banner114

Terör konusunda milletimiz rahat olsun

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Büyükşehir Belediyesinde gerçekleştirilen bayramlaşma törenine katıldı. Kurban Bayramı dolayısıyla halk bayramlaşması Trabzon Büyükşehir Belediyesinde gerçekleştirildi. Yoğun katılımın yaşandığı bayramlaşma töreninde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar ve Salih Cora, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi,  CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, MHP Trabzon İl Başkan Yardımcısı Kerim Eroğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç,  askeri ve mülki erkân, kamu kurumları ve STK’ların temsilcileri ile iş, sanat ve spor dünyasından çok sayıda isim hazır bulundu. Trabzon halkının yoğun katılım sağladığı bayramlaşma töreni izdihama varan kalabalıkla gerçekleşti.

Soylu, Trabzon Büyükşehir Belediyesinde düzenlenen bayramlaşma programının ardından basın mensuplarına ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin kendi kendine yetebilecek bir ülke olduğunu vurgulayan Soylu, şöyle devam etti: "Bunu başka rakamlarla anlatmaya da gerek yok. Yüksekova Kaymakamımız 9 ayda yaptıklarını anlattı. Altyapının yüzde 60’ı tamamlandı. Bu kolay bir iş değil, kanalizasyon, içme suyu… Hakkâri yıllardır susuz. Vali Yardımcımız Cüneyt Bey geldiği gün ‘Hakkâri’ye suyu getireceğim.' dedi ve şu anda yüzde 65’ine getirdi. Çok yakın bir zamanda yüzde 35’ini daha tamamlayacak. İlk kez karışın üzerindeki asfaltla, çocuk parklarıyla, spor salonları ve spor sahalarıyla karşılaşan bir yerden bahsediyoruz. Bu, şu demek: Demek ki bizim kendi kendimize yetebileceğimiz bir kaynağımız söz konusu ve bu kaynağı iyi kullanmak durumundayız, en önemli meselelerden bir tanesi budur."

TERÖRLE MÜCADELE EN ÜST DÜZEYDE DEVAM EDİYOR

Soylu, terörle mücadelenin en üst düzeyde devam ettiğini anlatarak şunları kaydetti:

"İki gün önce yaklaşık 9 terörist etkisiz hâle getirilmişti, dün Tunceli’de 5 terörist, aynı yerde yine üç terörist daha yani 8 terörist etkisiz hâle getirildi. Arkadaşlarımız bayram-tatil demeden çalışıyor. Hattâ bir şey daha yaptık, bu dönem jandarmada tayin dönemidir, görevini alan hiç mehil müddeti kullanmadan ertesi gün görevine başladı. Çünkü terörle mücadelede bunu erteleyebilmek, 'Durun, biz bu mehil müddetimizi kullanalım, biraz tatil yapalım, oradan oraya geçelim.' diye bir anlayış söz konusu değildir. Büyük bir fedakârlıkla oradaki arkadaşlarımız görevlerini yapmaktadırlar. Bizi sevindiren şudur: Moralleri en üst düzeydedir. Bu konuda vatandaşın da moralleri en üst düzeyde. Bu, oradaki bütün caddelerden, sokaklardan terör örgütünün 40 yıldır oluşturduğu kalıntıların tamamen silindiği anlamına gelmez. Kimse kimseyi de yanıltmasın. Bizim yapmamız gereken çok iş var. Özellikle güvenlik kuvvetlerimizin dışında yapılması gereken çok işler var. Bunda herkesin görev ve sorumluluğu var."

GÖNÜL BAĞI İÇİN "BİZİM ANADOLU" PROJESİ

Eğitim konusunda yaşanan sıkıntılara değinen Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

"Örneğin dün Aktütün’de bahsettiler, burada biz taşımalı öğretim yapabiliyoruz ama Güneydoğu’da taşımalı öğretim yapmalı mıyız, yapmamalı mıyız? Bunun tartışılması lazım. Baba orada bir şey söylüyor, diyor ki: 'Ben kızımı 10-20 kilometre öteye göndermem.' Güvenlik açısından göndermiyor ama ‘Okul burada olsa ben kızımı okuturum.’ diyor. Bazen şablonları memleketin her tarafına koymalı mıyız, koymamalı mıyız bunu tartışmak gerekir. Biz orada özellikle kız çocuklarımızın okumasını, çocuklarımızın tamamen okumasını, onların hedefleriyle buluşmasını sağlayabilecek anlayıştayız."

TRABZON’A TEŞEKKÜR ETTİ

Soylu, Trabzon'da bu konuda büyük bir duyarlılığın söz konusu olduğunu belirterek, "Trabzon ile Güneydoğu arasında çok güzel bir gönül bağı kuruldu. Sadece sivil toplum örgütleri üzerinden oluşan gelişmeler değil, burada Kur’an kursu hocalarımız da dâhil Doğu ve Güneydoğu ile ilişkilerini en üst düzeyde kurarak götürüyorlar. Biz burada bazı Kur'an kurslarımızı ziyaret ettiğimizde Güneydoğu'dan çok çocuğumuzu görüyoruz ve ailelerle öyle güzel ilişkiler kurmuşlar ki… Bu muhabbeti her alanda takip etmeliyiz ve esas itibarıyla devam ettirmeliyiz." dedi.

"Sevindirici bir şey daha var: Eskiden çocukların eline taş verip taş attırırlardı, şimdi böyle bir tablo söz konusu değil." ifadesini kullanan Soylu, sözlerine şöyle devam etti: "Bunu daha iyi bir şekilde hep beraber iyi bir noktaya getirmek zorundayız. Şimdi 81 vilayetimizde 'Bizim Anadolu' diye bir proje başlattık. Valilerimizin koordinasyonunda yürüyecek. İlk etapta lise ve altı 50 bin çocuğumuzu kendi vilayetlerine getirecekler, 4-5 gün buraların güzelliklerini gösterecekler, misafir edecekler, ondan sonra bu projenin ikinci aşamasını gerçekleştireceğiz. Buna ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Özellikle dün Hakkâri’de Vali Bey’le beraber havadan ufak bir tur attık. 'Şuraya tenis kortu, şuraya basketbol sahası, şuraya spor salonu gerçekleştirilecek.' Bunu orada yıllardır, 'Güneydoğu'ya yatırım gelmiyor.' diyen ama aslında çok yatırım gelen, terör örgütünün böyle bir propagandayı, propaganda diliyle sürekli olarak kullanmaya çalıştığı anlayıştan başka bir noktaya taşıyacağız."

NEREDE O İNSAN HAKKI SAVUNUCULARI

"Bir itirazım var." diyen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üzüldüğümü ve incindiğimi ifade etmek istiyorum. İncindiğim nokta şurası: Maalesef Türkiye’de temel insan hak ve hürriyetleri konusunda özellikle terör örgütlerinin sesi bizden çok daha fazla çıkıyor. Ben bu konuda bazen çok yalnız kaldığımızı da düşünüyorum. İmece yapan yani yapılan yolun arklarını açabilmek için ki burada da yapılır bu iş, üç işçi orada çalışırken demek ki terör örgütü mensupları oradan bir yerden bir yere intikal etmeye çalışırken bunları görüyorlar, silahsız adamları orada infaz ediyorlar. Bir tane insan hakları savunucusu bu konuya ses çıkartmıyor. Necmettin öğretmenden tutun Aybüke kızımıza kadar, buradaki Eren kardeşimize kadar… Ben kimlerin bazı olaylarda ses çıkarttıklarını, kimlerin de sessizliğe yattığını hem sosyal medya üzerinden hem de diğer iletişim kanalları üzerinden takip ettiğim için çok rahat bir şekilde fotoğrafı görebiliyorum."

Soylu, bu konuda oyuna gelmemek gerektiğini vurgulayarak, "Geçen günlerde Hakkâri’de Altunsu diye bir yer var. Altunsu ve İncesu, terör örgütünün yıllardan beri üs olarak kullanmak istediği yerdir, biz bunu biliyoruz. Aynı Mardin’deki yerler gibi, aynen şimdi bayramdan sonra operasyon yapacağımız başka bir yer gibi yani onlar çeşitli alanlara konuşlanırlar, oradaki masum vatandaşın üzerinden tehditle beraber bir lojistik imkânı sağlamaya çalışırlar. Bizim görevimiz bunu bertaraf edebilmektir. Orada eksiğimiz varsa biz o eksiğimizi yerine getiriyoruz zaten." diye konuştu.

Bakan Soylu, şöyle devam etti: "Biliniz ki terörle mücadele konusunda demokrasi ve hukuk kurallarından bugüne kadar hiç ayrılmadık. Havadan insansız hava araçlarıyla beraber çok terörist görüyoruz. Kısıtlarımız vardır, biz bu kısıtların dışında kesinlikle hamle ortaya koymayız yani özellikle terörist olarak nitelendirmediğimiz veya vatandaşı bir şekilde teröristle yan yana gördüğümüz hiçbir noktada bir müdahale bugüne kadar ortaya koymadık. Teröristle vatandaşı ayırarak, esas terörizmle mücadelemizi ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu konuda güvenlik kuvvetlerimiz çok dikkatli davranmaktadırlar.”

PYD’YE VERİLEN FÜZELERİN HESABI SORULACAK

Soylu, "Biz terörle mücadele ederken, ‘Ben PYD’ye destek veriyorum.’ diyen bizim müttefiklerimiz çok net. Bu sabah gelen istihbaratlarda hoş işler yok." ifadesini kullanarak şunları kaydetti: "Yine müttefiklerimiz vasıtasıyla, özellikle uzaktan atılan Türkiye’nin içerisine sızdırılmaya çalışılan bu dönemde ele geçirip kamuoyuyla paylaştığımız füzeler meselesi esas itibarıyla bizim müttefiklerimiz konusunda onlara soracağımız, onların da kendilerini sorgulayacağı hadiselerdir. Amerika, PYD’ye ‘Ben destek veriyorum.’ diyerek esas itibarıyla Türkiye içerisindeki PKK’ya silah, mühimmat desteğini bilerek bilmeyerek, isteyerek istemeyerek ama Türkiye'ye geliyor. Yakaladıklarımızın birçoğunda orada kullanılan bu menşeler söz konusudur peşinde olduklarımızın, istihbarat edindiklerimizin. Biz müttefiklerimizle ilgili sorumluluğunu yerine getiren bir milletiz, devletiz ve bugüne kadar bu konuda Türkiye özellikle müttefiklerine karşı ikircikli bir davranış içerisinde olmamıştır, olamaz ve olmayacaktır da ama müttefiklerimizin bize karşı ikircikli bir davranış içerisinde olmaları, başka bir gündemle hareket etmeleri elbette ki bizleri de bu konuda kendi adımıza daha yüksek tedbir almamızı gerektirecektir. Bu bizim en doğal hakkımızdır. Onun için daha dikkatli olacağımız bir döneme gidiyoruz."

Soylu, terör konusunda milletin rahat olmasını isteyerek, "Özellikle insansız hava araçlarıyla gerçekleştirdiğimiz devriye, terör örgütünün topyekûn dolaşmasına ciddi bir şekilde engel teşkil etmektedir. İkili, üçlü, dörtlü gruplara ayrıldılar. Bizde sahaya iyi bir şekilde yayıldık. Özellikle eylül, ekim ve kasım aylarında çok daha yüksek derecede terörle mücadeleyi vatandaşımız bizden beklesin. Bunun karşılığında onlar da birtakım eylemler yapmaya çalışacaklardır bu da açık ve net. Bunun için kendi içlerindeki değerlendirmeleri de takip ediyoruz." diye konuştu.

Polis, jandarma, korucu tüm güvenlik birimlerinin topyekûn bu mücadeleyi gerçekleştirdiğini ifade eden Soylu, "Bundan sonra iki perspektifimiz var, biri kışa kalan dönem, bir de kışın yapacağımız dönem. Bu kış da aynen geçen seneki gibi hiç yerimizde durmayacağız, bu kadar açık ve net. Bu kış tamamen operasyonlarda olacağız." dedi.

Aydın GELLECİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108