Tersane alanı geri alınsın

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Trabzon’un hâlâ lojistik sıkıntısı çektiğini belirterek sorunun ne kadar derinleştiğini anlattı. Gürdoğan, Sürmene Çamburnu Tersane Alanı’nın yatırımcılara açılması ve lojistik merkez olarak değerlendirilmesi hâlinde söz konusu alana çok sayıda yatırımcı getirebileceklerini söyledi. Başkan Gürdoğan, “Benim şu anda bir yatırımcıyla görüşmelerim var. Önümüzdeki engeller kaldırılsın. Bugün bu yatırımcıya tersanenin yerinde ilk başta verilen yer verilirse, Trabzon’a 1 milyar dolar ekstra getireceğini taahhüt ediyorum.” ifadelerini kullandı. Gürdoğan, dünyada tersaneciliğin sona erdiğini ve Sürmene Tersane Alanı’nda da böyle bir yatırımın artık düşünülmemesi gerektiğinin altını çizerek, “Orayı alan yatırımcımız kendisi belirlesin, gerekirse orada farklı bir yatırım yapsın; çünkü dünyada artık tersanecilik bitme noktasında, geleceği yok.” dedi.

Trabzon’un büyük umutlarla Sürmene’ye yaptığı Çamburnu Tersane Alanı’ndaki yaklaşık 250 bin metrekarelik dolgu alanı bilindiği gibi daha önce tersane yapılmak üzere Nur Gemicilik’e tahsis edildi. Beş yıl gibi bir süre geçti ancak Nur Gemicilik taahhütlerini yerine getirmedi. Sonra lojistik merkez olması istendi, emekler verildi ama o da engellendi. Bundan 2,5 yıl kadar önce yani 2014 yılında Teşvik Yasası’ndan yararlanarak Nur Gemicilik’e aynı alan tekrar 49 yıllığına tahsis edildi. Sonuç yine akamet… Bugün burası çimento deposu olarak kullanılmak isteniyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz? Limanı olan ve hazır lojistik merkez olarak kullanılabilecek alan size göre neden ahbap-çavuş ilişkilerine kurban ediliyor?

Bugün gelinen noktada Sayın Cumhurbaşkanı’mız Trabzon için ihracat rakamının 5 milyar dolara çıkarılmasını istiyor. İyi güzel de ihracatçıların ve yatırımcıların sıkıntılarının hâlledilmesi için siyasetin de bu gibi aksaklıkların önüne geçmesi lazım. Bunun hesabı o alanı 49 yıllığına verenlerden sorulması lazım. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki bizim o taahhütnameyi aldığımız dönem Sayın Cevdet Erdöl’le konuşmuştunuz. (Yayınladığımız 14 Temmuz 2014 tarihli makaleyi kastediyor.)Çünkü bu alan ikinci defa ihaleye çıkmadan uzatıldı. İhale şartnamesinde her sene 500 kişi çalıştırılacağı taahhüdü var. Şu anda o da yine geçti. Yani şu anda mahkemeye verilse bozulabilecek durumda. Ancak Trabzon’da iktidarı ve muhalefeti de dâhil bu konuları basının dışında dile getiren yok. Dolayısıyla şimdi Cumhurbaşkanı’mıza bir konu söylendiğinde çözümü için her istenilen yapılıyor. Ancak bu sorunları çözümleriyle kendisine aktarmadıktan sonra kendisinin nasıl haberi olacak? Bana göre bu durum bir trajedi ve Sayın Cumhurbaşkanı’na aktarılmalı.

Sayın Gürdoğan, şahsen siz o toplantıda Cumhurbaşkanı’na Sürmene ile ilgili atıl tutulan ve şehrin kaderiyle oynanan o 250 dönüm araziyi niçin söylemediniz?

Sayın Cumhurbaşkanı ihracat için 5 milyar dolar talep ettiği zaman bize bir şey sorulmadı, biz de terbiyemiz gereği bir söz söylemek olmaz diye düşündük. Ama ben şunu istiyorum: Siyasilerimizle bir toplantı yapalım ve Trabzon’a neler yapılması gerektiğini konuşalım. Trabzon’da “Yeni İpek Yolu” diye adlandırdığımız bir tren yolu projemiz var. Araklı’ya limanı var, Muratlı Kapısı var… Bu sorunları siyasetçilerimizle paylaşmamız lazım. Turizm konusuna saygı duyuyorum ama tarihsel sürecine baktığınız zaman Trabzon’un Karadeniz İpek Yolu’nun, Hazar’ın altından ve üstünden yolun merkezi olduğunu görürüz. Fakat bugün bu merkezlik kavramından uzaklaşıyoruz. Çin diye bir dev geliyor ve yanı başımızda Araklı’ya yapmak istiyor. Güney Kıbrıs’ta liman yapılıyor, biz ise duruyoruz. Türk Cumhuriyetlerine, İran’a gittiğiniz zaman Türk malı özellikle birinci sırada talep ediliyor. Talep var ama mal yok. Lojistik altyapı yetersizliğinden dolayı malı getiremiyoruz. Dolayısıyla Türkiye’nin çıkış yolunun en çok talep edilen Asya’daki özellikle Türk Cumhuriyetleri, Asya ülkeleri ile Orta Doğu ülkeleri olması gerektiğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner37