Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Trabzon İl Başkanı Coşkun Dilber, yönetim kurlu üyeleriyle birlikte Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Gündeme ilişkin konuşan Dilber, Türkiye’deki öğretmenlerin sorunları, Trabzon’da sayıları artan özel okullar ve yılın öğretmeni skandalıyla ilgili konularda açıklamalarda bulundu.

ÖZEL OKULLAR DENETLENMELİ

Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Trabzon İl Başkanı Coşkun Dilber, yalnızca Trabzon’da değil tüm Türkiye’de ciddi manada bir özel okul açma yarışının yaşandığını belirterek, “Her parası olan özel okul açmamalı. Açılan özel okullar da denetlenmeli.” dedi. Konuşmasını sürdüren Dilber, “Ülkemizde banka kurmak için belli kıstaslar var ama özel okul açmak için bir kıstas yok. Parası olan herkes özel okul açabiliyor. Bu kişilerin belli standartlara sahip olması gerekiyor. Özellikle zincir sisteminin doğru olmadığını düşünüyoruz. 15 Temmuz’da bir süreç yaşadık ve o süreç eğitim üzerinden yapılan bir kurgulanmaydı. Bugün olası bir eğitim üzerinden kurgulanmanın önüne geçilmesi gerekiyor. Yerel unsurların iyi niyetli girişimlerinin desteklemesinin iyi olacağını düşünüyoruz. Özel okulların özel denetime tâbi tutulması gerekiyor. İsim ve büyük reklamlarla çok ciddi rakamlarla öğrenci almaktalar. Biz sendika olarak işe ticari boyutundan çok eğitim boyutuyla bakıyoruz. Devletin asli görevi olan eğitimden hızlı bir şekilde çekilerek bunu özel sektörün eline bırakmasını doğru bulmadığımızı ifade etmek isteriz.” şeklinde konuştu.

YARGI KARARINI VERDİ

Sahte diploma ile öğretmenlik yaparken yakalanan Yılın Öğretmeni unvanını taşıyan Rukiye G.S. hakkındaki yargı sürecine de değinen Coşkun Dilber, “Yargı kararını verdi, biz sendika olarak hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Bu kararları sorgulayabiliriz ancak yok sayma lüksümüz yoktur. Mahkemelerin verdiği kararları kabullenmek bu işin birinci ayağı… Yargıtay’dan gelecek durumu da takip edeceğiz. Yargıya intikal etmiş durumları çok da konuşmayı ve yorum yapmayı uygun bulmuyoruz.” diye konuştu.

ÖĞRETMENLER İTİBAR KAYBINA UĞRATILDI

Öğretmenlerin onlarca problemi olduğunu belirten Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Trabzon İl Başkanı Coşkun Dilber, öğretmenlerin itibar kaybına uğratıldığını ifade etti. Dilber, “Hepimizin malumudur ancak şu an en büyük problem mesleğin itibar kaybına uğratılmış olduğudur. Birçok problem söz konusu itibar kaybına bağlı olarak yaşanmaktadır. Gerek MEB gerekse tüm kurumlar bu millî problem konusunda ortak davranmalıdır. Çünkü eğitim öğretimin en önemli çalgı aleti olan öğretmenin eski itibarlı günlerine ulaşması bir memleket meselesi olarak görülmelidir. Bu çözülmeden hiçbir eğitim sistemi bir anlam ifade etmeyecektir. Bu Öğretmenler Günü bir tevafuk olarak cuma günü kutlanacaktır. Mesela Diyanet İşleri Başkanlığının 24 Kasım'da Yüce Dinimizde, millî kültürümüzde öğretmenlik mesleği konusunu işlemesi, itibar kaybının ülke geleceğiyle ilgili olduğunu vurgulaması yakışan bir tavır olacaktır. Öğretmenin itibar kaybının yanı sıra sözleşmeli ve mülakatlı sistem, öğretmenin eğitim sisteminde kararlarda etkisi, liyakat ve kabiliyete bağlı, sağlam bir yönetici atama sistemi, aile birliği gibi problemlerle tüm ekonomik sosyal sıkıntılar bu 24 Kasım'da tartışılabilmelidir.” şeklinde konuştu.

MEB’İN TAVIRLARI BIKTIRDI

Eğitim çalışanlarının ekonomik, sosyal ve mesleki anlamda yığınla sorununun bulunduğunu ifade eden Coşkun Dilber, “Kafa atılan, sopayla dövülen, gözünde yumruk izi ile derslere giren öğretmenleri Bakanlık ne zaman görecek, ne zaman duyacak? Eğitimcilere yönelik şiddeti önlemek için tedbirler ne zaman alınacak? Kafamızı kuma gömerek gerçeklerden kaçamayız. İş güvencesi ile ilgili bir kısım çalışmalar da bizleri rahatsız etmektedir. Millî eğitimi siyasileştirmenin kimseye faydası yoktur. En az onun kadar tehlikeli olan özelleştirme çabalarını da gözden kaçırmamalıyız.” dedi.

EĞİTİM SİYASETTEN ARINDIRILMALIDIR

“Artık eğitimi siyasetin dehlizlerinden çıkarıp gerçek eğitimcilere bırakmanın zamanı gelmiş geçmek üzeredir.” diyen Coşkun Dilber, “Onca hatadan ders almamak akla ziyan bir anlayıştır. İnsanoğlunun Mars'ta insan yaşatma çabalarını görmezden gelerek, kendi çocuklarımıza eğitim sistemi yolu ile reva gördüğümüz uygulamalar kabul edilebilir değildir. Bu kafa ve bu anlayış ile dünya ile yanşamayız.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm eğitim çalışanlarının 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyor, başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere, ahirete göçmüş tüm eğitimcileri rahmetle yâd ediyor, hayatta olanlara uzun ömürler diliyoruz.” dedi.

Gültekin SADIKOĞLU

Anahtar Kelimeler:
Trabzon HaberleriTrabzon
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89