banner114

Nükleer Kurula Yamaç atandı

Beş kişiden oluşan kurulun ikinci başkanlığına Nükleer alanındaki çalışmalarıyla dikkat çeken Trabzonlu Necati Yamaç atandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı atama kararına göre, NDK Başkanlığına Zafer Demircan, İkinci Başkanlığa Necati Yamaç ve üyeliklere de İsmail Hakkı Arıkan, Afşin Burak Bostancı ile Mehmet Fatih Alptekin getirildi.

NDK, Cumhurbaşkanlığı'nın geçen yıl 9 Temmuz'da yayımlanan kararında, şöyle tanımlandı:

"Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin amacı, barışçıl kullanım ilkesi esas alınarak, nükleer enerji ve İyonlaştırıcı radyasyona ilişkin faaliyetlerin yürütülmesi sırasında çalışanların, halkın, çevrenin ve gelecek nesillerin İyonlaştırıcı radyasyonun olası zararlı etkilerinden korunmasına yönelik uygulanması gereken temel ilke ve esaslar ile tarafların sorumluluklarını ve bu faaliyetler üzerinde düzenleyici kontrol yetkisini haiz Nükleer Düzenleme Kurumunun teşkilat, görev, yetki ve sorumlulukları ile personelinin özlük haklarına ilişkin esasları belirlemektir. Nükleer enerji ve İyonlaştırıcı radyasyon ile ilgili tesis, cihaz, madde ve faaliyetler bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamındadır. Bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamında verilecek muafiyetler ile bu muafiyetlerin sınır ve koşulları güvenlik ve emniyet ilkeleri esas alınarak Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından yönetmelikle belirlenir."

Necati Yamaç Kimdir?

1973 yılında Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde doğdu. 1996 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Başbakanlıkta uzman yardımcısı olarak göreve başlayan Yamaç, sırasıyla Başbakanlık Ekonomik ve Mali İşler Başkanlığı, İdareyi Geliştirme Başkanlığı, Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünde Başbakanlık Uzmanı olarak görev yaptı. Ardından İngiltere’de Başbakanlık bursu ile yüksek lisans yapan Necati Yamaç, Akkuyu Nükleer Santral Projesi ile ilgili uluslararası anlaşmanın imzalandığı 2010 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler Başkanlığında göreve başladı. Başından bu yana hem Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin hem de Sinop ve Üçüncü Nükleer Santral Projesi’nin müzakerelerinde ve gerçekleştirilmesinde kurucu daire başkanı, kurucu genel müdür ve müsteşar yardımcısı olarak görev yapan Yamaç, diğer yandan Türkiye’de ilk defa nükleer sanayi ve teknolojinin yerlileştirilmesi, insan kaynakları ve Ar-Ge yol haritasının oluşturulması ve uygulamaya konulması çalışmalarında bulundu. Yamaç, Dört yıl da TAEK Danışma Kurulu üyeliği yaptı.

Aydın GELLECİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108