Mecliste imar kavgası

TRABZON Büyükşehir Belediye Meclisinde, Beşikdüzü’ndeki revizyon ilave imar planına yapılan itirazların değerlendirilmesi sırasında Meclis karıştı. İmar planına CHP’li üyelerin yanı sıra ‘Hayır’ oyu veren AK Partili Türkay Güdü ile Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu arasında sert tartışma yaşandı. 

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde, Beşikdüzü’ndeki revizyon ilave imar planına yapılan itirazların değerlendirilmesi sırasında meclis karıştı. Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, imar planına ret oyu veren CHP’li üyelerin yanı sıra AK Partili Üye Türkay Güdü’yü suçlayarak, “Yeşilköy ve Oğuz belediyelerinin imar planı önceden yapıldı. Biz dokunmadık bile. Ama bizim meclis üyesi arkadaşlarımız ellerine ret verdikleri kağıtları alarak, bunu halkın karşısına geçip ‘Benim vicdanım rahat ben mecliste bu planlara ret oyu verdim’ demek bir yerde suiistimal. İyi niyeti temsil etmiyor.” dedi. CHP’li üyeler Cahit Erdem ve Ali Fikri Cinel, Bıçakçıoğlu’na tepki gösterirken AK Partili Türkay Güdü de söz alarak, “Ben kimseye kağıt göstermedim. Gösterdiysem şerefsizim. Göstermiş olan şerefsizdir. Sen de sözünün arkasında dur” dedi. Tartışmalar büyünce Başkan Vekili Seyfullah Kınalı meclise ara verdi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı toplantıları dünkü oturumla devam etti. İmar ve Bayındırlık Komisyonundan gelen 4 maddenin görüşüldüğü toplantı Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu ile ve Beşikdüzü Meclis Üyelerinin tartışmasına sahne oldu. Beşikdüzü Merkez ve Mahalleleri Revizyon + İlave Nazım İmar Planına yapılan itirazların müzakere edildiği maddede söz alan Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu’nun daha önce bu plana ‘Hayır’ oyu veren CHP’li Ortahisar Üyesi Burhan Cahit Erdem, CHP Beşikdüzü Üyesi Ali Fikri Cinel ve AK Parti Beşikdüzü Üyesi Türkay Güdü’yü eleştirdi.

‘MECLİS KARAR TUTANAĞI VATANDAŞA GÖSTERİLDİ’

Yeşilköy ve Oğuz Belediyelerinin Büyükşehir olmadan önce imar planı yaptığını ve Büyükşehir döneminde yapılan imar planında bu planlara dokunulmadığını belirten Başkan Bıçakçıoğlu, “Büyükşehir Yasasından önce Beşikdüzü’nde 2 tane belde vardı. Oğuz ve Yeşilköy Beldesi. Bu 5 binlik planda Oğuz ve Yeşilköy Beldesinde santim değişiklik olmamıştır. Bu belde planları 2005 yılında İller Bankası tarafından krediyle beraber yaptırılmış, o belde belediyelerince onaylanmıştır. Paftalar Büyükşehir ve Beşikdüzü Belediyesinde var. Hiçbir değişiklik yapılmadı. Beşikdüzü’ndeki bu imar planına 781 adet itiraz oldu. Bunun 80 civarı Yeşilköy Beldesi 40-50 tanesi Oğuz Beldesinde. Burada yapmış olduğumuz tutanak bu itiraz sahiplerine gönderilmiştir. O tutanakta Sayın Cahit Erdem’in, Ali Fikri Cinel’in, Türkay Güdü’nün ret oyu verdiği yazmaktadır. Bunu halkın karşısına geçip ‘Benim vicdanım rahat ben mecliste bu planlara ret oyu verdim demek bir yerde suiistimal. Bu düşünce tarzı iyi niyeti temsil etmiyor. Burada alınan her bir kararda biz AK Parti ve Beşikdüzü’nün Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri olarak sorumluluğumuz var. Müdahale ediyoruz. Tartışıyoruz.” dedi.

BEŞİKDÜZÜ BELEDİYESİ OLARAK 15 TANE YERE İTİRAZ ETTİM

Bıçakçıoğlu, daha sonra şöyle devam etti: “Planlar yapılırken belli kriterler var. Bunlara uyulmak zorunda. Belediye olarak 15 değişikliğe itiraz ettim. Maalesef komisyonumuz haklı gerekçeyle reddetti. Ben 1 kişiyim. Komisyonda 5 kişi var. Plancılar var. İhaleyi yapan şirketin elemanlarıyla tartışıyoruz. Bu böyle olmalı deniyor. İkna oluyorum veya olmuyorum. Komisyondan gelene rıza göstermek zorundayım. Beşikdüzü Merkezde spekülasyonlara sebebiyet veriliyor. Bu anlaşılsın. Modern bir ilçede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir daireye bir kapalı otopark getiriyor mu? Getiriyor. Beşikdüzü’nde 100 metre arsası olanlar nasıl bina nasıl otopark yapacak. Demek ki birleşecek. Toplulaştırma olacak. Veya kentsel dönüşüm olacak. Ondan sonra bina yapacak. Burada Nefsişarlı’da veya bir başka mahallede 18 uygulaması yapılarak münferit mağduriyetler giderilecek. Bizim Beşikdüzü Belediyesi tarafından bizden önce yapılmış belediyeler tarafından 18 uygulamasının geçildiği bölgeye dokunulmadı. Çok nadir yerde dokunulmuştur” dedi.

CHP’Lİ ÜYELERDEN BIÇAKÇIOĞLU’NA TEPKİ

Bu sözler üzerine söz alan CHP’li Ortahisar Üyesi Cahit Erdem ise, “Burada itirazlar görüşülürken, usul olarak toplu görüşmeyelim, parsel parsel görüşelim derken ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı.  Bazı parsellere evet, bazı parsellere hayır diyeceğimiz konular var. Sokakta konuşulan şeyleri buralara taşımanın anlamı olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.

Beşikdüzü CHP Üyesi Ali Fikri Cinel ise, “Orhan Başkan olayı biraz kişiselleştirdi. Burada parti ayağı, biz burada ret oyu vermişiz. Kamuoyunda vicdanım rahat diyormuşuz’ Kesinlikle böyle bir şey yok. Böyle bir duyum aldıysa yanlış aldı, hiç almadıysa yalan konuşuyor. Beşikdüzü Belediyesinde yaptığımız büyük projelerde hepsinde oy birliği ile verdik. Yaptığımız itirazlarda öyle inceleyelim ki büyükşehirden geri dönmesin, rencide oluyoruz veya mahkemede dönmesin. Burada bizi suçlaması beni üzmüştür. Böyle bir suçlamaya müstahak olmadığımı biliyorum.” diye konuştu.

GÜDÜ: İMAR PLANINI VATANDAŞ GÖRMEDİ, KÖYE OTOGAR YERLEŞTİRMİŞLER

Olayı polemik haline getirmek istemediğini belirten AK Partili Beşikdüzü Meclis Üyesi Türkay Güdü ise, “Hayır oyu verdim. Yeşilköy Belediyesi, Beşikdüzü’nün uhdesine geçtikten sonra Yeşilköy Belediyesinin 1/1000 uygulamasını yapan o zaman ki belediye başkanı askıya çıkmadığı için, hiç kimsenin haberi yoktu. Köyde otogar yapılır mı? Onun yapmış olduğu yanlışları, otogar diye koyduğu yanlışları bizim Belediye Başkanımız alsın, otogarın ne işi var deyip müdahale edebilseydi o insanların itirazları kabul edilebilseydi ben vicdani olarak buna evet derdim. Ben köylüme bu planın 2005 yılında yapıldığını söyledim. Yemin ederim böyledir. Söylediklerine bir anlam veremiyorum. İlla suçlamak istiyorsa iyi ki ret vermişim.” dedi.

‘YEŞİLKÖY VE OĞUZ PLANLARI 2005’TE YAPILDI, BİZ DOKUNMADIK’

Bunun üzerine Başkan Bıçakçıoğlu ise, “Ben polemik yapmıyorum. Oğuz ve Yeşilköy Belediyelerinin meri planlarında, bizden önce ki planlarında kalem oynamamıştır.  O gelen kağıtları sağda solda gösterip ‘Ben vicdanen rahatım’ dediniz Türkay bey. Burada yalan yok. Meclis’te söyledin.” dedi.

Bu sözlere tepki gösteren Güdü ise, “Ben kimseye kağıt göstermedim. Gösterdiysem şerefsizim. Eğer gösterdin diyorsan, göstermiş olan şerefsizdir. Bu sözünün de arkasında dur, gereğini yap. Hayatımda yalan yoktur.” ifadelerini kullandı.

Yaşanan bu tartışma sonrasında Başkan Kınalı, tartışmanın daha da büyümemesi için meclise kısa süreliğine ara verdi.

Aydın GELLECİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108