İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Karadeniz Bölgesi, Türkiye'nin en güvenli ve sorunsuz bölgesidir. Yıllardır böyledir ama bunu bile çekemeyen bir üst akıl, bir şeyler yapmaya çalışıyor." dedi. Soylu, AK Parti Sürmene İlçe Başkanlığının 6. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, salondakilere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın selamını iletti. Partililere emeklerinden dolayı teşekkür eden Soylu, siyasette hizmetin önemine işaret ederek, AK Parti'nin 15 yıldır büyük bir gayreti ortaya koyduğunu bildirdi. Türkiye'yi yıllarca terörle, şiddetle uğraştırdıklarına dikkati çeken Soylu, "Hatırlayın! 1980 öncesi dönemde anarşi diye bir terim vardı, sonrasında bu terim terör oldu çıktı. PKK çıktı, yaklaşık 40 yıldır da onunla uğraşıyoruz.” dedi.

KARADENİZ, TÜRKİYENİN EN GÜVENLİ VE SORUNSUZ BÖLGESİ

Bakan Soylu, Karadeniz Bölgesi'nin Türkiye'nin en güvenli ve sorunsuz bölgesi olduğunu aktararak, "Yıllardır böyledir ama bunu bile çekemeyen bir üst akıl, bir şeyler yapmaya çalışıyor." dedi. Kefken açıklarında batan sığınmacı botuna değinen Bakan Soylu, toplam 22 insanın hayatını kaybettiğini anımsattı. Soylu, Karadeniz'de sığınmacı kaçakçılığı diye bir meselenin hiçbir zaman olmadığına işaret ederek şu değerlendirmelerde bulundu: "Yoktur ama 13 Ağustos'tan itibaren birden bire kaçakçılık hadisesi meydana gelmeye başladı. Bir aydır. 834 kişiyi Sahil Güvenliğimiz, 237 kişiyi de jandarmamız yakaladı. Toplam bin 71 kişi. Bir ay içerisinde, herhangi bir kaçakçılık olmayan Karadeniz için ifade etmek istiyorum ki bu önemli bir rakamdır. Bin 71 kişi. Tıpkı onun gibi hiç olmayan işler... Eren Bülbül evladımızın şehadeti, ondan önce 3 polisimizin şehit olmasıyla neticelendirilen yine Maçka ilçemizdeki saldırı. Peki, sebep nedir? Sebebi şu: Türkiye'nin üzerinde birileri gölge oyunu oynamak istemektedir. Türkiye'den kötü bir fotoğraf, her yerini sorunlu göstermek istemektedirler." Oysa Türkiye'nin bugün çok ciddi bir mücadele içerisinde olduğuna vurgu yapan Soylu, bir yandan PKK, bir yandan PYD, bir yandan FETÖ, sınırlar dışında DEAŞ ile çok ciddi bir mücadele ortaya koyduklarını ifade etti.

BİZ BİR ÖLÜRÜZ, BİN DİRİLİRİZ. BİZİM MESAJIMIZ ÇOK NET VE AÇIKTIR

Ağrı'da yaklaşık 1,5 yıl önce şehit düşen uzman çavuşun eşiyle de görüştüğünü belirten Soylu, şöyle devam etti: "Şehidimizin hanımı, 'Ben belki uzman çavuş olamam eğitimimden dolayı ama bana müsaade ederseniz ben korucu olmak istiyorum. Bu terör örgütüyle mücadele etmek istiyorum. Eşimin bıraktığı bayrağı elimde göndere doğru taşıyabilecek cesareti göstermek istiyorum. Beni bundan alıkoymayın.' dedi. Bu memleket büyük memlekettir. Dün eşinin şehit olduğu yerde, eşinin arkadaşlarıyla beraber nöbet tutmaya başladı. Hani '17-25 Aralık' diyorlar ya, hani '6-7 Ekim' diyorlar ya, hani '15 Temmuz diyorlar' ya, onları diyenlerin hiçbirisi bu aziz ve asil milleti tanımıyor. Bu aziz ve asil milletin tarihini de cesaretini de asil karakterini de birliğini ve beraberliğini de bilmiyorlar. Biz Şenay Aybüke ve kadın korucu kardeşimizle bir mesaj veriyoruz: Biz bir ölürüz, bin diriliriz. Bizim mesajımız çok net ve açıktır."

EY AKILSIZLAR! BUGÜNE KADAR YAPTIĞINIZ HİÇBİR ŞEY TÜRKİYE'Yİ ZAYIFLATMADI

Türkiye'nin, enerjiden turizme kadar her alanda yüksek derecede büyümesinin devam ettiğine dikkati çeken Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Uluslararası doğrudan yatırım geliyor. Bu sefer başka bir oyunu, başka bir tezgâhı senaryoya koymaya çalıştılar. Hemen Irak'ın kuzeyinde, 'Acaba burada bir referandum yapıp Türkiye'nin huzurunu bozabilir miyiz? Bölgenin huzurunu bozabilir miyiz? Türk'ü Kürt'e, Kürt'ü Arap'a düşürebilir miyiz? Burada bir karmaşıklığı ortaya getirebilir miyiz?' diye bir anlayışı ortaya koymaya çalıştılar. Bunu sağlayanlara bu akılları verenlere, sonra da kenara çekilip, 'Şöyle mi yapsak, böyle mi yapsak?' diye birtakım senaryoların içerisinde olanlara da Sürmene'den sesleniyorum: E akılsızlar bugüne kadar yaptığınız hiçbir şey Türkiye'yi zayıflatmadı."

BU COĞRAFYADA TÜRKİYE'NİN HÂKİMİYETİNİ ENGELLEYEMEYECEKSİNİZ

Yapılanlar karşısında Türkiye'nin kişi başına gelir seviyesinin sürekli arttığını, yol, üniversite ve şehir hastaneleri gibi yatırımların devam ettiğini belirten Soylu, "Kendi insanını geleceğe taşıyan güçlü bir yapımız, güçlü bir ekonomimiz var. Bugün 11 bin doları aşan kişi başına gelir seviyemiz var. Ne yapsanız da ne etseniz de hangi tezgâhı ortaya koysanız da bu coğrafyada Türkiye'nin hâkimiyetini engelleyemeyeceksiniz. Bütün bunları hep birlikte gerçekleştirecek bir anlayışı ortaya koymak durumundayız." ifadelerini kullandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2019'un çok önemli olduğunu anlatarak, konuşmasını şöyle tamamladı: "Karşımızda nasıl birlik ve beraberlik içerisinde olduklarını görüyorsunuz. Terör örgütüymüş, şuymuş, buymuş, hiçbir şeyin hesabını yapmıyorlar. Hep beraber bir araya geliyorlar, birilerini savunuyorlar ve birbirleriyle '2019'da acaba bu AK Parti iktidarını nasıl iktidardan uzaklaştırabiliriz?' diye bunun hesabını gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Onun için bugüne kadar yaptığımız çalışmalardan çok daha önemli çalışmaları bu iki yıl içerisinde gerçekleştirmeliyiz. Kucaklarımızı açmalıyız, 4,5 milyon yeni genç seçmen gelecek, onlara yeni Türkiye'nin heyecanını, idealini, anlayışını anlatmalıyız.”

YATIRIMLARDAN TRABZON DA NASİBİNİ ALIYOR

Türkiye’de yapılan yatırımlardan Trabzon’un da nasibini aldığını belirten Soylu, almaya da devam edeceğini kaydetti. Soylu, “2002’den bu yana Trabzon’a 18,5 milyar liralık yatırım yapılmıştır. Bu şehrin dış ticaret hacmi 2002’den bugüne kadar 5,1 kat artmıştır. Bu, büyük bir artıştır. Trabzon ihracatı 234 milyon dolardan bugün neredeyse 1,5 milyar dolar seviyesine çıkmıştır.” şeklinde konuştu.

TRABZON’DA ÇOK ÖNEMLİ YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

AK Parti döneminde yapılan hastanelere değinen Soylu, “Kaşüstü Hastanesi, Haçkalı Baba Devlet Hastanesi, Sürmene Devlet Hastanesi ek hizmet binası, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ve daha birçok hastane bu dönemde hizmete alınmıştır. Keza Trabzon’umuzun gururu Akyazı Stadımız, ilçelerimizdeki Sürmene Spor Salonumuz, Sürmene Gençlik Merkezi yine AK Parti iktidarının eserlerinden bazılarıdır.” dedi.

Trabzon’da çok önemli yatırımların yapıldığını ve bazılarının hâlen devam ettiğini belirten Soylu, “Kanuni Bulvarı’ndan tutun da bu şehirdeki bütün yatırımlar; tünellerimiz Zigana’mız, Salmankaş’ımız, yeni yapılacak Bayburt’u Çaykara’ya, Rize’ye bağlayacak tünellerimiz çok önemli yatırımlar olarak devam etmektedir. Bunların yanı sıra 7 Haziran seçimlerinden bugüne kadar Sürmene ilçemize Hamitcan Aksoy Öğretmenevi tamamlandı. Çamburnu Mahallesi’nde 300 kişilik KYK öğrenci yurdunu hizmete açtık. Sürmene’ye halı sahalar ve sosyal tesisler yapıldı.” ifadelerine yer verdi.

İSTİHDAM HEM ŞEHRİN HEM İLÇENİN SORUNU

İstihdamın hem şehrin hem de ilçenin önemli bir meselesi olduğunu kaydeden Soylu, “Bu konularda yardımcı olması için İçtur Sürmene Şubesini tamamlayıp hizmete açtık. İlçemizin ihtiyacı olan bir soğuk hava deposu Muratlı Mahallesi’nde belediyemiz tarafından yapılıp Et ve Süt Kurumuna kiralandı. Ayrıca engelli kardeşlerimiz için de hizmetlerimiz oldu. Kapalı spor salonumuzun içine engelli spor merkezi yapıldı. 1 milyonluk yatırımla şehir içi aydınlatma işleri tamamlandı. İlçemize MOBESE alt yapısı yapıldı. 1 milyonluk yatırımla enerji nakil hatları yer altına alındı.” dedi.

Yapımı devam eden projelerden bahseden Soylu, “Yemişli Mahallesi’nde 340 dönüm alan kentsel dönüşüm kapsamına alındı. TOKİ ile görüşmeler devam ediyor. Spor Toto Teşkilatı tarafından yapımı üstlenen sosyal bilimler lisesinin projesi hazırlandı, ihalesi 2 Ekim’de yapılıyor. Yarı olimpik kapalı yüzme havuzu ihalesi de devam etmektedir. Hasan Tahsin Kırali İlköğretim Okulu yıkılarak yerine 24 derslikli okul yapıyoruz. Söz verdiğimiz her şeyi hemen hemen yapmanın huzuru içerisindeyiz.” şeklinde konuştu. Kongreye, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar ve Salih Cora, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanvekili Seyfullah Kınalı, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi ve diğer ilgililer katıldı.

Filiz YILDIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108