banner114

Pekşen, Büyükşehir’i hedef aldı

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen bu kez de Trabzon Büyükşehir Belediyesini hedef yaptı. İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığına şikâyette bulunan Pekşen, Büyükşehir Belediyesinde yapılan atamaların liyakat ilkelerine aykırı olduğunu belirterek, “Trabzonluların hakkını kimsenin yemesine müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Milletvekili Pekşen, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu hakkında kadrolara usulsüz bir şekilde, liyakat ilkelerine aykırı ve atama koşulları sağlanmadığı hâlde yakınlarını veya iş ilişkisi olan kişilerin yerleştirildiği gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığına şikâyette bulundu. Şikâyet dilekçesini İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığına vermesinin ardından bir basın açıklaması yapan Pekşen, “Belediyenin özellikle müdür kadrolarına yapılan atamalar, vekâleten görevlendirme yöntemiyle yapılmakta ve birçok aşamadan oluşan zorlu sınavlarda başarılı olanlar görevlendirilmeyerek, yandaşların sınavsız, koşulsuz önemli pozisyonlara yerleştirildiği ve yükseltildiği kamuoyunun malumu hâline gelmiştir. Trabzon Büyükşehir Belediyesinde sınava hiç girmeyen veya girip yeterli puan alamayanların atanma koşulları sağlanmadığı hâlde, vekâleten görevlendirildikleri, özellikle de özel kalem müdürlüğü, genel sekreter yardımcılığı ve birçok daire başkanlıklarına görevlendirmeler yapıldığı bilinmektedir.” ifadelerini kullandı. Bu tür işe alımların kariyer ve liyakat ilkeleri ile Anayasa’ya açıkça aykırı olduğunun altını çizen Pekşen, “Anayasamızın 2. maddesinde belirtildiği üzere Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde kişilerin mesleki kazanımları, kariyer ve liyakat ilkeleri gözetilmeksizin atanmaları hukuka aykırıdır. Hukuk devletinde idarenin her türlü eylemi ve işlemi kurallar dâhilinde, genel, soyut ve nesnel olmalıdır. Kuraldan bağımsız, kişiye özel ve takdir hakkının sınırsızca kullanıldığı işlemler hiçbir şekilde hukuk devleti ilkesiyle bağdaşamaz.” şeklinde konuştu. Kamu idarelerinin, kamu görevlilerini atamada takdir yetkililerinin bulunduğu söyleyen Pekşen, “Ancak bu takdir yetkisi sınırsız değildir, kanunlar çerçevesinde kullanılması gerektiği sabittir. İdare, atama işlemlerinde takdir yetkisini kullanırken, her şeyden önce, kariyer, liyakat, kazanılmış hakların korunması ilkelerine uymak ve daha da önemlisi kamu yararını gerçekleştirmeyi hedeflemek zorundadır.” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesinde yaşanan atamaların tamamen yandaşları koruyan, liyakat, kariyer, beceri ile uzaktan yakından ilgisi olmadığını ifade eden Pekşen, şöyle devam etti: “Trabzon Belediye Başkanı, Trabzon’da yaşanan temizlik, trafik, hava kirliliği gibi hiçbir soruna çare üretemediği gibi işe alımlarda da vatandaşın değil yandaşın çıkarını savunmaktadır. Yıllarca dişinden tırnağından artırarak evlatlarını okutan insanların emeği yandaşlara kıyak yapmak için çöpe atılmaktadır.  Ancak herkes şunu bilmelidir ki yenilen kul hakkı, yapılan hiçbir yolsuzluk ve usulsüzlük kimsenin yanına kalmayacaktır. İnsanların emeğini çalanlar elbet hesap verecektir. Biz de bunun takipçisi olacağız. Trabzonluların hakkını kimsenin yemesine müsaade etmeyeceğiz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
K.Atamer 2 yıl önce

Sen git cok övündüğün İzmir'ine bak.Kokudan yaşanmaz halde.25 yilda şehri yaşanmaz hale getirdiniz.Bir gün daha katlanmaya tahammül edemedim.O halka yazık.Öyle Atafürk posteriule dolasmakla isgüzarlık olmaz.Gercek Atatürkçülük iş bilen ve çalışandadır.

banner108