banner114

KTÜ 5 yılını planlıyor

KARADENİZ Teknik Üniversitesinin 2019-2023 Stratejik Planı Hazırlık Süreci Bilgilendirme Toplantısı yapıldı. KTÜ Sahil Tesislerinde düzenlenen toplantıya KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, rektör yardımcılarıyla birlikte kentin önde gelen kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Baykal, toplantının başında yaptığı konuşmada ilk olarak Yükseköğretim Kuruluna bağlı Yükseköğretim Kalite Kurulunca hazırlanan raporu değerlendirdi. Üniversitenin geçen 5 yıllık stratejik planının da bu raporla birlikte denetlendiğini belirten Baykal, “Hem Kalkınma Bakanlığı hem Yükseköğretim Kurulu tarafından dış değerlendirmeye alındık. Bu değerlendirme sonrasında YÖK Kalite Kurulu özellikle stratejik plana bağlı kalmamız ve stratejik planda söz verdiğimiz önemli bir kısmını gerçekleştirmemiz açısından olumlu rapor verdi.” dedi.

KTÜ, KALKINMA BAKANLIĞINCA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ

YÖK tarafından Yüksek Öğretimde Kalite Güvencesi'ne geçiş dönemi başlatıldığını ve bu bağlamda her üniversitenin 5 yıl içerisinde değerlendirmeye alınacağının bildirildiğin kaydeden Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: “KTÜ gönüllü olarak YÖK’e yaptığı başvuru sonucunda 19-22 Aralık 2016 tarihinde dış değerlendirme sürecinden başarıyla geçmiştir. YÖK raporunun yanı sıra son 2 yıldır Kalkınma Bakanlığı ile birlikte yürütmüş olduğumuz çalışmalar neticesinde KTÜ, Kalkınma Bakanlığı tarafından üniversiteler için hazırlanan yeni stratejik plan rehberi için pilot üniversite seçilmiştir.”

BİRİMLER ARASI KOORDİNASYON GÜÇLENDİRİLECEK

Yeni stratejik plan çalışmalarının yaklaşık 10 ay süreceğini ifade eden Baykal, “Bu 10 aylık süreç içerisinde komisyonlarımız, siz değerli paydaşlarımıza yönelik saha ziyaretleri gerçekleştirecektir. Zaman zaman da küçük gruplar hâlinde toplantılar yapılarak değerli görüş ve önerileriniz tespit edilecektir. Daha önce olduğu gibi bu yeni plan döneminde de katılımcılığı son derece önemsiyoruz. Yeni 2019-2023 Stratejik Plan Dönemi ile de kurumsal kapasitemizi tekrar gözden geçireceğiz, mevcut durumumuz ile geleceği daha sağlıklı planlayacağız. Faaliyetlerimizi sürekli izleyeceğiz. Plan ve bütçe bağlantısını daha etkin hâle getireceğiz. Birimlerimiz ve hizmetlerimiz arasındaki koordinasyonu güçlendireceğiz.” diye konuştu.

YÖK, İDEAL SAYININ ÜSTÜNDE KONTENJAN VERİYOR

Rektör Baykal, toplantının sonunda basın mensupları ve kamu kurum ve kuruluşu temsilcilerinin sorularını, görüşlerini ve önerilerini aldı. Rektör Baykal’a, basın mensuplarınca YÖK Kalite Kurulunun raporunda öğretim üyelerinin ders saati fazlalığı nedeniyle araştırmaya gerekli vakti ayıramadıklarından şikâyetçi olduğu hatırlatıldı. Baykal, sorunu rapordan çok daha öncesinden bildiklerini ve sorunu gidermeye çalıştıklarını vurgulayarak şunları dile getirdi: “Biz bunu bu rapordan önce çok daha iyi bildiğimiz için birtakım adımlar attık. Yaklaşık 4 yıl öncesinde bu ders yükünü azaltmaya yönelik olarak öğrenci kontenjanlarımızın azaltılması yönünde taleplerimiz oldu. Bizim istediğimiz kontenjanlarla YÖK’ün bize verdiği kontenjanlar tutmuyor. Öğrenci baskısı var. Örneğin Tıp Fakültesine 90 öğrenci istenirken bize verilen kontenjan 200’ün üstünde.”

İKİNCİ ÖĞRETİMLER ÖĞRETİM ÜYELERİNE YÜK GETİRİYOR

İkinci öğretimlerin öğretim üyesine yük getirdiğinin altını çizen Baykal, sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Bazı programların kapatılmasını teklif ettik. Yüksekokullar kapatıldı, mühendisliğin 3 bölümü hariç ikinci öğretimler kapatıldı. Bunlar 3 yıl önce yapıldı. Bir sene öncesinde yine mühendislik fakültelerimizin ikinci öğretimlerini kapatma talebimiz oldu. YÖK’e gönderdik ama henüz yanıt gelmedi. Eğer o da hayata geçerse aşağı yukarı mühendislik fakültelerimizin hepsinin ikinci öğretimlerini kapatacağız. Böylece öğretim üyesine daha fazla araştırmaya yönelik zaman sağlamış olacağız. Bu adımları atarken sadece sizin istemeniz yetmiyor. Devletin planlaması da var. Öğretim üyesini artırmaya çalışıyoruz. 4 yıl önce başladığımda 850 civarında öğretim üyemiz vardı. Bugün öğretim üyesi sayımız aşağı yukarı bin 200 civarında. Belki birkaç sene sonra 200-300 daha artacak.”

Berkant PARLAK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108