banner114

Kudüs için Öfke Cuması


‘Öfke Cuması’ Tüm Bölgede

ABD Başkanı Trump'ın skandal Kudüs kararı sonrası cuma günü “Öfke Cuması” ilan edildi. Türkiye başta olmak üzere bütün İslam ülkelerini ayağa kaldıran karar, Trabzon, Giresun, Rize ve Gümüşhane’de Cuma Namazı çıkışı protesto edildi. Hamas’ın “ABD ve İsrail’e karşı ‘Öfke Cuması’ tüm dünyada olduğu gibi bölgemizde de karşılık buldu. Yüzlerce kişi Uzunsokak’ta protesto yürüyüşü yaptı. 

Uzunsokak’da Tekbir Sesleri

TRABZON’DA 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı'ndaki İskenderpaşa Camisi önünde Cuma Namazı sonrası toplanan çok sayıda vatandaş ellerindeki ‘Vur vur vur Siyonizm’e vur', ‘Umudun başkenti Kudüs' şeklindeki pankartlar eşliğinde tekbir getirerek, Amerika ve İsrail aleyhine slogan attı. Cuma Namazı çıkışı yapılan açıklamada ABD ve İsrail’e karşı öfke kusuldu.

Üç İlde AK Parti Organize Etti

 RİZE’DE İHH ve AK Parti İl Başkanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen protesto eylemine de yüzlerce kişi katıldı. Daha sonra yürüyüşe geçen kalabalık eylemi Memişağa Parkı’nda sonlandırdı. Giresun’daki basın açıklamasında AK Parti İl Başkanı konuşurken, Gümüşhane’deki Kudüs eylemini de AK Parti gerçekleştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını açıklaması tüm yurtta olduğu gibi Trabzon’da da Cuma Namazı sonrasında protesto edildi. İskenderpaşa Camisi önünde Cuma Namazı sonrası toplanan çok sayıda vatandaş, ellerindeki ‘Vur vur vur Siyonizm’e vur’, ‘Umudun başkenti Kudüs’ şeklindeki pankartlar eşliğinde tekbir getirerek, Amerika ve İsrail aleyhine slogan attı. Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi’nin de katıldığı protestoda Trabzon Sivil İnisiyatifi adına basın açıklamasını okuyan Mürsel Furkan Öztürk, İsrail’e ve İsrail’in yanında duranlara da siyasi, ticari, ekonomik her türlü boykotun uygulanmasını gerektiğini söyledi.

BU KARARI REDDEDİYORUZ VE KINIYORUZ!

Mürsel Furkan Öztürk tarafından okunan öfke açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Trump'un; işgal altındaki Kudüs'ü, Siyonist yönetimin başkenti olarak tanıyıp ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını reddediyor ve kınıyoruz. Bu ciddi infial uyandıran kararın tehlikeli boyutlara ulaşabileceği konusunda uyarıyor ve ABD yönetimini derhal geri adım atmaya çağırıyoruz. Bütün grupları ve taraflarıyla bugüne kadar haklı, onurlu ve azimli muazzam bir mücadele ortaya koyan Filistin' in yıllar boyunca en ağır şartlarda kesilmeyen mücadelesini selamlıyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bundan sonra da maddi manevi yanlarında olduğumuzu buradan ilan ediyoruz. İslam Dünyası bütün Filistin topraklarına ve Filistin'in başkenti Kudüs'e sahip çıkmalı; siyasi, ekonomik, hukuki her türlü desteği sağlamalıdır. İsrail'e ve İsrail'in yanında duranlara da siyasi, ticari, ekonomik her türlü boykot/ambargo uygulanmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın da kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızıçizgisidir. Türkiye'de de hükûmetimizi, tüm siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını ve hangi görüşten olursa olsun diğer tüm aktörleri Filistin'e desteğe ve Kudüs'ü muhafazaya çağırıyoruz. Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye'nin çağrısına kulak vererek Kudüs'e sahip çıkacağına inanıyoruz.”

AMBARGO UYGULANMALI

“Görünen odur ki İsrail, Filistin'i işgal etme ve sonrasında işgal topraklarını Suriye, Türkiye ekseninde genişletme planlarını yürütmektedir. Bu planı uygulamak için başta ABD olmak üzere birçok güçle iş birliği yapmaktadır. İslam Dünyası’nın hâlihazırdaki iç problemleri çatışma ve keşmekeş ortamları da onlar için bir fırsat olarak görülmektedir. Derhal iç problemlerin sarmalından çıkıp herkes yüzünü Siyonizm etrafında buluşanlara çevirmelidir. Filistin ve Kudüs'ün müdafaası herkesin mesuliyetidir. Bugün hemen Kudüs'ün özgürleşmesi için tüm çalışmalar başlatılmalıdır. Müslüman ülkelerin tamamının İsrail ile siyasi, ticari, diplomatik ve ekonomik bütün ilişkilerini kesmeleri gerekir. Türkiye, İsrail ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeli, bugüne kadar Filistin aleyhine olan İsrail işgali lehine olan tüm anlaşmaları ve mahkeme kararlarını iptal etmelidir. İslam’ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. Müslümanlar, Kudüs davası için geçmişte Ömerleri, Selahaddinleri, Yavuzları çıkardığı gibi bugün de bundan sonra da benzerlerini çıkarmaya muktedirdir. Kudüs bütün Müslümanların kutsalıdır. Kudüs Filistin'in başkentidir ve hiçbir zaman işgalci Siyonist İsrail’in başkenti olmayacaktır! Müslümanlar olarak bu oyunu bozabiliriz. Hz. Peygamber'in (SAV), Hz. Ömer'in (RA) ve Selahaddin'in emanetine birlikte sahip çıkabiliriz. Çünkü Kudüs bir toprak meselesi değil iman meselesidir. Kudüs Filistin'in başkentidir. Umudun başkentidir. İlk kıblemizdir. Direnişin sembolüdür. İnşallah

dirilişimize sebep olacaktır. Türkiye genelinde aynı anda yapılan ‘Kudüs Cuma’sı basın açıklamasına destek veren başta Cumhurbaşkanı’mız olmak üzere büyükşehir ve diğer belediyelerimize ve tüm katılımcılardan Rabbimiz razı olsun.” Basın açıklamasının ardından dua eden grup yürüyüş gerçekleştirdi.

Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108