banner114

TEDES geri geliyor

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, suistimal edildiği ve amacından saptırıldığı gerekçesiyle geçen yıl kaldırılan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nin (TEDES) tekrar geri döndüğünü, uygulamanın, sistemini yeni usul ve esaslara göre yenileyen İstanbul ve Konya'da gelecek hafta faaliyete geçeceğini söyledi. Ilıcalı, "Sistem için hâlihazırda başvuran belediye sayısı ise 130." dedi. Sisteme başvuranlardan biri de Trabzon Büyükşehir Belediyesi. Büyükşehir Belediyesi, Maraş Caddesi’ndeki trafik akışını normale çevirmek için sistem kapsamında EDS kuracak. Ilıcalı, Ay Intertraffic İstanbul Fuarı'nda yaptığı açıklamada, Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nin (TEDES) trafik kazalarını ve dolayısıyla can kaybını önlemek için Türkiye'nin farklı illerinde uygulanmaya başlandığını anımsattı. Ilıcalı, şehir içinde trafiğin düzenlenmesi, mal ve can kaybının önlenmesi, hız ve ışık ihlalinin önüne geçilmesi gibi amaçlarla kurulan TEDES'te kesilen cezaların yüzde 70'inin Hazine'ye, yüzde 30'unun ise belediyelere gittiğini hatırlattı. Getirilen düzenleme ile belediyelerin yüzde 30 pay almasının onların isteğini artırdığını dile getiren Ilıcalı, bu sayede sistemin hızla yayıldığını anlattı.

BAZI BELEDİYELER SİSTEMİ GELİR KAPISINA DÖNÜŞTÜRDÜ

Ilıcalı, "Ancak sonra bu işi suistimal edenler oldu. Bilerek veya bilmeyerek bazı belediyeler ve sistemi kuran şirketler bunu bir gelir kapısına dönüştürdü. İş amacından çıktı. Sonra hepimiz anormal ve haksız cezaların kesildiğini gördük." diye konuştu. Özellikle Ordu'da kesilen anormal cezalar sonrası vatandaşlardan tepki alındığını ifade eden Ilıcalı, sonrasında İçişleri Bakanlığının harekete geçtiğini ve TEDES'i kaldırdığını söyledi. Ilıcalı, TEDES üzerinden âdeta tuzak kurarak vatandaşın gelir kapısına dönüştürülmesine İçişleri Bakanlığının müsaade etmediğinin altını çizdi. Ilıcalı, TEDES'in kaldırılmasının çare olmadığının görülmesi üzerine ilgili tarafların bir araya geldiğini belirterek, sistemin nasıl olması gerektiğine dair usul ve esasları belirleyen yeni mevzuat oluşturulduğunu söyledi. Eksiklerin ve yapılması gerekenlerin ne olduğunun belirlenmesinden sonra bunun belediyelere de iletildiğini anlatan Ilıcalı, şöyle devam etti: "Yeni usul ve şartlara göre düzenleme yapanlar sistemi tekrar uygulamaya alabilecek. Bunun esas amacı can kaybını azaltmak. İnsanlarımız trafikte hayatlarını kaybetmesin. Bunun içine ticareti koyduğun zamanda işte bu kadar önemli sistemleri durdurup tekrar yeni düzenlemeler yapmak durumunda kalıyoruz. Yeni düzenlemelerle beraber TEDES tekrar devreye girecek. Bizim bunu elle, trafik polisi ile yapmamız mümkün değil."

İSTANBUL VE KONYA'DA BAŞLIYOR, 130 BELEDİYE BAŞVURDU

Elektronik denetleme sistemini, kaldırılmadan önce 19 belediyenin uygulamaya aldığını anımsatan Ilıcalı, emniyet yetkililerinde aldığı bilgiye göre TEDES'i yeni usul ve mevzuatlara göre yenileyen İstanbul ve Konya'da uygulamanın gelecek hafta başlayacağını söyledi. Ilıcalı, TEDES için hâlihazırda başvuran belediye sayısının ise 130 olduğunu kaydederek, Intertraffic İstanbul Fuarı'nda düzenlenen bir panelde çok sayıda büyükşehrin ulaşım yetkilisiyle bir araya geldiğini ve sistemi kendilerine anlattığını sözlerine ekledi.  

MARAŞ CADDESİ’NDE PARK EDENE CEZA GELECEK

Sistem için sırada bekleyen belediyelerden biri de Trabzon Büyükşehir Belediyesi. Özellikle sahil yolunda ve Maraş Caddesi’nde araçların uygunsuz yerlere park etmesinden dolayı bölgede trafik bir hayli sıkışırken bu durumun önüne geçilmek için sahil yolundan Maraş Caddesi’ne kadar şehrin bazı bölümlerine Elektronik Denetim Sistemi (EDS) kurulacaktı. Ancak TEDES'in kaldırılması sonrasında bu sistemin kurulması gecikmişti. Şimdi TEDES'in yeniden faaliyete geçecek olmasından yararlanılarak Trabzon'da da EDS sistemi devreye girecek. Bu kapsamda nerelere koyulacağı daha önceden netleştirilirken özellikle trafiğin yoğun olduğu Maraş Caddesi’nde artık parklar yaşanmayacak. Maraş Caddesi’nde uygunsuz park eden veya kendilerine belirli sayıda depolama imkânı verilen dolmuşlar bu rakamı aşmaları durumunda ceza yiyecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmail 3 yıl önce

Gözünüzü milletin cebine dikdiniz.sn.içişleri bakanımızda sizi durdurmadığına göre sizi ilahi adalete havale ediyoruz.

banner108