Stratejiyi TTSO çizdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Trabzon ve Rize’ye çeşitli ziyaret programları düzenlemiş ve Trabzon ziyaretinin en önemli ayağı olarak da Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasındaki programı gösterilmişti.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin sıradan bir program olmadığını ve geçmiş dönemlerde de bu tür programların gerçekleştirildiğini belirterek, “Bugüne kadar hemen her konuda şehir adına proje hazırladık. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın karşısına hiçbir zaman genel konularla çıkmadık. Sayın Cumhurbaşkanı’mız projeci olduğu için de bizim hazırladığımız projeleri duymaktan büyük keyif alıyor. Bu bakımdan da sürekli Odamızı ziyaret ediyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı’ndan talep edilen yatırımlara karşılık şehirden talepleri konusunda da konuşan Başkan Hacısalihoğlu, “Şehrimize yapılacak olan yatırımların karşılığında bizden talep ettiği konuları rahatlıkla yerine getirebileceğimizi düşünüyoruz.” diye konuştu.

Sayın Hacısalihoğlu, Sayın Cumhurbaşkanı, kendisinden daha önce başbakanlığı döneminde almış olduğunuz “Trabzon’un önemli mega projeleri” taahhütlerinden sonra tekrar Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. Ve siz de Trabzon’un beklentilerini yeniden gündeme getirdiniz. Kendileri de size biri ihracat, biri vergi, diğeri de istihdamda olmak üzere üç şart koşar gibi bir yaklaşım sergiledi. Sayın Başkan, sizden Cumhurbaşkanı’nın Trabzon ziyaretini biraz da Beşikdüzü Teleferik Projesi’ni de önemseyerek bir değerlendirme alabilir miyiz?

Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanı’mızla hem talebimiz hem de teşekkür esaslı bir konuşmamız oldu. Ve bu vesile ile de Sayın Cumhurbaşkanı’mız Odamıza bilerek geldi. Tesadüfi bir geliş olmadığını biz biliyoruz. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanı, 2014 yılının Kasım-Aralık aylarında Trabzon’a gelip Odamızı ziyaret ettiğinde biz kendilerinden Endüstri Bölgesi ve Yatırım Adası’nı talep etmiş, onunla ilgili projemizi sunmuştuk. Sayın Cumhurbaşkanı, 6 bakanla birlikte yine Odamıza ani bir ziyaret gerçekleştirdi ama biz her zaman buna hazırdık, o zaman da hazırdık. Biz kendilerine projemizi sunduğumuzda, o zamanki bakanlarımızdan bazıları bunun yasal olmadığını söylediler. Fakat Sayın Cumhurbaşkanı’mız, “Bu kanunları yapan biziz, siz talepleri toplamaya devam edin. Bu uygun bir proje, siz çalışmalarınızı sürdürün.” dedi. Biz de o gün bu gündür çalışmalarımızı çok geniş ve kapsamlı bir şekilde yürüttük. En son kanun düzenlemesini Sayın Cumhurbaşkanı’mız onayladıktan sonra biz, “Bu iş tamam.” dedik. Ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın Trabzon’a gelmesiyle de biz özellikle teşekkürümüzü yapmak istedik. Tabii bu zaman içerisinde teşekkürün dışında da geleceğe dönük yatırım programına alınmasını istediğimiz konuları kendisinden talep ettik. Cumhurbaşkanı’mız gelirken bir taraftan da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı bir konu olduğu için Sayın İçişleri Bakan’ımız Süleyman Soylu’nun destekleriyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’mız da Trabzon’a geldi. Kendisi bu konuyu çok iyi biliyor. Çünkü kendileriyle daha önce defaten görüşmelerimiz oldu. Ve aynı zamanda kanun çıkar çıkmaz bizler Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile geleceğe dönük planları oturtmak için teknik kadro ile uzun görüşmeler yaptık. Bir taraftan da yönetmeliklerin hazırlandığını ve kısa zamanda tamamlanacağını biliyoruz. Bu konuda da görüşlerimiz oldu. Burada bakanlığın yapacağı konular var. Ticaret ve Sanayi Odasının da yapacağı konular var. Biz bunlarda anlaştıktan sonra çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sayın Bakan’ımız Trabzon’a gelmeden önce ortada “Bu konu nasıl yürüyecek? Bunu kamu mu özel sektör mü yapacak?” şeklinde iki alternatif vardı. Sayın Bakan’ımız Trabzon’a gelirken kararlı geldi. “Bunun dolgusunu biz yapacağız.” dedi. Yönetici şirket, dolguya kadar hazırlık safhası, dolgu süresince konunun takibi ve detayı, ondan sonda da işletilmesi ve şirketin kurulmasını bizden talep etti. Biz de bu doğrultuda (Dolgusunu kamu yapacak) bize düşen görev projelendirme, fizibilite raporları, talep toplama ve bu doğrultuda çalışmalarımız devam edecek. Ve dolgu işlemi biter bitmez tahsislere geçeceğiz.

Ticaret ve Sanayi Odası, verileri ve talepleri toplayarak bakanlığı yönlendirecek ve bakanlık da buna göre dolduracak öyle mi?

Bütün dolgu aşamasında da şu aşamada da proje aşamasında da bunun daha ne kadar geniş olabilir doğrultusunda bütün projeleri çıkartıp bakanlığa sunacağız, ona göre de kararı bakanlık verecek. Dolguyu artırabiliriz de.

Dolguyu ne kadar düşünüyorsunuz?

Şu anda 1800 dönüm olarak düşünmüştük. Şimdi bakanımız bize 2 bin 500 dönüm dedi, artırılabilirse daha da artırabiliriz. Biz bu arada bunu düşünüp de öncelikle deniz derinliklerine bakarak çevreci bir proje olması hasebiyle ona göre projelendirilmesi doğrultusunda hareket ediyoruz. Ve bu şekilde de hareket edeceğiz. Çünkü çevre bizim için çok önemli.

Sayın Başkan, talepleri toplarken daha çok dışarıdan mı yatırımcı düşünüyorsunuz?

Bakanlığımızın ve özellikle de Ekonomi Bakanlığımızın özel proje destek kapsamı var. O kapsamda da yapılması gereken sektörler belirlenmiş. Ve TÜBİTAK projelerinde de bunlar belirlenmiş. Nedir bunlar? Bakanlık, orta ve yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesine yönelik alan olmasını istiyor. Ve bu çok doğru. Yatırım destekleri de bu doğrultuda.

O kadar yatırımcı bulabilecek misiniz? Bu konuda endişeniz var mı?

Yatırımcı bulma konusunda hiçbir endişemiz yok. Belirlenen o sektörler doğrultusunda bir taraftan yatırımcı bulurken bir taraftan da dolgu bittikten sonra Bakanlar Kurulu kararıyla yatırım teşvik kapsamına alınacak. O da özel teşvik kapsamına alınınca burada her şey çok daha teşvik edici ve kolay olacak. Bunlara baktığımız zaman bunların yapılması konusunda en ufak bir şüphemiz ve korkumuz yok. Çok da hızlı olacağını biliyoruz. Çünkü bizim bu konudaki görüşmelerimiz başladı ve devam ediyor.

Sayın Başkan, siz bilinçli girdiğiniz her işte sonuç alıcı adımlar atıyorsunuz. Yatırım adasının dolgusu muhtemelen ne zaman biter? En azından dolgu biter ve ne zaman hayata geçer dersek tarih verebilir misiniz?

Biz şimdi şöyle diyoruz: 2018 Yılı Yatırım Programı’na alındığı takdirde 2 yılda bunun dolgusu tamamlanır. 2 yılda dolgusu tamamlanırken biz de bir taraftan buradaki yatırımcıları bitirmiş olacağız. Dolayısıyla bittikten sonra hemen tahsisi yapılıp burası yatırıma geçecek durumda olacak. Yani zaman sürecini böyle görüyoruz. Eğer bakanlıktan yatırım konusunda herhangi bir değişiklik olmazsa...

Yani dolguyla birlikte yatırımcı hemen alacak öyle mi?

Tabii tabii... Dolgu süresince biz yatırımcıyı da hazırlamış olacağız.

Bir liman da var orada...

Ona “Nasıl olsun?” diye Cumhurbaşkanı’mız karar verecek. Onun görüşleri de çok önemli. Çünkü bölgeye bakış açısına göre diğer projelerle uyumlu olması gerekiyor. O konu işin detayında çözülecek.

Ama daha önceki görüşmelerde limanı bizzat Sayın Cumhurbaşkanı istemişti...

Kesinlikle. Sayın Cumhurbaşkanı, “Bunun önüne limanı koyun.” demişti. Çünkü oradaki imalatların girdisi, çıktısı ve uluslararası çalışmalar açısından firmaların talebi olacaktır orada. O bakımdan önemli.

Sayın Cumhurbaşkanı sanki Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasına uğramaktan keyif alıyor. Sanki Trabzon’un sorunları ya da oraya gelip proje bağlamında “Ne oluyor?” diye görmek istiyor. Bu, TTSO’ya verdiği önemi ortaya koyan bir yaklaşım mı size göre?

Biz de öyle görüyoruz. TTSO’ya hakikaten ayrı bir önem veriyor. Üretime önem veriyor. Çünkü bugüne kadar hemen hemen her konuda biz proje hazırladık. Hiçbir zaman genel sohbetlerle Cumhurbaşkanı’mızın karşısına çıkmadık. Geçmişte de öyleydi. Geçen zaman içerisinde TTSO sürekli proje hazırlıyor ve yine projeler hazırlıyor. Çünkü Cumhurbaşkanı’mız projeci olduğu için bu tür projeleri duymaktan büyük bir keyif aldığını görüyoruz. Bu bakımdan da sürekli bizleri ziyaret ederek bu konuda keyif aldığını düşünüyoruz ki bu toplantıda da biz sonuçta Cumhurbaşkanı’mızın Odadan ayrılırken ne kadar rahat ve keyifli ayrıldığını gördük. Bu da bizleri fazlasıyla memnun etti.

Sizin heyecanlı, istekli ve bir şeyler yapmaya çalıştığınızı gördükçe keyif alıyor...

Evet, biz de bu bakımdan Cumhurbaşkanı’mızın bizleri ziyaret etmesinden çok memnunuz.

Son olarak Cumhurbaşkanı’nın bir talebi var. Gelecekte ihracat 5 milyar doları bulur mu?

Bulur. Çünkü böyle bir yatırımla, bu rahatlıkla bulur. Ve biliyorsunuz Oda olarak biz her yıl Stratejik Planı geliştirerek devam ediyoruz. Daha önceki hedeflerimiz arasında bilindiği gibi ihracatın geliştirilmesi vardı. Biliyorsunuz Trabzon ihracatı 600-800 milyon dolarlardan giderken şimdi 1,3, 1,5 milyar dolarlara çıktı. Geleceğe dönük 5 milyar dolara çıkması mümkün. Bu yatırımlar yapıldığı takdirde bu çok kolay, zor bir şey değil. İstihdamın o seviyelere çıkması çok kolay. Çünkü yatırımla birlikte istihdam olacak, vergi artacak. Bu bakımdan biz kendimize güveniyoruz. Hiçbir sorun olmayacağını düşünüyoruz. Beklentilere ulaşıldığını düşünüyoruz.

Kafanızda 2023’te farklı bir Trabzon versiyonu mu var?

Kesinlikle... Gidişat onu gösteriyor. Trabzon çok daha farklı bir Trabzon olacak. Biz inanıyoruz ki bu yatırımlar yapılacaktır. Çünkü bütün projeler somut ve net. Hayali proje olmadı, olmayacaktır da...

Sayın Başkan teşekkür ediyoruz.

Ben teşekkür ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89