KTÜ UZEM Kodlama ve Robotik kursu açtı

Geleceğin neslini yetiştiriyorlar

1.Kodlama ve Robotik Eğitimi nedir?

Muhammet Berigel: Teknolojinin gelişimi, Endüstri 4.0 olarak adlandırılan birçok akıllı sistemin, veri alışverişlerinin ve üretim teknolojilerinin otomatikleşerek daha kaliteli, daha ucuz ve daha hızlı üretim yapmasına olanak sağlamaktadır. Bu otomatik sistemlerin oluşturulması ise yapay zeka, robotik sistemler ve çeşitli yazılımlarla mümkün olmaktadır. Bu bağlamda kodlama, dijital dünyanın iletişim dilidir.

2.Kodlama ve Robotik Eğitimlerinin amacı nedir?

Muhammet Berigel: Bilim ve teknolojideki gelişmeler, değişen ihtiyaçlar ve nitelikli insan gücüne duyulan gereksinim bireylerde aranan özellikleri farklılaştırmaktadır. Kodlama ise, bilgisayar bilimlerinde öğrenilen ilke ve kavramları kullanarak bir bilgisayar bilimcisi gibi düşünmeyi gerektirir. Bu nedenle kodlamanın amacı üreten yani farklı fikirleri ile değer yaratan bireyler yetiştirmektir.

3. Kodlama ve Robotik Eğitimleri neden önemlidir?

Muhammet Berigel: Kodlama sadece bilgisayar ile ilgili uygulamalar geliştirmek ya da program yazmak için değil, aynı zamanda disiplinler arası düşünme becerileri geliştirmek ve günlük hayatta karşılaşılabilecek problemlerle başa çıkabilmek açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda kodlama çocukların kişisel gelişimini destekleyerek, onların öznel ve sosyal yaşantısında mutlu olmasını, mesleki yaşantısında ise daha iyi performans göstermesini sağlamaktadır.

4.Kodlama ve Robotik Eğitimi öğrencilere ne kazandırır?

Muhammet Berigel: Kodlama çocuklara dijital okuryazarlık yetkinliği kazandırmakla birlikte çocukların problem çözme, eleştirel düşünme, bilgi işlemsel düşünme, algoritmik düşünme, yaratıcılık, iletişim ve işbirliği becerilerinin gelişimini desteklemektedir. Bunun yanı sıra merak, sorgulama, liderlik, cesaret, uyum, girişimcilik, odaklanma gibi karakter özelliklerinin gelişimine de yardımcı olmaktadır.

5.Kodlama ve Robotik Eğitimlerine erken başlamanın faydası nedir?

Muhammet Berigel: Küçük yaşlarda öğrenme merakı fazla ve hayal gücü sınırsızdır. Beceri ediniminin küçük yaşlarda daha etkili ve kalıcı olduğu düşünüldüğünde kodlama eğitimlerine erken yaşlarda başlamak, geleceğin mimarları olan çocuklarımızın çağın gerektirdiği nitelikli insan özelliklerine sahip olarak yetişmeleri açısından faydalı olacaktır.

6.Bu çalışmayı ne zaman başlattınız? Belli bir müracaat oldu mu, hangi aşamaya geldiniz?

Muhammet Berigel:  Çalışmalara 2018 Ağustos ayı içerisinde başladık. Başlattığımız eğitimler robotik tipi kodlama eğitimi. 6 modülden oluşuyor. Ağustos ayı içerisinde 2 grupla eğitimimizi tamamladık.

7.Öğrenciler nereden geldi, başvuru ilanla mı oldu? 2 ay içerisinde ne kadar öğrenciye eğitim verdiniz?

Muhammet Berigel:  Üniversitemizin sayfasında verdiğimiz ilanla öğrencilerimizi aldık. Her grup 15-20 kişi arasında oluşuyor. Bir grupta 19 bir grupta 17 kişi vardı. Toplamda 36 kişiye eğitim verdik.

8.Eğitimde verilen süre 2 ay mı oluyor?

Muhammet Berigel:  Bizim modüler bir yapımız var. Her bir eğitimimiz haftada 3 saatten 8 hafta sürüyor. Yaz grubunda öğrenciler okula gitmedikleri için onları hafta içi aldık ve hızlı bitirdik. Bizim eğitimlerimiz 6 modülden oluşuyor. Öğrencilere temel becerilerini kazandırdığımız giriş modülle başlıyoruz. Burada bilgi işlemsel düşünme, algoritmik düşünme, problem çözme, soyutlama ve temel bilişim kavramlarını öğretip, altyapı oluşturuyoruz. Birinci modül olan giriş modülünde öğrenci yeterliliği kazandıktan sonra, kendi ilgisine göre diğer 5 modülden birini veya daha fazlasını seçebiliyor. İlgi alanı hangisineyse grafik animasyon, mobil uygulama, robotik web tasarımı, görsel sorgulama bir veya daha fazlasını alabiliyor. Bazı öğrenci bilişim alanında robotikle uğraşmak istiyor, robot yapmak istiyor biz onları o gruba alıyoruz. Bazıları mobil uygulama geliştirmek istiyor onları o gruba alıyoruz. Ama öncesinde bu temel nitelikleri oluşturup, kendi havuzumuzda öğrenci biriktirmemiz gerekiyor ki bu grupları oluşturalım. 15 Eylül’de başlayacak olan 4 grup eğitimimiz var. Cumartesi-Pazar 09.00-12.00 ve 13.00-16.00 iki grup. Bu şekilde 4 grubumuz var. Bunlar 8,10,11 ve 14 yaş grupları olarak ayrıldı.

9. 8 yaşın altındakileri almıyor musunuz?

Muhammet Berigel:  Almıyoruz. Okuma-yazma becerilerinin biraz gelişmiş olması gerekiyor. Onların farklı alternatifleri var ama biz bu şekilde başladık. Bu çalışmalar anaokul döneminde de başlayabiliyor.

10.Devam eden çalışmalarınız var. Bu çalışmaları şehre mi açtınız?

Muhammet Berigel: Üniversitemizin şehirle bütünleşmesi açısından, hem öğrencilerimizin akademik bir eğitim alması açısından faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Bu çalışmalar şehrimizde sadece belirli özel okullar bünyesinde sınırlı miktarda yapılmakta biz bu hizmeti tüm şehrimize açık bir hale getirip, herkesin yararlanmasını istiyoruz.

Teşekkür ederiz…

Muhammet Berigel: Ben teşekkür ederim.

Anahtar Kelimeler:
Trabzon Haberleri
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108