banner114

Trabzon SGK İl Müdürlüğü tarafından Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında basın toplantısı düzenledi. Gerçekleştirilen toplantıda sosyal güvenliğin önemi ve kayıt dışı istihdam konularına değinildi. Toplantıya SGK Trabzon İl Müdürü Aydın Gedikli, İl Müdür yardımcıları Ali Güner, Orhan Öztürk ile kurum müdürleri katıldı.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda Sosyal Güvenlik Haftası, Trabzon genelinde SGK İl Müdürlüğünce düzenlenecek çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Sosyal Güvenlik Haftası boyunca, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, basın yayın kuruluşları, hastaneler, esnaflar, işçiler vb. birçok taraf SGK İl Müdürlüğünce ziyaret edilerek sosyal güvenliğin önemi anlatılacak.

İŞ YAŞAMINDAKİ KAYIT DIŞI İSTİHDAM

Her yıl Mayıs Ayı’nın 16’sını içine alan haftada kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle Trabzon SGK İl Müdürlüğü tarafından basın toplantısı düzenlendi. Gerçekleştirilen toplantıda Trabzon Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında bilgi veren İl Müdürü Aydın Gedikli, iş yaşamındaki kayıt dışı istihdam konusuna değindi. Gedikli, “İş yaşamında kayıt dışı olarak çalışan vatandaşlarımızı sosyal güvenlik sistemine dâhil etmek, kayıt dışı istihdamın olumsuzlukları hakkında kamuoyu bilinci yaratmak da Sosyal Güvenlik Kurumunun görevleri arasındadır” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında iş  yaşamındaki kayıt dışı istihdam konusundaki bilinmesi gereken bilgileri detaylandıran SGK Trabzon İl Müdürü Aydın Gedikli, “Genel olarak kayıt dişilik; çalışanların kurumumuza hiç bildirilmemesi ya da çalışma gün veya kazançlarının eksik bildirilmesi olarak tanımlanabilir. Kayıt dışı istihdamın işçi, işveren en önemlisi de devletimiz açısından birçok olumsuzluğu vardır. Kayıt dışı çalışanların sağlık yardımlarından, iş kazası ve meslek hastalığı ile analık yardımlarından yararlanamamaları, uzun vade de ise emekli olamamaları gibi vatandaşlar açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Devlet açısından ise prim kaybına neden olması ve sosyal güvenlik açıklan ile bütçe açıklarını artırması kayıt dışı istihdamın sadece birkaç olumsuz sonucu olarak sayılabilir. İşverenlerimiz açısından ise haksız rekabetin oluşması gibi önemli sonuçları mevcuttur. 2002 yıllarda %52,14 seviyelerinde olan Kayıt dışı istihdam oranı Sosyal Güvenlik Kurumunca, gerek bilgilendirme ve bilinçlendirme gerekse denetim ve diğer alanlar yapılan çalışmalar sonucunda 2017/OCAK ayı itibariyle %32,48 seviyelerine gerilemiştir. Kayıt dışı istihdamdaki 1 puanlık düşüş ekonomimize yaklaşık 650 Milyon TL kazandırmaktadır. Bu nedenle kayıt dışı istihdamın önlenmesi ekonomimiz açısından da son derece önemlidir” bilgilerini paylaştı.

TRABZON’DA SGK’LI RAKAMLARI

Trabzon ili genelindeki SGK’lı sayısını da aktaran SGK İl Müdürü Aydın Gedikli, “Trabzon özelinde 4/A sigortalı sayımız 134 bin 256, Bağ-kur’lu 23.320, Emekli Sandığı 36 bin 376’dır. Trabzon SGK il Müdürlüğü bünyesinde toplam 194 bin SGK’lı sayımız mevcuttur. Emekli Sayımız 144 bin. Nüfusun yüzde 87’si sosyal güvenlik çatısı altındadır. İlimizde sosyal güvenliğin kapsama alanı ise GSS kapsamında tescil edilenler hariç yüzde 86’dır.  Trabzon SGK İl Müdürlüğü olarak hizmetlerimizi vatandaşımıza en iyi şekilde sunabilmenin çabası içerisindeyiz. Örneğin 2016 yılında vatandaşlarımızın emeklilik maaşlarını 24 günde bağladık. 2017 yılında bu süreyi ortalama 10/15 güne indirdik. Önümüzdeki günlerde bu süreyi daha da kısaltma hedefindeyiz.  Ayrıca bu konuda müracaat eden vatandaşlarımızı da SMS ile bilgilendirmekteyiz” bilgilerini paylaştı.

YENİ BİNAMIZDA DAHA İYİ HİZMET VERMEKTEYİZ

2016 yılında yeni taşındıkları SGK il binasında vatandaşlara daha iyi koşullarda hizmet verdiklerini anlatan İl Müdürü Gedikli, “Geçtiğimiz yıl yeni binamıza taşındık. Vatandaşlarımıza artık fiziki olarak daha iyi koşullarda hizmet veriyoruz. Trabzon İl Müdürlüğü olarak, servisimizde bekleyen iş bulunmamakta, günübirlik işler sorunlar çözülmektedir. Trabzon İl Müdürlüğü olarak dosyası bizde olanların sorunlarını anında çözebiliyoruz, ama dosyaları bizde olmayanları da sadece yazısını yazalım bekleyelim demiyoruz. Telefonla takip ediyoruz. Bu manada memnuniyet anketlerinde vatandaşın bizimle ilgili olumlu görüşleri doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.  2016 yılı müdürlüğümüz için yoğun bir yıl oldu.  Vatandaşlarımızın SGK borçlarını yapılandırması konusunda önemli bilgilendirme ve çalışmalarda bulunduk. Bu kapsamda yapılandırdığımız borç tutarı 211.5 milyondur. İl müdürlüğümüze yapılandırma için yapılan başvuru sayısı ise 10.963’tür. Borçlarını yapılandırmalarına rağmen zamanında ödemeyenler borçlarını faiziyle birlikte ödemek zorunda kalacaklardır” sözlerini kullandı.

200 EV ZİYARETİNDE BULUNDUK

Trabzon genelinde 200 ev ziyaretinde bulunduklarını aktaran SGK İl Müdürü Aydın Gedikli, gerçekleştirdikleri ev ziyaretlerinde vatandaşlardan gelen olumlu, olumsuz tepkileri 15 günde bir telekonferans yöntemiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile paylaştıklarını söyledi. Gedikli, ev ziyaretleri konusundaki sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ziyaret ettiğimiz evlerdeki izlenimlerimizi telekonferans yöntemiyle bakanımıza ulaştırıyoruz. İl müdürlüğü olarak 2016 süreci yoğun geçti. İşlerin gecikmeden yürütülmesi ve memnuniyetin artmasıyla çalışmalarımız verimli geçiyor. Yeni binanın verdiği olumlu motivasyon ve arkadaşlarımızın gayretiyle sürekli toplantılar yaparak vatandaş için neler yapabiliriz bunun derdindeyiz. Biz vatandaşlarla yakın ilişki içindeyiz. Kendilerini her konuda bilgilendirme içindeyiz. Bizim yaptığımız sektör temsilcileri toplantılarında ulaşamadığımız kişiler olabilir. Onlarında bizlerden sağlıklı bilgi almaları mümkündür. Biz hizmet vermeye hazırız. Vatandaşlarımız bizimle iletişime geçmekten çekinmesin.”

Gültekin SADIKOĞLU

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108