KTÜ değerlendirmeden geçti

2016 yılında gönüllü olarak ilk değerlendirmeye talip olan 20 üniversiteden biri olan KTÜ, başarılı performans sergiledi.

YÖK tarafından 23 Temmuz 2015 tarihinde yürürlüğe sokulan Yüksek Öğretimde Kalite Güvencesi Yönetmeliği çerçevesinde tüm devlet ve vakıf üniversitelerinin her 5 yılda bir kurumsal dış değerlendirmeye alınmasına karar verildi. Üniversitelere 2016 yılında değerlendirmeye hazır olan üniversite olup olmadığı soruldu. KTÜ iç değerlendirme raporunu hazırlayarak “Ben hazırım” deyip YÖK’e gönderdi.

YÖK, ilk değerlendirmesini yaparak KTÜ’yü dış değerlendirmeye hazır gördü.

19-22 Aralık 2016 tarihinde YÖK Kalite Kurulu tarafından 6 bağımsız değerlendirici KTÜ’ye gelerek bir hafta süreyle incelemelerde bulundu. Akademik ve idari personelle toplantı yaptı. Belirlediği 4 fakülte ve 2 yüksekokulu denetledi. Gerek kent paydaşlarıyla ve gerekse mezunlarla da toplantılar yaptı. Saatlerce süren toplantı sonunda raporlar hazırlandı.

20 üniversitede başlatılan denetim süreci 5 Haziran 2017 tarihinde sonuçlandı. Geçtiğimiz hafta sonuçlanan süreçte yükseköğretimde kalite sürecinin önemi vurgulandı. Yapılan dış değerlendirmede KTÜ’nün kurumsal, oturmuş bir sistemi olduğuna, bir stratejik plan dâhilinde yönetildiğine, hedeflerinin ve performanslarının gerçekleştiğine, iç ve dış paydaşlarının yönetime katıldığına olumlu cevap verildi.

Edinilen bilgilere göre, KTÜ’ye ait raporda en can alıcı bölümleri şu ifadeler oluşturdu:

“Kurumun kalite politikasının varlığı, kalite güvence sistemine önem vermesi ve bu süreci iyi belirlemesi, benimsemesi ve her şeyden önce Kurumun üst yönetiminin kalite sürecine olan inancı ve süreci sahiplenmesi kurumun tümünde hissedilmektedir; bu durum memnuniyet verici bulunmuştur.

KTÜ’nün, stratejik planlamayı kanun ve yönetmeliklerin zorunlu kıldığı rutin bir görevden ziyade, gelişmelere göre sürekli yenilenen ve güncellenen bir yönetim aracı olarak kabul etmesi memnuniyet verici ve olumlu bulunmuştur.

Kurumun kalite kültürünü benimsemesi ve stratejik plan eşliğinde uygulaması, bölgesindeki üniversitelere örnek olması bakımından da oldukça olumlu görülmektedir.

KTÜ’nün güçlü bir dış paydaş havuzuna sahip olduğu görülmektedir.

KTÜ’de memnuniyet verici şekilde çok sayıda akademik, sosyal, kültürel ve sportif amaçlı öğrenci kulüpleri vardır. Keza öğrencilere verilen hizmetler de yerinde ve uygun ölçülerde bulunmuştur. KTÜ TV, KTÜ Haber Gazetesi ve Radyo KTÜ gibi iletişim araçları da öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimine katkı yapmaktadır.

Kurumun hesap verebilirliği açısından izlediği politika olarak, kamuoyuna ilan etmiş olduğu stratejik plan ve bu plana ilişkin yıllık hazırlanan faaliyet raporu gösterilmiştir. Bu bağlamda, Stratejik Plan’ın değerlendirme raporlarının düzenli olarak iç ve dış paydaşlarla paylaşılması da memnuniyet verici bulunmuştur.

KTÜ’de akademik kalite sürecine inanan bir yaklaşım çerçevesinde programlarda akreditasyon çalışmaları gerçekleşmiş ve sürmektedir. Aynı paralelde öğrencilerin bu süreçlere aktif katılımlarının sağlanması için gereken desteğin gerek rektörlük gerek birim yöneticileri tarafından verildiği memnuniyetle görülmüştür.

Araştırma-Geliştirme (AR-GE) faaliyetlerini sistematik bir şekilde ele alan kurumun bu yaklaşımı olumlu ve memnuniyet verici bulunmuştur.

AR-GE faaliyetlerinin çıktıları itibarıyla, Kurumda yıllar içinde TÜBİTAK’tan destek alan proje sayısının ve uluslararası yayın sayılarının artışı, ulusal ve uluslararası patente yönelik çalışmaların bulunması, URAP sıralamasında daha iyi bir düzeye gelinmesi (Tıp Fakültesi olan üniversiteler arasında 12. ve devlet üniversiteleri arasında 17. sıraya yükselmesi.) gibi sonuçlar çok memnuniyet verici bulunmuştur.

Kurumun AR-GE faaliyetleri kapsamında araştırma projelerine değişik özellikte destek sağlanması, kurumu güçlü yönleri arasındadır.

KTÜ’nün Trabzon ilinde ilgili kamu kuruluşları ile olumlu ve somut iş birliklerinin olması memnuniyet verici bulunmuştur.

Akademik personelin, öğrencilerin ve idari personelin kurumsal aidiyet duygularının belirginliği, güçlü yön olarak görülmüştür.

Kurumda AR-GE faaliyetleri ile ilgili çeşitli komisyon ve birimlerin bulunması; özellikle Teknoloji Transfer Ofisinin kurulmuş olması ve Trabzon Teknokent yönetimine ve faaliyetlerine bizzat katılması, kurumun güçlü yönleri arasındadır.

Gerek Farabi ve Diş Hekimliği Hastanelerinin gerek Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezinin bölgeye etkin sağlık hizmeti sunuyor olması, kurumun güçlü yönleri arasındadır.

KTÜ’nün başarıyla çıktığı dış denetimde üniversitenin iyileşmeye açık alanları da yönetime bildirildi. Buna göre,

Mezunlarla iletişim geliştirilmeli,

Öğrenci burs destekleri geliştirilmeli,

Bazı bölümlerdeki ders yükü ve öğrenci sayısı azaltılmalı,

Ana kampüsteki sosyal imkânlar, uç noktalardaki kampüs alanlarına da yaygınlaştırılmalı,

Yeterince faaliyet yapmayan uygulama ve araştırma merkezleri gözden geçirilmeli;

Yabancı uyruklu akademisyen sayısı artırılmalı.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89