek bir doluluk oranı yaşatmaktadır. Özellikle haziran-eylül gibi yüksek turizm sezonunda hava yolu bağlantılarının aktarmalı ve direkt tarifeli seferlerin artırılması bölge turizmini geliştirecektir.” diye konuştu.

Trabzon Ticaret ve Sanayi odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Karadeniz Bölgesi olarak 2018 yılı için 3 milyon turist hedeflediklerini belirterek, havayolu ulaşım şirketlerinden destek beklediklerini söyledi. Körfez ülkeleri turizminin ülkemize ve Karadeniz Bölgesine olan katkısının giderek artış gösterdiğini belirten Hacısalihoğlu, “Özellikle Trabzon, Rize, Ordu şehirleri başta olmak üzere Karadeniz Bölgesinin Körfez ülkelerinde yapılan tanıtımları büyük bir talep yarattı.” dedi.

KÖRFEZ ÜLKELERİ İLE HAVAYOLU ULAŞIMDA YÜKSEK DOLULUK VAR

THY’den destek beklediklerini belirten Hacısalihoğlu, “Oluşan talep Karadeniz Bölgesine Hava Yolları sektöründe de canlılık kazandırdı. THY ve özel sektör hava yollarının yanı sıra Körfez ülkelerinden de hava yolu şirketlerinin Karadeniz Bölgesine uçak seferleri büyük ilgi görmeye başladı.  Özellikle karşılıklı direkt charter seferleri cazip hale geldi. Charter seferlerinde de yüksek doluluk yaşanmasından dolayı ek seferlerin konulması talep edilmektedir. THY’nin Suudi Arabistan’ın Cidde şehri ile Trabzon arasında charter seferlerini artırması konusunda girişimleri desteklenmesini arzu ediyoruz.” diye konuştu.

KARADENİZ’E BİR YILDA 3 MİLYON TURİST HEDEFLEDİK

Karadeniz’de 1 yılda 3 milyon turist hedeflediklerini kaydeden Hacısalihoğlu, “Körfez ülkelerinin Karadeniz bölgesine giderek artan ilginin değerlendirilmesi gerekmektedir. Karadeniz Bölgesi olarak bir yılda 3 milyon körfez turisti hedefimiz var. Bu hedefe Karadeniz Bölgesi ile Körfez ülkeleri arasındaki havayolu ulaşım bağlantılarının güçlendirilmesi ile sağlanacaktır. Bugün artan talep mevcut uçaklarda yüksek bir doluluk oranı yaşatmaktadır. Özellikle Haziran – Eylül gibi yüksek turizm sezonunda hava yolu bağlantılarının aktarmalı ve direkt tarifeli seferlerin artırılması bölge turizmini geliştirecektir. Aktarmalı ve tarifeli seferlerin yanı sıra karşılıklı Charter seferlerinin de özellikle desteklenmesini arzu ediyoruz.” biçiminde konuştu.

KARADENİZ’DE KÖRFEZ TÜRİZMİ 12 AY’A YAYILIYOR

Körfez ülkelerinin bölgeye yatırım yapmaya başladığını da belirten Hacısalihoğlu, “Turizm sezonu dışında da Körfez Turizminin Karadeniz Bölgesinde özellikle Trabzon’da bir artış eğilimi görülmektedir. Sezon öncesi Nisan-Mayıs ayları döneminde kısıtlı ulaşım imkânları olmasına karşın tarifeli uçaklarla Trabzon’a ciddi oranda Körfez turisti gelmektedir. Bu hareket hava yolu ulaşım bağlantılarının güçlendirilmesi halinde arzu ettiğimiz yılın 12 ayına turizm sezonunun yayılmasına büyük bir katkı sağlayacaklarına inanıyoruz. Büyük tanıtım çalışmaları sonucunda oluşturulmuş olan Körfez ülkeleri turizminin dikkat çeken bir yanı ise yüksek harcama yapmalarıdır. Ülkemize ve bölgemize gelen Arap turistler kalabalık ailelerden oluşmaktadır. Bölgeye ekonomik katkısı yüksektir. Körfez ülkeleri turizmi Karadeniz Bölgesi ve Türkiye için çok önem taşımaktadır. Ülkemize gelen körfez ülkeleri turistleri ülkemizdeki ticari faaliyetleri önemli boyuta ulaşmış bulunmaktadır. Özellikle Trabzon’da konut ve gayrimenkul sektöründe yaptıkları yatırımlarla dikkat çekmektedirler.  Bu eğilim sonucunda Türkiye’de yabancılara yapılan konut satışında Trabzon 4. sıradadır.” diye konuştu.

Aydın GELLECİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108