banner114

Tabip Odası Hastaneye itirazını sürdürüyor

Trabzon Tabip Odası

Karşıtlığını Sürdürüyor

TRABZON Şehir Hastanesinin yeri ve ihalesi konusunda mesafe katetmişken ve hastanenin 2017 yılında ihalesi beklenirken Tabip Odası ideolojik karşıtlığını sempozyumla sürdürdü. Şehir hastaneleri karşıtı olarak bilinen bilim adamlarını Trabzon’a getiren Tabip Odası, Şehir Hastanesinin kente ve topluma  fayda sağlamayacağını iddia etti.

Hizmete Giren Hastanelerden

Hiçbir Örnek Vermediler

 TTB Merkez Konsey Başkanı Beyazıt İlhan 18 Şehir Hastanesi için toplam 10 milyar dolar yatırım bedeli koyulduğunu ve 25 yılda devletin 18 hastane için 30 milyar dolar kira ödeyeceğini söyledi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Kayıhan Pala ise daha çok şirketlerin kazanacağını iddia etti. Pala, Trabzon Şehir Hastanesinin maliyetinin 2 milyar lira olacağını, 25 yılda 23.4 milyar kira ödeneceğini iddia etti. 

Sempozyumda Akademisyenler

Birbirleriyle Çeliştiler

PALA’NIN açıklaması İlhan’ın açıklamasıyla çelişti. 18 hastanenin belirlenen kirası 25 milyarken Pala’nın yalnızca Trabzon için 23.4 milyar kira biçmesi maniplasyonun boyutunu gösterdi. Aynı sempozyumda konuşan Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu ise ideolojik beklentiye cevap vermeyerek Trabzon’da Şehir Hastanesi için en uygun yerin Akyazı olduğunu söyledi.

Şehir Hastanesi’ne her fırsatta karşı olduğunu ifade eden Trabzon Tabip Odası, itirazını “Şehir Hastanesi Sempozyumu” düzenleyerek sürdürdü. Usta Park Hotelde gerçekleştirilen sempozyuma Trabzon Tabip Odası Başkanı Ahmet Rıza Güner, Mimarlar Odası Trabzon Şube Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, TTB Merkez Konsey Başkanı Bayazıt İlhan, Uludağ Üniversitesi Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı Görevlisi Kayıhan Pala, New York Üniversitesi Konuk Öğretim Üyesi Sabri Öncü ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Sempozyumda “Trabzon’da şehir hastanesi olmalı mı, şehir hastanelerinin ülke ekonomisine etkisi nedir, şehir hastanelerinin genel sağlığa etkisi nedir, Trabzon’un şehir hastanesine gerçekten ihtiyacı var mı, yapılan hastane şehir hastanesi mi olmalı yoksa nitelikli kaliteli bir devlet hastanesi mi olmalı?” başlıkları ele alındı.

TTB Merkez Konsey Başkanı Bayazıt İlhan, Kalkınma Bakanlığının açıklamış olduğu rapora göre,18 projenin yürürlüğe koyulduğunu, 10 milyar dolar yatırım bedeli olduğunu ve 25 yılda toplam 30 Milyar dolar kira verileceğini belirtti.

HEM “YETERİNCE BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİZ” DEDİ HEM “DEVLET HASTANELERİ KAPANACAK” DEDİ

Halk Sağlığı Anabilim Dalı Görevlisi Kayıhan Pala, niteliğin değil niceliğin konuşulduğunu belirtti. Kamu Hastanesi ile özel hastane arasındaki farka değinen Pala, “Kamu hastanesi mi özel hastane mi tartışılan en çok bu. Özel para kazanmak, kamu hizmet etmek ister. Biz mevcut hastane açmıyoruz, devlet hastanelerini kapatıp, şehir hastanelerine transfer ediyoruz. Devlet hastaneleri Şehir Hastanelerine 25 yıl kira ödeyecek. Sağlık Bakanlığı Trabzon Şehir Hastanesi maliyetini 2 milyar olarak açıkladı. Fakat 25 yılda toplam ödenecek para 23,4 milyar TL para ödenecektir. Şehir hastanesi ek yatak sağlamayacak. Ne fiziksel ne ekonomik açıdan insanların erişe bilirliklerini arttıracak bir proje değildir bu şehir hastaneleri. Şehir hastaneleri yapılırken şeffaflık yok. Çünkü bilgi edinemiyorsunuz. Yurttaşların erişim ve ulaşım sorunları var. Sağlık alanında Kamu Özel Ortaklığı uygun bir finansman değil, Sağlık Bakanlığı bu yöntemden hemen vazgeçmeli.” dedi.

EN UYGUN YER AKYAZI

Mimarlar Odası Trabzon Şube Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, hastane projeleri yapılırken verilen spontane kararların daha sonra sorunlar yaşanmasına neden olduğunu belirtti. Ustaömeroğlu, “Kent sorunlarında yaşanan sorunların nedeni hastane yapılırken spontane karar alınmasıdır” dedi. Hastanelerde yaşanan otopark sorunlarına değinen Ustaömeroğlu, hastaların hastaneye yetişirken hayatlarını kaybettiğini belirtti. Ustaömeroğlu “Trabzon’da çok büyük trafik karmaşası, trafik terörü var. Hastanelerin genel de trafik sorunu var, Kanuni Araştırma Hastanesi bu konu da tam bir roman. Hastanenin konumu tam bir cinayettir. Bu hastane devlet hastanesi olmasına rağmen resmi açılışı konumundan dolayı yapılmamıştır. Hastane var ama hastaneye yol yapma çabası var.” dedi.

NUMUNE HASTANESİ KAPANMASIN MI?

Numune Hastanesinin şehir hastanesine kurban edilmemesi gerektiğini belirten Ustaömeroğlu, fakat bu durumda başka bir çaresinin olmadığını kaydetti. Ustaömeroğlu “Şehir hastaneleri konusunda Mimarlar Odasının resmi bir görüşü açıklaması yok. Mimari, ulaşım bunlar çok önemli konular. Mimarlar Akyazı’nın doldurulmasına geçmişte karşı çıktılar. Maalesef hukuk itirazı kabul etmedi. Verilenlerden yola çıkarsak Akyazı belirlenen şartlarda en uygun yer. Ama tekrar ediyorum Mimarlar Odası olarak resmi bir açıklamamız yok.” İfadelerini kullandı

TÜRKİYE HER GEÇEN DÖNEM SAĞLIKTA MESAFE ALIRKEN “ÖNÜMÜZDEKİ 5-10 YIL İÇERİSİNDE SIKINTI YAŞANACAK” İDDİASI…

Diğer ülkelerde yaşanan sıkıntıların 5-10 içinde Türkiye’de de yaşanacağını iddia eden New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Sabri Öncü, “Şehir hastaneleri yapımında, yöneticiler bilerek isteyerek çalışmayacağı bilinen bu işleri yapıyor ya da gerçekten çok bilgisizler, başlarına ne geleceğini bilmiyorlar. Ne olursa olsun bundan zarar görecek olan ülkenin vatandaşları oluyor. Diğer ülkelerde olduğu gibi önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde benzeri sıkıntılar şehir hastaneleri yüzünden bu memlekette insanların başına gelecek.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108