banner114

Mimarlık Restorasyon ilgi odağı

Ali Öztürk: Avrasya Üniversitesi Mimari Restorasyon Bölüm Başkanı Handan Erdoğan ile birlikteyiz. Önce sizi tanıyalım.

Handan Erdoğan: Öğretim Görevlisi Mimar Handan Erdoğan… Yaklaşık dört yıllık bir süredir Avrasya Üniversitesinin mimari restorasyon programında bölüm başkanlığı yapıyorum. Aynı zamanda bölüm derslerine girmekteyim.

Ali Öztürk: Bölümle ilgili bize bilgi verebilir misiniz? Öğrencilerin tercih durumu ne?  Şu ana kadar ne kadar mezun verdiğinizle ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Handan Erdoğan: Mimari Restorasyon programından bölümün açıldığı süre zarfından beri iki kere mezun öğrencimiz oldu. İki dönem de mezun verdik. İki yıllık bir bölüm. Mimari Restorasyon Bölümü popüler bölümlerimiz arasında. Tercih edilen bir bölüm. Çünkü zaten hap hayallerinde bir mimarlık, iç mimarlık olanlar mimari restorasyon ön lisansı okuyup daha sonrasında dikey geçiş sınavına girip mimarlık ya da iç mimarlık bölümlerine geçebileceklerini düşündükleri için tercih ediyorlar. Tercih yapmalarının başka bir sebebi de ülkemiz birçok kültür ve tabiat varlığına sahip zengin bir ülke. O sebeple alanın önünün açık olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerimizi de bu konuda yönlendiriyoruz. Hattâ kendilerini bölümlerimize davet ediyoruz.

Ali Öztürk: Trabzon gibi bir tarih kentinde hemen hemen Türkiye’nin her kentinde benzer tarihi eserler var ve hükûmetler de restorasyon işini önemsiyorlar. Dolayısıyla bu bölüm hakikaten toplumda cazip ve bu tür restorasyon mimarlarının zor bulunduğu ve az olduğu bölümler. Ne kadar öğrenci alıyorsunuz, açığınız oluyor mu?

Handan Erdoğan: Altmış kişilik kontenjana yükseldi geçen sene bölümümüz. Yaklaşık 32’sini doldurduk. Bu sene altmışını da doldurmayı hedefliyoruz. Mimari restorasyon programının esasında yetiştirdiği teknik eleman açısından ülkemize katacak olduğu ayrıcalıklar var. Niye? Ben de mimarım. Mimar restorasyon çalışmaları yapılıyor ama eleman eksiği çok fazla. Çok iyi bir mimari restorasyon projesi çizmiş olabilirsiniz ama uygulayıcı teknik elemanınız yoksa sizin projeniz elinizde kalır, uygulanamaz. Mimari restorasyon programı daha çok uygulayıcı teknik eleman yetiştirmeyi hedefleyen bir programdır. Biz sahada çalışacak elemanları yetiştirmeyi hedefliyoruz esasında… Büro içi eleman değil.

Ali Öztürk: Ama buna rağmen öğrencileriniz mezun olduktan sonra dikey geçişle mimarlık bölümlerine geçiş yapıyorlar. Bu aynı zamanda bir avantaj mı?

Handan Erdoğan: Mimarlık Bölümüne ancak ülke çapında ilk 200 bin sıralaması içinde yer alanlar girebilecek. Hâlbuki Mimarlık Restorasyon Bölümünden ve DGS üzerinden mimarlık fakültelerine geçiş yapılabilir. Çeşitli bölümlere geçiş yapıyorlar. Sadece mimarlıkla kısıtlı değil, mesela çini, el sanatları, eski çini onarımları, geleneksel Türk el sanatları, iç mimarlık, kültür varlıklarını koruma ve onarım keza yine mimarlık, şehir ve bölge planlama, tezhip ve süsleme gibi dört yıllık olan üniversitelerin bölümlerine geçiş hakkına sahipler. Bu bölümü bitirdikten sonra aynı zamanda iki yıl bir ön hazırlık çalışması yapmış olarak gittikleri için bence mimarlığa yeni gelmiş birinci sınıf öğrencisinden çok daha avantajlı oluyorlar dört yıllık bölümlere geçtikleri zaman.

Ali Öztürk: Mimarlık Restorasyon Bölümünü tercih edecek adaylara neler söylemek istersiniz?

Handan Erdoğan: Bölümümüzde gerçekten canı gönülden, yürekten kendi mesai saatlerinin de üstüne çıkarak onlara bir şeyler öğretmek için çalışan öğretim elemanlarımız var. Her şeyden önce ilişkilerimizi öğrencilerimize yol gösterici düzeyde tutuyoruz. En azından onlara alfabenin bütün harflerini öğretmeyi ve okumayı da biraz söktürmeyi garanti ediyoruz. Biz ne yaparsak yapalım ben her zaman şunu söylüyorum: Sen ne isen diploman odur. Buraya gelecek olan öğrencilere şunu tavsiye ediyorum: Asla şunu düşünmesinler x üniversite, y üniversite, z üniversite olması açısından bakmamaları lazım. Çünkü o üniversitelerde okuyacak olanlar da kendileri. Hiçbir üniversite, bir öğrencinin tepesine sihirli değnek dokundurmaz ve olduğundan başka bir öğrenci yapamaz. Kendilerine şunu sormaları lazım: Ben ne yapacağım? Hedefim ne? Hedef koydukları noktaya ulaşmak için gerekli olan her şeyi yerine getirebilecek miyim? Böyle diyorsa öğrenci bize gelsin.  Çünkü bizim istediğimiz öğrenci profili de o. Biz bizim mucizeler oluşturmamızı bekleyen öğrenciyi değil, bizim öğrettiklerimizle kendisinin mucizeler oluşturacağını düşünen öğrenciyi hedefliyoruz.

Ali Öztürk: Bunun için de hazır bir kadroyla bekliyorsunuz ve bu sene kontenjanınızı dolduracaksınız. Ön kayıt falan yok değil mi? Normal öğrenci puanıyla mı yerleşiyorlar?

Handan Erdoğan: ÖSYM’nin tercih sistemi başladığı zaman kendi almış oldukları puanlarıyla beraber tercihte bulunacaklar. Mimari restorasyon YGS-5 türüyle öğrenci alıyor. Kontenjanımızda altmış kişi. Ve bir avantajımız da var, bu sene bütün burslu kontenjanlarımızı yüzde elli burslu kontenjan hâline getirdik. O yüzden bu seneki bu avantajı değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. Çünkü çok cüzi bir miktara çok iyi bir bölüm okuyacaklar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108