banner114

YATIRIM ADASI’NIN ÖNÜNDE ARTIK HİÇBİR ENGEL KALMADI

Cumhurbaşkanını Recep Tayyip Erdoğan dün Trabzon’da, Trabzon’un 2010 yılından bu yana üzerinde çalıştığı ‘Yatırım Adası’ ve ‘Cazibe Merkezi Trabzon’ kararnameleriyle Trabzon’un geleceğini belirleyecek iki büyük müjde verdi. Başkan Erdoğan, “Yatırım Adası Endüstri Bölgesi kararnamesini önceki gün imzaladım. Trabzon’a hayırlı olsun.” dedi.  

TRABZON CAZİBE MERKEZİ PROGRAMINA ALINDI

Yüksek teknoloji ürünlerinin üretileceği ve 7 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacağı belirtilen Yatırım Adası’nın önünde artık hiçbir engel kalmadı. Sürecin bundan sonraki bölümünü TTSO sürdürecek. Öte yandan Trabzon’da yatırım ortamını canlandırmak, üretimi ve istihdamı arttırmak için Trabzon geçtiğimiz hafta Cazibe Merkezi destekleme programına alındı. 

ŞEHİR HASTANESİ VE RAYLI SİSTEM YENİDEN TAAHHÜT EDİLDİ

Başkan Erdoğan, dün 1 milyar 365 milyon liralık 216 yatırımın açılışını yaparken, Trabzon için daha önce verdiği iki önemli taahhütü yeniden hatırlattı. Erdoğan, “Muhteşem stadımızın yanına Şehir Hastanesi yapacağız. Bu Şehir Hastanesi ile Trabzon çok farklı hale gelecek.” dedi. Erdoğan ayrıca 64 istasyondan oluşan 52 kilometre uzunluğundaki raylı sistemi de hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Trabzon’da gerçekleştirilen açılış töreninde ilk konuşmayı Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu yaptı. Şehirde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “Göreve başladığımız günden itibaren meselelerin çözümü için yoğun çaba içindeyiz. Bir taraftan devam eden yatırımları süratle tamamlaya gayret ediyoruz. Bir taraftan da yeni büyük projeler için harıl harıl çalışıyoruz. Ganita’dan Beşirli’ye oradan Akçaabat’a kadar yepyeni bir sahil projesi için çalışıyoruz. Değirmendere’yi şehrimizin ekonomisine, turizmine ticaretine, ulaşımına daha fazla katkı yapar hale getirmek için çaba sarf ediyoruz. 2023’de tamamen yenilenmiş Çömlekçi Mahallesi ve Pazarkapı için mücadele ediyoruz. Yeni otogar, modern toplu taşıma sistemleri, daha konforlu otobüsler ve daha konforlu dolmuşlar için projeler üretiyoruz. Daha fazla istihdam ve proje için sanayi ve turizm altyapımızı güçlendirmeye çalışıyor, kadim şehrimizin doğal güzelliklerini ön plana çıkaracak yatırımlara öncelik veriyoruz.  Dün Resmi Gazetede Trabzon Endüstri kararı yayınlandı. Trabzon’umuzun istihdam meselesine çok ciddi çözüm olacak önemli bir karar. Bu projeyi hayata geçirdiğimizde işsizlik sorununun çözümüne katkı yapılacak.” dedi. 

VALİ USTAOĞLU: 216 PROJE SON 2 YILDA YAPILDI 

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ise açılışı yapılacak 216 projenin son 2 yılda yapıldığına dikkat çekerek yatırım tutarlarının 1 milyar 365 milyon TL olduğunu kaydetti. Vali Ustaoğlu, “İlimiz ve bölgemiz için çok önemli vizyon projesi olan Arsin Yatırım Adası Endüstri Bölgesi kararı Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlandı. Trabzonlu hemşerilerimiz için hayırlı uğurlu olsun. Bu yapılan hizmetler, yatırımlar, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu şehre olan sevdasını bu şehre olan muhabbetini göstermektedir.” diye konuştu.

KANUNİ BULVARI’NIN BİR BÖLÜMÜ DAHA AÇILIYOR

Vali Ustaoğlu’nun ardından halka seslenen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ise, “Beraber Erikbeli Yaylası’nda Foreya tesislerini açtık. Trabzon’umuz, ülkemizin cennet köşelerinden biri. Dünyanın en güzel coğrafyası.. Allah bize bu coğrafyayı, ikram etmiş biz de bunun kıymetini bileceğiz. Bunun nimetinden faydalanacağız. Nasıl olacak? Bu hizmetleri yaparak..  Trabzon’umuza yurt içinden yurt dışından gelen insanların rahat bir şekilde yaşayıp bu güzelliklerden faydalanırken bizimde esnafımız bundan faydalanacak.  Kanuni Bulvarı’nda çalışmalar hızlı bir şekilde sürüyor. Bugün Kanuni Bulvarı’nın daha önce hizmete açtığımız Yıldızlı Kavşağı Akyazı Kavşağına ilave olarak Uğurlu Kavşağı arasındaki yolu Trabzon’un hizmetine veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

TRABZON, CAZİBE MERKEZİ DESTEKLEME PROGRAMINA ALINDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, son 17 yılda Trabzon'a 30 milyar lirayı aşkın yatırım yaptıklarını söyledi. Varank, memleketi Trabzon'da bulunmaktan büyük onur ve mutluluk duyduğunu belirtti. Dün ebediyete uğurladıkları Trabzonlu şehit Akın Çelebi ile önceki gün ve dün yapılan operasyonlarda şehadete ulaşan tüm şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Varank, "Ailelerinin ve milletimizin başı sağ olsun. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında canını ortaya koyan tüm güvenlik güçlerimize Rabbim güç, kuvvet versin, ayaklarına taş değdirmesin." diye konuştu. Varank, bir kez daha Trabzon'a yapılan hizmetlerin, yatırımların açılışı vesilesiyle bir arada olduklarını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Trabzon'daki her bir projenin bizzat takipçisi olan Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde bugün 1,3 milyar lira değerinde 216 projenin ve hizmetin açılışını gerçekleştiriyoruz. Altyapı hizmetlerinden yol çalışmalarına, spor tesislerinden kamu hizmet binalarına kadar birçok yeni eser ve hizmetimiz Trabzon'umuza hayırlı, uğurlu olsun. Tüm bu eserlerin hayata geçmesinde emeği olanlardan Allah razı olsun. Son 17 yılda Trabzon'a 30 milyar lirayı aşkın yatırım yaptık." Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak Trabzon'a iki müjdeyle geldiklerini kaydeden Varank, "Bunlardan ilki bölgesel gelişmişlik farkını azaltmak amacıyla ayrıcalıklı teşvik ve destekler sağladığımız cazibe merkezleri programı. Yatırım ortamını canlandırmak, üretimi ve istihdamı artırmak için Trabzon'u cazibe merkezleri destekleme programı kapsamına aldık. Diğer müjdemiz de yatırım adası, Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda detaylı bilgilendirme yapacak." ifadelerini kullandı.

216 PROJENİN BEDELİ 1 MİLYAR 365 MİLYON LİRA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin yerel seçimlerde kazandığı belediyelere düzenlediği teşekkür ziyaretleri kapsamında dün Trabzon’da hemşehrilerine seslendi. Ortahisar Belediyesinin Pazarkapı'da inşa ettiği yeni hizmet binasını, Ortahisar Kaymakamlık binasını ve TOKİ ile ortaklaşa yürütülen Pelitli Kentsel Dönüşüm Projelerinin 1. ve 2. etabının açılışını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon’a kazandırılan toplam yatırım bedeli 1 milyar 365 milyon lira olan 216 projenin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Toplu açılış törenine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Bahar Ayvazoğlu, Salih Cora, Muhammet Balta, Adnan Günnar, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, kamu kurumlarının genel müdürleri, il müdürleri, ilçe belediye başkanları, kaymakamlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KANUNİ BULVARI BİRİNCİ ETAP: 412 MİLYON LİRA

Trabzon Kanuni Bulvarı şehir geçiş yolunun, yatırım tutarı 412 milyon lira olan bir bölümünü dün hizmete açan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Trabzon’a nefes aldıracak bu projeyi ilk gününden beri yakından takip ediyorum. Yolun açılan her etabıyla Trabzon sadece trafik bakımından rahatlamakla kalmıyor yeni cazibe alanlarına kavuşuyor.  Büyükşehir Belediyesinin 326 milyon TL yatırım yaparak şehir de gerçekleştirdiği 958 kilometrelik asfaltlama çalışmasıyla Trabzon’un her köşesine ulaşmak daha kolay olacak.” dedi.  Erdoğan, içme suyundan kanalizasyona, bakım onarım faaliyetlerinden çevre düzenlemelerine, spor tesislerinden restorasyonlara kadar yine Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği çok sayıda projenin resmi açılışını da dün gerçekleştirdi.

ORTAHİSAR BELEDİYESİ HİZMET BİNASI HAYIRLI OLSUN

Erdoğan, KIRDES kapsamında 151 milyon liralık yatırımla ilçelere bağlı köy ve yaylalarda yapılan asfalt ve beton yollar, şehrin çeşitli yerlerinde 112,5 milyon liralık yatırımla yapılan 15 dere ıslahı ve taşkın koruma tesisi ile tamamlanan Uzungöl'ün temizlik çalışmaları, Ortahisar Belediyesi hizmet binası, Pelitli'de yapılan 301 konut, pek çok kamu kurumunun, merkezde ve ilçelerdeki hizmet binaları ve altyapı çalışmalarının açılışlarını gerçekleştirdiğini kaydetti.

YATIRIMLARIN TUTARI: 1 MİLYAR 365 MİLYON LİRA

Milli Eğitim Bakanlığının, çeşitli ilçelerde anaokulları, özel eğitim okulları, ilkokullar, ortaokullar, liseler, spor salonları, pansiyon binaları yaptığını, bunları da hizmete açacaklarını belirten Erdoğan, böylece burada toplam 216 projenin resmi açılışını gerçekleştirmiş olacaklarını kaydetti. Erdoğan, yatırım bedeli 1 milyar 365 milyon lira olan bu yatırımların şehre kazandırılmasında emeği geçen bakanlıkları, kurumları, belediyeleri tebrik etti.

YATIRIM ADASI HAYIRLI OLSUN

Erdoğan, dün ayrıca şehrin senelerdir hasretini çektiği bir haberi de burada paylaşmak istediğini dile getirerek, “Trabzon Yatırım Adası Endüstri Bölgesi'yle ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ni önceki gün imzaladım. Yüksek teknolojili ürünlerin üretileceği ve 7 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacak bu bölgeyle, şehrimizin sanayisine yeni bir dinamizm kazandıracağız. 17 yılda Trabzon’da 30 milyar liralık yatırım yaptık. Bunları biz yaptık. Niye, ya bu biz bu millete aşığız, biz bu ülkeye aşığız…

ŞEHİR HASTANESİ FARKLILIK YARATACAK

Muhteşem stadımızın yanına Şehir Hastanesi yapacağız. Bu Şehir Hastanesi ile Trabzon çok farklı hale gelecek. Organize Sanayi Bölgesi gibi daha önce bulunan yerleri de rezerv alanları olarak toplu konutta kullanmayı şehirdeki değişimi ele almak için oralarda bu alanları ele alacağız.” dedi.

RAYLI SİSTEMİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “64 istasyondan oluşan 52 km uzunluğundaki raylı sistemle Trabzon’un şehir içi ulaşımında yepyeni devrim yapmaya hazırlanıyoruz.  Trabzon’un ülkemizde ve bölgemizde hak ettiği yere gelmesi için destek veriyoruz.  Trabzon gibi Fatih’in emaneti olan İstanbul’a hep birlikte sahip çıkacağız. Tüm hemşerilerimizle bu aziz şehrin bölücü örgütün destekçilerine peşkeş çekilmesine mani olacağız. Trabzon ne kadar güçlü olursa Türkiye’de o kadar güçlü olur.” ifadelerine yer verdi.

Filiz YILDIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TEMEL DOGRU 6 ay önce

sayin erdogan trabzon a bir ucus pisti daha acilen ihtiyac ayni zamanda hizli tren rayli sisteminde bu ilimiz icin bir an önce proje kapsamina alinip yabilmasi lazim malum yollar bilassa bayramlarda kan gölüne dönüyor

banner108