TRABZON’UN Boztepe Mahallesi’nde bulunan cephaneliğin bitişiğine yapılmak istenen sosyal tesis, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun uyarısıyla durduruldu. Ortahisar Belediyesine gönderilen uyarı yazısında projeden farklı uygulamaların tespit edildiği belirtilerek, “İnşaat, Bölge Kurulunda değerlendirilinceye kadar ivedilikle durdurulsun.” denildi.

Ortahisar Durdurdu

ORTAHİSAR Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ortahisar Belediyesi olarak ortaya çıkan yeni durumun Kurul tarafından değerlendirilmesine kadar inşaat durdurulmuştur. Belediyemiz de bu karara istinaden inşaatın sahibi ve yapı denetim firmasına inşaatın durdurulmasıyla ilgili gerekli tebligatı yapmıştır.” dedi.

Günnar: İçimi Sızlattı

AK PARTİ Trabzon Milletvekili Adnan Günnar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada inşaatın içini sızlattığını belirterek, “Bu inşaat kamuoyu kadar beni de rahatsız etmiştir. Bu güzide eserin bitişiğinde yapılan şey, şehir halkını incitmiştir. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun neyi koruduğunu ve bu projeyi nasıl onayladığını anlayabilmiş değilim.” dedi. 

Yılmaz: Kişiye Göre İcraat

DOĞU KARADENİZ Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Mustafa Yılmaz ise düzenlediği basın toplantısında kişiye göre uygulama yapıldığını belirterek, “O zaman Ayasofya Müzesi’nin içerisindeki kafe işletmecesi de orada büyük inşaat yapsın veya diğer tüm kültür ve tarihî eser yapılarının yanına yeni otel ve lokanta inşaatları yapalım.” dedi.   

ORTAHİSAR Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon’da birinci derece SİT alanında yapılan yapılaşmayla ilgili durdurma kararını işletmeciye tebliğ ettiklerini açıkladı. 15 günlük izninden dönerek Cephanelikteki inşaat hakkında konuşan Genç, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğünün kararının kendilerine ulaştığını kaydetti. Genç “Yazı bize ulaştı. Bugün inşaatı durdurduk. İlgili firma ve sahibine de durdurma yazısını tebliğ ettik.” dedi.

Genç şu açıklamalarda bulundu: “Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından Ortahisar Belediyesine gönderilen yazı gereğince Cephanelik mevkisinde yapılan otel inşaatının Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğünce onaylanan proje ile yapılan imalat arasında farklılık tespit edilmiştir. Ortahisar Belediyesi olarak ortaya çıkan yeni durumun kurul tarafından değerlendirilmesine kadar inşaat durdurulmuştur. Belediyemiz de bu karara istinaden inşaatın sahibi ve yapı denetim firmasına inşaatın durdurulmasıyla ilgili gerekli tebligatı yapmıştır.”

Avni Aker yeşil kalmalı Cephanelik’te inşaat yanlıştır

AK Parti Trabzon Milletvekili Dr. Adnan Günnar, Trabzon gündemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Adnan Günnar, “TBMM’nin 1 haftalık ara vermesinden sonra il merkezi ve ilçelerde halkla buluşmalarımız devam ederken Avni Aker, Cephanelik, çöp meselesi, şehir hastanesi, yatırım adası, Kaşüstü ve Akçaabat kavşaklarının yapımı gibi konuların vatandaşlarımızın gündeminde olduğunu gözlemledik.” dedi. Günnar, bu konularla ilgili olarak halkın sesi olduklarını ve başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere tüm milletvekillerinin birlikte Trabzon için üstün çaba sarf ettiklerini ifade etti.

AVNİ AKER BÖLGESİ YEŞİL ALANI CUMHURBAŞKANI’MIZIN HİMAYELERİNDEDİR

Avni Aker konusuna değinen Günnar, “İnönü Mahallesi, Trabzon’un köklü ve en kalabalık mahallelerinden birisidir. Çocukluğum ve gençliğimin geçtiği bu mahalle; Avni Aker, Yavuz Selim, 19 Mayıs Kapalı Spor Salonu ve atış poligonuyla Trabzon’un spor tarihinde önemli bir yer tutmuştur. Akyazı Şenol Güneş Spor Kompleksi, Cumhurbaşkanı’mızın iradesiyle Trabzon için büyük bir kazanım olmuştur. AK Parti Trabzon İl Başkanlığı yaptığım dönemde Avni Aker ve çevresinin bir park hâline getirilmesi talebimi Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakanlığı döneminde bizatihi iletmiştim. Yanımızda dönemin Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da vardı. Sayın Başbakan’ımız, TOKİ’nin yatırımlarından her zaman Trabzon’un kazançlı çıktığını ve bu talebi değerlendireceğini ifade etmişti. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra Cumhurbaşkanı olarak Trabzon’a ziyaretinde bir kesimin Avni Aker bölgesinde şehir hastanesi isteklerini uygun görmediklerini ifade etmişlerdi ve Avni Aker’in İnönü Mahallesi’nde bir yeşil alan (şehir parkı) olarak değerlendirilmesi gerektiği talimatlarını vermişlerdi. TOKİ Başkanı Ergün Turan ile yaptığım görüşmede de bu bölgenin yeşil alan olarak Sayın Cumhurbaşkanı’mızın himayelerinde olduğunu ayrıca teyit ettiğimi sevinerek ifade etmek isterim. Sayın Bakan’ımız Süleyman Soylu ile birlikte bu bölgenin Trabzon halkına park ve yeşil alan olarak kazandırılması için çalıştığımızı halkımıza müjdeyle iletirim. 6 dönümlük Meydan Parkı’ndan başka halkımızın daha fazla yeşil alanlara ve büyük parklara ihtiyacı olduğunu ve şehircilikteki yatırım anlayışının yeşil alanlara yatırım olması gerektiği anlayışımı kamuoyuyla paylaşmak isterim.” dedi.

CEPHANELİK EK BİNA İNŞAATI KAMUOYUNU RAHATSIZ ETMİŞTİR

Sözlerine Cephanelik tartışmalarıyla ilgili açıklamalarıyla devam eden AK Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar,  “Trabzon’un önemli tarihî eserlerinden biri olan Cephanelik’le ilgili tartışmaların Trabzon’un gündeminde olduğu aşikârdır. Bu güzide eserin bitişiğinde yapılmakta olan yeni/ek yapının şehir halkını incittiğinin farkındayım. Cephanelik gibi eserlerin geleceğe kazandırılması anlayışı yerine, var olan kimlikli bir tarihî eserin yanı başına Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun neyi korumak maksadıyla bu projeyi onayladığını anlayabilmiş değilim. Gelecek nesillere, kimlikli yeni mimari eserleri miras olarak kazandırmak için çabalamak varken ve şehrin kültür mirasını doğru koruma anlayışı ile geleceğimize aktarmak gerekirken, mevcut tarihî eserlerin yanı başındaki ek bina inşaat çalışmaları benim de içimi sızlatmaktadır. Konuyla ilgili sorumluların ve yetkililerin yeniden değerlendirme yapmaları için meseleyi tekrar masaya yatırmaları gerektiği düşüncelerimi kamuoyuyla benzer görüşte olarak ifade etmek isterim.” şeklinde konuştu.

KATI ATIK VE ÇÖP MESELESİ

Gündeme dair açıklamalarında Trabzon’un çöp sorununa da değinen Günnar, sözlerine şöyle devam etti: “Trabzon’un çöp meselesinde yeni katı atık alanlarına ihtiyacımız olduğu açıktır. Öyle ya da böyle bu çöp bizim çöpümüzdür. Depolama alanlarının yerinin tartışılması her zaman olacaktır. Ancak yer netleştikten sonra aslolan, depolama teknikleri ve modernizasyonu açısından, uygun şartlarda yapılıp yapılanmadığının kamuoyu baskısıyla daimi kontrolüdür. Konuyla ilgili yetkililerin kurallara uygun çalışıp çalışmadıklarının denetimini, ilgili mercilerden başka gönüllü, çevreci kuruluşların da daimi olarak değerlendirmesi gerekir. Yönetici veya siyasetçi kamuoyunu asla es geçemez. Toplumsal menfaatler öncelikli olmak üzere bağımsız, samimi STK’ların başarılı çalışmalarda katkısının yadsınamaz gerçekliğini hatırlatmak isterim.”

ZEYTİN DALI OPERASYONU VE TERÖR SEVİCİ STK’LAR

Türkiye gündeminin en önemli konusu olan Zeytin Dalı Operasyonu ile ilgili konuşan Günnar, “Kahraman Türk Ordusu, Türkiye’nin ve mazlumların geleceği için başarılı ve önemli bir harekât gerçekleştirmektedir. Milletimiz topyekûn birlik olmuş, her yaş ve kesimden insanlar askerlik şubelerinin önüne giderek bu harekâta katılmak istemektedir. Türk milletinin bu yüce ruhu birçok millette takdire şayandır. Hal böyleyken ihanet içinde olanların ekmeğine yağ süren ifadeleri çekinmeden açıklayan Türk Tabipler Birliği ve TMMOB’un söylemlerini kınıyor, milletimizin vicdanında boğulduklarını ifade etmek istiyorum. Vatansever tabiplerimizin, mimar ve mühendislerimizin pervasız, hain, terör sevici zihniyete gereken dersi vereceklerinden hiçbir şüphem yoktur.” dedi.

YATIRIMLARIN TAKİBİ

Trabzon Milletvekili Dr. Adnan Günnar, Kaşüstü ve Akçaabat’taki kavşaklarla ilgili çalışmaların devam ettiğini, Karayolları Genel Müdürlüğü nezdinde konuyu yakından takip ettiklerini ve en kısa sürede bu iki bölge kavşaklarıyla ilgili çalışmaların tamamlanacağını belirtti. Trabzon’la ilgili şehir hastanesinin YPK aşamasında olduğunu ve yatırım adasının dünyaya örnek bir proje çalışmasının devam ettiğini ve ikinci devlet üniversitesi konusunun TBMM’de komisyonda bulunduğunu belirterek, diğer önemli yatırımları da yakinen takip ettiklerini ifade etti.

Berkant PARLAK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ha sıkıntı 13 ay önce

şimdiye kadar akıllar neredeydi ? o koltuklarda oturanlara yazık !

banner89

banner108