banner114

Mimari estetik ödüllendirilecek

ORTAHİSAR Belediyesi, kentteki mimari estetiğe katkı koymak amacıyla Mimarlık ve Mühendislik Ödülleri verecek. Konuya ilişkin karar dün Ortahisar Belediye Meclisi’nde oy birliği ile kabul edildi. Konuyla ilgili Meclise bilgi veren AK Partili Ufuk Hoş, “Bu bir teşviktir. Bundan sonra yapılacak tasarımların daha estetik yapılması için bir teşvik sistemi olacak.  Kentimizin imarı açısından son derece önemli bir hamle olarak görüyoruz. Oluşturulacak danışma kurulunun önereceği usul ve esaslar bu ödül yönetmeliğini de ortaya çıkaracak.” dedi.

Ortahisar Belediyesi, kentteki mimari estetiğe katkı koymak amacıyla Mimarlık ve Mühendislik Ödülleri verecek. Ortahisar Belediye Meclisi’nin dünkü oturumunda okunan Estetik Komisyonu’nun kararında şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği üzere uluslararası sermaye hareketlerinin tüm dünyada maddeyi öne çıkarması, manâ üzerinde şekillenmiş bir medeniyetin bu dönemdeki temsilcilerinin de bundan etkilenmesi doğal sonucunu doğurmuştur. Manâ ikliminde inşa edilen kentlerin, estetik, komşuluk ve kamu hakkı, yaşamı paylaşan her canlının ortak hukuku çerçevesinde kısaca hayat odaklı yapısından, sermayenin estetik, ekonomi, emniyet üçlüsü ile dile getirdiği ancak ekonomi öncelikli anlayışının hâkimiyetine geçişinden, tüm kent yaşayanlarımızdan daha fazla mimar, mühendis ve şehir plancılar rahatsızlık duymaktadır. Bu çerçevede, maddenin hâkim kıldığı ekonomi önceliğinden, mânânın insan ve yaşamın tüm paydaşları önceliğine geçişi teşvik etmek, bu geçişi hızlandırmak, kentlerimizi estetik kaygı gözeten mimar, mühendis ve şehir plancıların ufuklarını açacak, eser oluşturma ve esere sahip olma bilincine daha da güçlü bir şekilde sahip kılmak için belediyemiz eli ile önemli bir çalışmaya başlanması önerilmiştir. Daha önce Belediye Meclisinin 07.07.2014 tarih ve 65 sayılı kararı ile onaylanan Mimari Estetik Komisyonu çalışma yönetmeliği kapsamında oluşturulan Mimari Estetik Komisyonu, Danışma Kurulu tarafından içeriği, sayısı, şekli ve diğer tüm detayları belirlenmek ve bu kurula yetki verilmek üzere, Ortahisar Belediyesi Mimarlık ve Mühendislik Ödülleri verilmesi, bunun için her yıl belirli bir takvime bağlı kalınarak yarışma düzenlenmesi bahsettiğimiz çerçeveye en kıymetli katkıyı sağlayacağı belirtilerek, Ortahisar Belediyesi Mimarlık ve Mühendislik ödülleri verilmesi ve kapsamlı çalışmaların. Mimari Estetik komisyon danışma kurulu tarafından hazırlanarak daha sonra Ortahisar Belediye Meclisince değerlendirilmesi için ilgi karar ile yetkilendirilmesi istenilmektedir.”

Konuya ilişkin karar dün Ortahisar Belediye Meclisi’nde oy birliği ile kabul edildi. Konuyla ilgili Meclise bilgi veren AK Partili Ufuk Hoş, “Bu bir teşviktir. Bundan sonra yapılacak tasarımların daha estetik yapılması için bir teşvik sistemi olacak.  Kentimizin imarı açısından son derece önemli bir hamle olarak görüyoruz. Oluşturulacak danışma kurulunun önereceği usul ve esaslar bu ödül yönetmeliğini de ortaya çıkaracak.” dedi. Meclis’e misafir olarak katılan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Yaylalı, Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu ve Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Hamza Ertunga da öneriyi yerinde gördüklerini ve desteklediklerini belirttiler.

Aydın GELLECİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108