Özel ilana KDK freni!

Kamu Denetçiliği Kurumu, Namık Kemal Üniversitesinde kişiye özel kadro ilanı verildiği iddiasıyla başvuruda bulunan bir araştırma görevlisinin şikâyetini haklı bularak üniversiteyi uyardı

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışan araştırma görevlisi, 29 Mart 2017’de KDK’ya başvurarak Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü Veterinerlik Zootekni Anabilim Dalı’nda istihdam edilmek üzere 6 Ocak 2017 tarihinde yapılan yardımcı doçentlik kadrosu ilanındaki koşulların belirli bir kişiyi tanımlar nitelikte olduğunu iddia etti. Şikâyetçi, bu nedenle kendisinin başvuru hakkının engellendiğini, ilana yalnızca bir kişinin başvuruda bulunduğunu, bu kişinin doktora tezinin ilanda belirtilen alanda olduğunu ve kadroya atandığını, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na 11 Ocak 2017 tarihinde yaptığı itiraza da herhangi bir cevap verilmediğini bildirdi. Şikâyetçi, KDK’dan belirli bir kişiyi tanımlar nitelikte yapılan bu ilan üzerine yapılan atamanın hukuka aykırı olduğunun tespit edilmesini talep etti. Konuyu inceleyen KDK’ya, Namık Kemal Üniversitesi’nden verilen yanıtta özetle şöyle denildi:

ŞAHSA ÖZE DEĞİL, GENEL İLAN

 “Başvuruya konu ilanın belirli bir kişiyi tanımlar nitelikte olduğu iddialarının tamamen asılsız ve soyut olduğu, kadro ilanında belirtilen özel şartlarla ilgili çalışmaların bu alanda çalışmalar yapan her öğretim elemanı tarafından yapılabilecek bir çalışma faaliyeti olduğu, şahsa hitaben olmayıp tamamen fakültenin eleman ihtiyacına binaen yapılan bir ilandan ibaret olduğuna yer verilmiştir.”

HUKUKA AYKIRI OLMAYACAK!

KDK ise incelemelerin ardından Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç imzalı 29 Eylül 2017’de verdiği kararda şu ifadelere yer verdi: “Namık Kemal Üniversitesi Rektörlüğü’nün Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü Veterinerlik Zootekni Anabilim Dalı’nda istihdam edilmek üzere 6 Ocak 2017 tarihinde yapılan yardımcı doçentlik kadrosu ilanındaki şartların münhasıran bilimsel kaliteyi artırmak amacına yönelik objektif ve denetlenebilir nitelikte olmadığı, bu itibarla hukuka ve hakkaniyete uygun olmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır. Namık Kemal Üniversitesi Rektörlüğü’nün Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü Veterinerlik Zootekni Anabilim Dalı’nda istihdam edilmek üzere 6 Ocak 2017 tarihinde yapılan yardımcı doçentlik kadrosu ilanı ile bu ilan sonucunda yapılan işlemlerin iptali ve söz konusu hukuka aykırılığın tekrarlanmasına mahal vermeyecek biçimde ilan verilmesi hususunda yeni bir işlem tesis edilmesi için Namık Kemal Üniversitesi Rektörlüğü’ne tavsiyede bulunulmasına karar verildi.”

Araştırma görevlisinin şikâyetine konu olan ilan ise 6 Ocak 2017 tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı. İlanda Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları ile Veterinerlik Zootekni bölümü için birer yardımcı doçent alınacağı duyuruldu. Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları için “Veteriner Fakültesi mezunu olmak. Hayvan besleme ve beslenme hastalıkları anabilim dalında doktora yapmış, süt sığırlarında korunmuş kolin ve metiyonin kullanımının süt verimi ve bileşimi ile bazı kan parametreleri üzerine etkisi üzerine çalışma yapmış olmak” şartı arandı. Veterinerlik zootekni için de adayların “Veteriner Fakültesi mezunu olmak. Veteriner zootekni alanında doktora yapmış, Acıpayam koyunları ve bazı yerli köpek ırkları üzerine çalışmalar yapmış olmak” şartlarını taşıması istendi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89