banner114

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, düzenlediği basın toplantısı ile Sera Gölü Vadisi Turizm Projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Akçaabat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Türkmen, Akçaabat’ın sahil bölgesinde yoğunlaşan turizmin dağ ve yaylalara doğru geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Sera Gölü’nün de içinde bulunduğu vadinin turizm vadisi olarak kalması gerektiğini belirten Türkmen, “Bir kısım değerlerimizi Yıldızlı kavşağıyla elden çıkarmış olduk. Aynı hatayı sahilde ve vadi boyunca tekrarlamayalım diye ortaya bir hedef koyuyoruz.” dedi. Başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve bazı muhtarların da katıldığı basın toplantısında Türkmen’in açıklamaları şöyle: “Bölgemiz için turizm öncelikli sektördür. Son yıllarda Akçaabat, bölge turizminin önemli uğrak noktalarından biri hâline gelmiştir. Akçaabat’ın sahil bölgesinde yoğunlaşan turizmin dağ ve yaylalara doğru geliştirilmesi için çalışmalar yapmaktayız. Bu kapsamda, sahilden başlayarak dağ ve yaylalara uzanan önemli turizm güzergâhlarından biri Yıldızlı Mahallemiz sahilinden başlayarak Sera Gölü’ne, oradan Ayana Tepesi’ne, devamında Sırt mevkisinden Uçarsu Şelalesi, Taşlıoba ve Büyük Oba yaylalarını takiben Kayabaşı Yaylası, Düzköy Yaylası ve Beypınarı Yaylası’na kadar ulaşan turizm güzergâhıdır. Burada, özellikle bu turizm güzergâhının Yıldızlı sahilinden Ayana Tepesi’ne kadar uzanan Sera Vadisi Turizm Projesi adını verdiğimiz kısmın planlanmasından özet olarak söz etmek istiyoruz. Bu bölge, Akçaabat ve Ortahisar (Trabzon Merkez) ilçelerinin sınırında bulunmaktadır, her iki yerleşime çok yakındır. Turizm güzergâhının başlangıcına bitişik olarak Akyazı sahiline yapılacak olan şehir hastanesi bölgemiz için çok önemli bir yatırım olup aynı zamanda sağlık turizmine de hizmet edecek bir tesis olacaktır. Bölgemizde turizmin gelişmesi açısından önemli katkılar sağlayacaktır.”

KARAYOLLARI SAHİLİNİ KORUYALIM

“Sera Deresi’nin doğu kenarında yer alan Karayolları Bölge Müdürlüğüne ait tesisler ileriye dönük olarak konaklama tesislerine dönüştürülebilecektir. Karayolları Bölge Müdürlüğü, Söğütlü Vadisi’nde uygun bir yere taşınabilir. Karayolları Bölge Müdürlüğünün sahili Trabzon Merkeze en yakın doğal kıyı ve plaj özelliğini taşımaktadır. Bu alan, plaj ve spor aktiviteler için değerlendirilmelidir. Bu bölgede, halkımızın sahilden ve denizden yararlanmasına engel olacak kanalizasyon deşarjı, arıtma tesisi ve buna benzer kullanımı ve görüntüyü bozacak tesisler yapılmamalıdır. Karayolları tesisleri ile şehir hastanesi arasındaki alan, park ve rekreasyon alanı olarak düşünülmektedir.  Komşu ülkeler ve Körfez ülkelerinden gelecek misafirlere de hizmet verebilecek şehir hastanesinin bitişiğinde böyle bir parkın bulunması önemli bir güzellik ve değer katacaktır. Burada hafif raylı sistem için düşünülen tamir-bakım hangarları, depolar gibi görüntüyü bozacak tesislerin yapımı uygun olmayacaktır. Parkın önündeki kıyı kesimi rekreasyon projesi kapsamında sosyal alanlar, yürüyüş yolları ve balıkçı barınağı olarak işlevlendirilebilecektir.”

SERA GÖLÜ’NDE SORUNU TÜNEL ÇÖZER

“Sera Gölü, dereyi düzenleyen bir baraj görevi yapmaktadır. Vadinin sahilden Sera Gölü’ne kadar olan kısmı düzenlenerek önemli bir turizm alanı hâline getirilebilecektir. Dere boyu yapılacak olan düzenlemelerle, konaklama tesisleri, sosyal üniteler ve sportif alanlar oluşturulabilecektir. Mevcut yerleşimlerde yenileme çalışmaları yapılarak, yeşil alanlar artırılarak bölgenin doğal peyzajı yeniden oluşturulabilecektir. Trabzon’un Uzungöl’den sonra doğal güzellikleri ile öne çıkan Sera Gölü, eşsiz manzarası ve ulaşım kolaylığı bakımından bölgenin uğrak noktalarından biri durumuna gelmiştir. Yöremizin insanları ile birlikte Körfez ülkelerinden gelenler burayı çok beğenmektedir. İlave düzenlemelerle daha kapsamlı hâle getirilebilecektir. Gölün doğu kenarından Derecik kara yolu geçmektedir. Gölün girişinden itibaren yola paralel bir tünel yapılarak yol buraya alındıktan sonra mevcut yol gezinti ve rekreasyon alanı hâline getirilebilecektir. Böyle bir uygulama gölün cazibesini artıracak ve kullanımını rahatlatacaktır.”

AYANA TEPESİ’NE TELEFERİK ÖNERİSİ

“Sahile 5-6 km mesafede, yaklaşık 670 metre rakımda bulunan Ayana Tepesi, Sera Gölü yamaçları üzerinde âdeta doğal bir seyir terasıdır. Belediye Başkanlığımızca, Ayana Tepesi mevkisinde yürüyüş ve bisiklet yolları, dağ kızağı hattı, piknik ve kamp alanları, seyir terasları, oryantiring sporu için düzenlemeler ve turistik tesisler yapılması için planlama çalışmaları devam ettirilmektedir. Burada yaklaşık 173 dönümlük alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Başbakanlığın onayı ile Belediyemize tahsis edilmiştir. Yaptığımız çalışmada Sera Gölü’nden Ayana Tepesi’ne iki alternatifli teleferik hattı önerilmiştir. Alternatiflerden biri 1,6 km uzunluğunda, diğeri 3,2 km uzunluğunda olmaktadır. Sera Vadisi Projesi ile öngörülen tesislerin ve düzenlemelerin yapılması hâlinde Trabzon ve Akçaabat’ta turizmin gelişmesine büyük bir katkı sağlanmış olacaktır.”

Aydın GELLECİ

Anahtar Kelimeler:
Trabzon Haberleri
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108