banner114

Tartışmaya Haziran da katıldı

Trabzon’un Beşikdüzü İlçe Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu’nun ilçeyi dışa açması ve özellikle Arap yatırımcıları ilçeye çağırması, içine kapanmayı savunan Beşikdüzü’ndeki bir kesimin yanı sıra Haziran Hareketi’ni de rahatsız etti. Karadeniz Bölgesi’nde köy enstitülerinin merkezi olarak bilinen Beşikdüzü’ne ayrı bir mana yükleyen Haziran Hareketi, bu dönüşüme tepki için basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Beşikdüzü’nün dışa açılması eleştirilerek içerideki tepkilere destek verildi. “Beşikdüzü Haziran Hareketi” grubu, Şehit Kahraman Dilli Parkı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirerek ilçede halkın yaşam alanlarının yerel ya da uluslararası şirketlere devredilip rant elde edildiğini iddia etti. Basın açıklamasını Beşikdüzü Haziran Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Gürsoy yaptı. Gürsoy, “Beşikdüzü ilçemizde TOKİ binalarının yapımı başlamıştır. Beşikdüzü ilçemizin düzü yok olacak, Beşikdağı eteğinde denizi görmenin ortadan kalktığı bir beton yığını hâline gelecektir.” dedi.

BELEDİYECİLİĞİN YERİNİ RANT ELDE ETME YARIŞI ALDI

Gürsoy, “Belediyecilik; hükûmetlerin vesayeti altında olup iktidarlarını sürdürmek için gerekli politikaların, yerel kurumu konumuna dönüştürülmüştür.  Bu çerçevede AKP iktidarı; halka hizmet etmeyi, halkı yönetime katmayı hedefleyen sosyal belediyecilik anlayışından tamamen uzaklaşmıştır. Bu anlayışın yerini, halka ait olan ya da halka kazandırılması gereken yaşam alanlarını oluşturma yerine, buraları yerel ya da uluslararası şirketlere devrederek rant elde etme anlayışı almıştır.” diye konuştu.

BEŞİKDÜZÜ SAHİLİ, ARAP ŞİRKETLERİNE DEVREDİLDİ

Beşikdüzü Belediyesinin halkın yaşam alanlarını bireysel çıkar gruplarına devrettiğini iddia eden Gürsoy, “Beşikdüzü sahilini, onlarca kat yüksekliğinde turizm otellerinin yapılmasını içeren projelerle Arap şirketlerine devretmiştir. Ayrıca Beşikdüzü ilçemizin merkezine tüm Türkiye’de örneklerini gördüğümüz TOKİ binalarının yapımını başlatmıştır. Bu durumda Beşikdüzü ilçemizin düzü yok olacak, Beşikdağı eteğinde denizi görmenin ortadan kalktığı bir beton yığını hâline gelecektir.” şeklinde konuştu. Gürsoy, “Belediyecilik; halkın yönetim ve karar alma süreçlerine katılmasını gerektirirken Beşikdüzü’nde bırakınız bunun sağlanmasını, seçilmiş belediye meclis üyelerinin, alınan kararlardan ve uygulamalardan çoğu kez haberinin olmadığı bir süreç yaşanmaktadır.” diyerek Beşikdüzü Belediyesinden beklenenleri sıraladı.

DERE YATAKLARI ETRAFINDA YAPILAŞMAYA İZİN VERİLMEMELİ

Beşikdüzü Haziran Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Gürsoy, “Beşikdüzü Belediyesi, halkın ihtiyaçlarının tespit edildiği toplantılar düzenlemeli, belediye harcamalarının nerelere yapılacağı bu toplantılarda planlanmalıdır. İlçemiz özellikle sel felaketi riskiyle karşı karşıyadır. Dere yatakları etrafında yapılaşmaya izin verilmemeli, ıslah adı altında dere yatakları daraltılmamalıdır. Geçmişte yapılan sahil yolu uygulamasında olduğu gibi yeni dolgu alanları oluşturulmamalı,  muhtemel sel felaketlerinin yaşanmaması için Beşikdüzü sahiline yeni setler oluşturacak uygulamalardan kaçınılmalıdır.” dedi.

HAZİNE ARAZİLERİ RANT PROJELERİNE DÖNÜŞTÜ

Doğal afet durumlarında halkın toplanabileceği alanlar oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Gürsoy, “TOKİ aracılıyla yürütülen ve halkın ihtiyaçlarını esas almayan, hazine arazilerini rant projelerine dönüştürme uygulamalarına son verilmelidir. Bu önerilerimizin gerçekleşmesi için önümüzdeki yerel seçimlerde belediye başkanı adayının belirlenmesinde ön seçim yöntemi benimsenmelidir. Bizzat halkın belirlediği adaylar, siyasî partiler tarafından başkan adayı olarak gösterilmelidir.” diyerek konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Filiz YILDIRIM

Anahtar Kelimeler:
Beşikdüzü
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108