banner114

KTÜ ve İMO araştıracak

İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi Muzaffer Aydın, günümüze kadar meydana gelen sel ve heyelanlardan ders alınmadığını Trabzon’un Araklı ilçesinde herkesin gördüğünü söyledi. 50 yıldan beri bölgede yaşanan felaketlerde sürekli suçlu arandığını ancak hiçbir zaman bilimsel yönden yaşanan doğal afetlere yaklaşılmadığını açıklayan Aydın, bu eksikliğin giderilmesi için KTÜ ve İMO ortaklığıyla araştırma ekibinin kurulduğunu ifade etti.

HERKES KONUŞUYOR VE SUÇLU ARIYOR

Trabzon Araklı’da meydana gelen ve afete dönüşen felaketle ilgili bilimsel ve teknik bilgi ve donanıma sahip olmadan kamuoyuna açıklamalar yapıldığını üzüntü ile izlediklerini ifade eden İMO Başkanı Muzaffer Aydın, “Bilim ve teknik dışında yorum, açıklama yapanların, fikir yürütenlerin bu olayı afete çeviren zihniyetten farkı yoktur. Bilinmelidir ki 50 yıldan fazla bir süredir bölgemizde bu doğa olayları, doğal afete dönüşmekte ve ilgili, ilgisiz, bilgili, bilgisiz olduğuna bakılmadan herkes konuşmakta, sadece suçlu aramaya odaklanmakta, çoğu kez de yanlış noktalara yönlenmektedir. Yıllardır konuyla ilgili açıklamalarımızda da önemle vurguladığımız birçok hususun göz ardı edildiği ve olaylara bilimsel açılardan yaklaşılması noktasında sorunlar olduğu ortadadır.” diye konuştu.

SUÇLU İNSAN!

“Dünya var olduğundan bugüne bu tür veya buna benzer şekilde milyonlarca olay meydana gelmiştir. Kısaca «doğa olayı» olarak tanımladığımız bu vakaları “doğal afet” haline getiren ne yazık ki biz insanlarız.” diyen İMO Başkanı Muzaffer Aydın, “Yıllardır, “Doğa olayları doğal afete dönüşmesin” demekten ve bu olay ve afetlerin hepsinden hemen sonra hassas noktaları içeren açıklamalar yapmaktan bıkmadık ama artık “Dur” denmelidir. Kent planlamalarındaki usulsüz müdahaleler, plansız yapılaşma, kentsel, kırsal alanlarda projesiz altyapı çalışmaları, bölgemizde özellikle dere ve havzalara bilimsel ve teknik çalışmalar olmadan müdahaleler ve buna benzer birçok konuda yaptığımız uyarıları yenilemekten de bıkmayacağız.” dedi.

KTÜ VE İMO ARAŞTIRMA EKİBİ KURDU

Araklı’daki felaketin araştırılası için KTÜ ve İMO’nun araştırma ekibi kurduğunu açıklayan Muzaffer Aydın, bu ekibin hazırlayacakları raporun önümüzdeki günlerde paylaşılacağını duyurdu. Aydın, “Afete dönüşen bu olayın ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ve İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şubemiz birlikte bir heyet oluşturmuştur. Bu heyetin yerinde yapacağı incelemelerin ardından bilimsel bakış açısı ile hazırlayacağı rapor tüm kamuoyu ile paylaşılacaktır.” diye konuştu.

Gültekin SADIKOĞLU

Anahtar Kelimeler:
Muzaffer Aydın
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İskender 4 ay önce

araştırma işi bitmiştir; artık önlem alma zamanı da geçip insanlar ölüme gönderilmiştir, bütün kırsal yerleşmeler heyelan, sel yönünden incelenip, riskli olanla yıkılıp sağlam yerlerde yenileri yapılmalıdır.

banner108