Şoför esnafı odamızdan utanır hâle geldi

günebakış’ın kongre sorunlarını cevaplandıran başkan adaylarından Hüseyin Turgut Aydın, şoför esnafının, hep kavgayla ve yolsuzluklarla konuşulan Şoförler Odası mensubu olduğunu söyleyemez hâle geldiğini ifade etti. Aydın, rakiplerini suçlamayı sürdürdü.

Sayın Hüseyin Turgut Aydın… Şoförler ve Otomobilciler Odasının hafta sonu seçimi var ve uzun süredir başladığınız seçim çalışmasının son haftasına girdiniz. Öncelikle genel bir değerlendirme alalım.

Şimdi genel değerlendirme şöyle: Üyelerimizin yüzde 98’ine hem telefonlarla hem mektup yazarak hem de basın üzerinden ve diğer internet üzerinden bütün iletişim yollarını kullanarak ulaşmaya çalıştık. Burada birçok üyemizi de ziyaret ederek birebir görüşme şansımız oldu. İyi intibalar, iyi niyetler, güzel yaklaşımlar gördük yani üyelerimizin Şoförler Odasında yaşanan olumsuzluklar, odanın sürekli tartışılması sürekli bu şekilde gündem olması insanlara artık gına getirmiştir. Bununla ilgili de üyelerimizin sağduyulu karar vereceğine inanıyorum. Bütün amacımız şoför esnafının iyi bir temsilciye ihtiyacı olduğunu ortaya koymaktır. 20-25 maddelik bir broşür hazırladık. Broşürün de bütün üyelerimize ulaşması için evlerine kadar ulaştırmaya çalıştık.

Görüştüğünüz şoför esnafı ne diyor? Sizin adaylığınıza nasıl yaklaşıyor?

Şoför esnafının bana yaklaşımı şöyle: Ben 30 senedir dolmuş camiasının içerisindeyim. Beni tanıyan arkadaşlarımız benim hep böyle bir mücadelenin içerisinde olduğumu biliyorlar, görüyorlar. Şu andaki davranışımın, yaklaşımımın haklı bir nedenden ortaya çıktığını anlıyorlar. Bu konuda bana destek vereceklerini açıkça ifade ediyorlar.

Size göre seçimi nasıl kazanacaksınız? Farklı bir arayla mı alacaksınız? Kazanacağınıza inanıyorsunuz da nasıl kazanacaksınız? Size göre nasıl bir seçim sonucu çıkar?

Ben şimdi şöyle diyorum: Burada benim karşımda 2 tane arkadaşım var, ikisi de 12 sene beraber görev yaptılar ve bir dünya olumsuzluklarla beraber anıldılar. Bazı insanlar onların yüzüne karşı onların baskısına dayanamayarak “Evet.” diyorlar ama ben onlarla birebir görüştüğüm zaman öyle olmadığını görüyorum. Ben kimseden oy istemedim. “Bana oy ver.” diye kimseye demedim. Bana söz ver gibisinden bir baskı da hiç öyle bir şeye de girmedim. Ben sadece insanlara ilk önce yapacağım işlerin listesini sunuyorum ondan sonra bugüne kadar yapılan eksikleri gündeme getiriyorum ve Trabzon Şoförler Odasının sürekli olumsuzluklarla ilgili anılmasıyla ilgili zaten ben lafı açmadan üyeler bunun şeysini ortaya koyuyor. Nedir bu? Mahkemeydi, hırsızlıktı, malıydı vs. Beraberdi, beraber yaptılar, beraber kapattılar açtılar gibisinden bu veryansını kendisi yaptı.

Yani şunu mu diyorsunuz: Üyelerimiz mahkemeler, yolsuzluklar, usulsüzlüklerin gölgesinde geçen seçim sürecinden çok rahatsız?

Çok rahatsız, haddinden fazla rahatsız... Arkadaşlarımız tanımadıklarımız veya yeni tanıştıkları yerlerde kendilerini tanıttıkları zaman “Ben dolmuşçuyum, taksiciyim, minibüsçüyüm, Trabzon'da bu işi yapıyorum.” diyorlar. Yani o cesareti kendilerinde bulamıyorlar.

Yani utanıyorlar mı da diyemiyorlar!.. O hâle mi geldi?

İnanın ki utanıyorlar… Yani biz birebir görüşmelerimizde “Ben şoför esnafıyım.” demeye utanıyorlar “Niye utanıyorsunuz?” diyorum. Ben yeri gelince dükkânımda kâhyalık yapıyorum. 1 saat, 2 saat insanlara hizmet etmekten gurur duyuyorum, onur duyuyorum. Hiç gocunmuyorum, sonuçta bu bizim ekmeğimiz. Diyor ki “Ben şoför olduğumu söylersem insanların bana ilk önce söyleyecek oldukları şey ‘Trabzon Şoförler Odası nedir kardeşim buranın böyle derebeylik gibi yönetilmesi, buradaki yolsuzluklar, mahkemeler nedir?’ Bunlara da cevap vermemek için, bunlarla muhatap olmamak için ben esnafım, işte bir şey yapmıyorum boş da gezerim gibisinden kendini olaydan soyutluyor.

Hâlbuki Şoförler ve Otomobilciler Odası Trabzon'un en büyük sivil toplum örgütlerinden birisi değil mi?

Evet, etkin olarak da faaliyet olarak da aslında biz broşürümüze yazdık, insanlara yapabileceğimiz yardımları ve tanıyacağımız toleransları ama yani odanın sadece adı büyük, üyesi fazla ama icraatlarda, yapılan işlerde, üyesine karşı sorumluluklarda büyük bir oda değil maalesef ki.

Sayın Aydın, 1. projeniz ibra etmemek. Kongrede mevcut yönetimi ibra etmemek… Sonra diğerleri devam ediyor. Usuletten ve suhuletten yanasınız ama ibra etmezseniz kavga devam etmeyecek mi?

Tabii ki kavgadan yana değiliz. Yani bizim amacımız burada ibra edilmesin. Bu kadar usulsüzlük, yolsuzluk varsa örtülmesin ve bunu yapanlar bedelini ödesin. Varsa birileri cezasını çeksin. Yoksa da biz de esnaf olarak her yere gittiğimiz zaman göğsümüzü gere gere diyelim ki: “Kardeşim biz Şoförler Odasının mensubuyuz, üyesiyiz, delegesiyiz. Oranın bir parçasıyız.” Göğsümüzü gere gere diyelim. Yani amacımız illa bunlar burada yargılansın, asılsın kesilsin böyle bir zihniyetimiz yok ama bu kadar usulsüzlüğü, yolsuzluğu işte mal varlıkları yaşam tarzları bilmem nelerin değişmesi yani her şey aşikâr ortadayken hiç kimsenin bir şey yapmaması da işin ayrı bir tarafı. 1600 üyemiz var. Burada mücadele eden birkaç kişi. Takdir edersiniz ki 1600 üyeden sadece 1 tane Hüseyin Turgut Aydın çıkmış Trabzon Şoförler Odasındaki usulsüzlükleri, yolsuzlukları orada yapılan yanlışlılarla ilgili mücadele ediyor. Keza o yandaki bu yaklaşımla ilgili yine tek başıma mücadele ettim yine mahkemeye getirdim. Burada şoför esnafının söğüşlenmesini art niyetle kullanmasını engelledim. Cezaları iptal ettirdim. Polis, jandarma şimdi o evrakları bize soramaz. Bu kararı çıkartan UKOME'deki yetkililer de bu kararı bir daha gözden geçirip ondan sonra şoför esnafının karşısına çıkaracak. Yani ben Trabzon Şoförler Odasının şoför esnafı için yapmış olduğu her olumlu adımın yanında oldum. Yanlış hareketlerinde de her zaman karşısında oldum. Yönetimde olup olmamam ya da abi-kardeş ilişkimiz ya da dost ilişkilerimiz hepsi bir yana ama ben her zaman şoför esnafının yanındayım. Mücadelemi de devam ettireceğim.

Projelerinizden 1-2 tanesini alabilir miyiz?

En çok gurur duyduğum projelerimden bir tanesi şehit ve gazi ailelerine kendi üyelerimizle ilgili vereceğimiz hizmeti ücretsiz vermek. Öte taraftan Allah’ımızın adına şükürler olsun ki böyle maddi konularda sıkıntı yaşayan bir kardeşiniz değilim. Onun için ben buradan alacak olduğum maaşı seçime gelip oy kullanan üyelerimizin çocuklarından başarılı olan 10 tanesine burs olarak vereceğim. O konularda bu gurur duyduğum içi önemli bir madde.

Son olarak neler ilave etmek istersiniz?

Son olarak tabii ki söyleyeceğimiz çok şey var ama şimdi son basamağı takip ettiğim kadarıyla Ömer Hakan Usta arkadaşımızın beni mahkemeye verdiğini, suç duyurusunda bulunduğunu öğrendim. Ancak bu gösteriyor ki Ömer Hakan Usta hâlâ Turan Altuntaş’la beraber bir dirsek temasında olduğu intibaını veriyor. Şöyle bir durum var: Ömer Bey’e Turan Altuntaş tarafından sürekli agresif sözler ve hareketler yapıldı. Bu kadar onla yaşadığı olumsuzluklara karşı Turan Altuntaş hiçbir yaptırım mahkeme veyahut da bir basın açıklaması yapmazken ben mahkeme evraklarıyla ilgili 3-5 arkadaşımıza bilgi verdim diye benim kişisel haklarıma karşı saldırı yapıyorsun diye beni Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunması benim garibime gitmiş bir durumdur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89